Προς το περιεχόμενο

Η πρώτη μου απόπειρα για κάτι Rock...


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας αξιοσέβαστα μέλη του noiz... Θα ήθελα τη γνώμη σας για την πρώτη μου απόπειρα να γράψω και να ηχογραφήσω κάτι rock. Εγώ γράφω κυρίως Beatia και ορχηστρική μουσική, αλλά λόγω μιας πρόκλησης αναγκάστηκα να κάνω κάτι ροκ...

 

Ετσι μου βγήκε αυτό το ψιλο-jam κομμάτάκι...

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/lambrosgg/jam.MP3

 

η μουσική

ενωρχήστρωση

παραγωγή

εκτέλεση όλων των οργάνων

ηχογράφηση

mastering

κλπ κλπ

 

Έγιναν από μένα.

 

Για την ηχογράφηση χρησιμοποιήθηκαν:

 

Κιθάρα: Χειροποίητη με EMG 81 μαγνητες

Πετάλι Εφε: Zoom G2.1u

Μπάσσο: ealand (ότι ξέρετε γι αυτή τη μάρκα ξέρω κ εγώ...)

πλήκρτα (όργανο πιάνο και stings): Υamaha Clavinova cvp 201

 

Μίχτες:

Behringer UB-1024-pro

Yamaha MG12

 

Software:

Nuendo 3.2 για την ηχογράφηση

Sequoia και iozone για το mastering

 

Παρακαλώ σχολιάστε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

80's rock και τα μυαλά στα κάγκελα :D :D

Μου άρεσε πολύ ο ήχος στη ρυθμική κιθάρα και ο ήχος στο σόλο προς το τέλος.Στο πρώτο σόλο ο ήχος ήταν λίγο Metal Zone :lol: :lol:

Τους ήχους της κιθάρας απο το πετάλι τους πήρες;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ναι.

 

Το υπεραγαπώ αυτό το πετάλι. Εχει πολύ καλες παραμορφώσεις και το καλύτερο είναι ότι δεν κανει βαβούρα. οταν δεν παίζεις, ΗΣΥΧΙΑ. 0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα μου φάνηκε πολύ άδειο στο κέντρο πολύ ανοιχτό ήταν δεν ρίχνεις της κιθάρες λίγο προς τη μέση

πχ L70 R70 να δεις πως θα ακουστεί

 

ως ιδέα είναι πολύ καλή πάντως

 

ααα και το σημείο που σταματάει η ρυθμική κιθάρα και ακούγετε

μόνο το fade out της κιθάρας αδειάζει κάπως απότομα

(βασικά κόβεται στο 0:55) βάλε και εκεί ένα fade στη ρυθμική

 

βέβαια αν εσένα σου αρέσει όπως είναι εμένα δεν μου πέφτει λόγος απλά είπα το πως θα το έκανα εγώ

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακροβώς το πανάρισμα εχω κάνει.

 

70-70 στις ρυθμικές και

80-80 στ σολο στην αρχη που παίζουν το ιδιο πράγμα.

 

Επιτηδες το άδειασμα. Δεν ήθελα να ακούγονται πολύ τα στρινγς. Ετσι κα αλλιώς δεν είναι για πολύ ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η βασικη ιδεα καλη , αλλα σε ολο το κομματι αν δεν κανω λαθος επαναλαμβανεται το ιδιο , σε ενα εμπορικο κομματι αν αυτο σε ενδιαφερει αυτο το μερος πρεπει να ειναι π.χ η εισαγωγη και το ρεφραιν, μετα πρεπει να υπαρχει ενα μερος για λογια ,καμια γεφυρα κτλ .

το πιανακι στην αρχη δεν μου αρεσει σαν ηχος , επειδη απο ενα 'πιανακι' περναει σε κατι ογκωδες . Θα προτιμουσα κατι σε strings , πιανο με strings οχι κατι τοσο απλο .Επισης το θεμα στο πιανο , μου ελληνικοφερνει σε καποιο γυρισμα , που αυτο δεν μου αρεσει στην ροκ μουσικη .(γουστα ειναι αυτα ) . Ο ρυθμικος ηχος μου αρεσε , ο solo οχι . Οι κιθαρες μου αρεσαν ,αυτα που παιζεις και ο τροπος ,τοσο ρυθμικη οσο και solo .

Eγω θα εβαζα καποια παραπανω ατμοσφαισικου τυπου πληκτρα , αλλα δεν σημαινει οτι η αισθητικη εχει μια αποψη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ δυνατό κομμάτι, μπράβο!

 

Power chords και κιθαριστικό θέμα εισαγωγής πολύ ωραίος ήχος, σόλο ήχος εεε, χμμμμμμ, και με το μπαρδόν κιόλας, με κάποια πρασινίζοντα σημεία. :D

 

Πλήκτρα μαμάνε, άψογα σόλα και το πρώτο και το δεύτερο, πρέπει να είναι το δυνατό σου σημείο. Το σόλο από το πιάνο μπαίνει κάπως άγαρμπα, και επίσης όταν το κόβεις και βάζεις το τελευταίο κιθαριστικό αδειάζει απότομα ο ήχος, θα έπρεπε μάλλον να το κρατήσεις σε background.

 

Αυτά, τώρα που μπηκες στον ίσιο δρόμο keep on rocking!!! :lol:

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To keep on rocking δεν παίζει αγαπητέ, γιατί πολύ απλά πιστεύω ότι το ροκ πέθανε μαζί με την όλη ιδέα "sex drugs n rock n roll" μιας προηγούμενης εποχής. Εγώ γεννήθηκα το 1988 οπότε δεν γίνεται να με εκφράζει αυτή η εποχή. Αυτό που ακούστηκε φτίάχτηκε από πρόκληση του στύλ "δεν κάνεις ρόκ επειδή δεν μπορείς να το κάνεις (λόγω του beat που συνηθίζω)"

 

Συμφωνώ ότι το κομμάτι επαναλαμβάνεται, γι αυτό και ονομάστηκε jam και όχι κανονικό κομμάτι.

 

Nem000: τα drums είναι τα Groove Agend 2 της steinberg περασμένα από τον Compresor του NUendo και από το Drums shine reverb του Nuendo επίσης.

Όλα μόνος και έρημος....

 

alpatman: ελληνοφέρνει??? Δεν νομίζω...

 

wasted_sunsets: τι εννοείς πρασινίζοντα? Πασόκικα? :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου