Προς το περιεχόμενο

Chambering στις καινουριες les paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειτε εχει παιξει κανεις με lespaul παραγωγης των τελευταιων μηνων ειτε οχι θα με ενδιεφεραν οι αποψεις σας..

 

Δεν έχω παίξει καμία καινούργια les paul για να ξέρω πόσο άλλξε ο ήχος απο αυτο που κάνανε... Όσες όμως έχω παίξει, είχανε (κάποιες) τόσο δραματικές διαφορές μεταξύ τους που πραγματικά δεν ξέρω αν αυτή η αλλαγή είναι τόσο καθοριστική, πόσο μάλιστο προς το χειρότερο.

Το ότι είναι πιο ελαφριές μου ακούγεται καλό πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειτε εχει παιξει κανεις με lespaul παραγωγης των τελευταιων μηνων ειτε οχι θα με ενδιεφεραν οι αποψεις σας..

 

Δεν έχω παίξει καμία καινούργια les paul για να ξέρω πόσο άλλξε ο ήχος απο αυτο που κάνανε... Όσες όμως έχω παίξει' date=' είχανε (κάποιες) τόσο δραματικές διαφορές μεταξύ τους που πραγματικά δεν ξέρω αν αυτή η αλλαγή είναι τόσο καθοριστική, πόσο μάλιστο προς το χειρότερο.

Το ότι είναι πιο ελαφριές μου ακούγεται καλό πάντως...[/quote']

 

Για πες μας περισσότερες λεπτομέρειες, τι είδους διαφορές είχαν;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ηξερα για τις supreme οτι ειχαν chambered body αλλα πιστευω πως θα επρεπε να υπαρχει επιλογη για chambered σωμα η οχι γιατι ειναι κριμα καποιος που θελει μασιφ σωμα να πρεπει να κανει καστομ οργανο (αν ειναι σε ολα τα μοντελα αυτη η αλλαγη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν τρομερη Les Paul καμμια σχεση με τα σημερινα κουπια' date='μπορουσες να παιξεις ακομα και funk με αυτη τοσο ισοροπημενη & ευελικτη κιθαρα ητανε.... :cry:[/quote']

υπαρχει καλη κιθαρα με διπλους μαγνητες??

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες μας περισσότερες λεπτομέρειες' date=' τι είδους διαφορές είχαν;[/quote']

 

και τι δεν είχανε!!! μόνο στο σχήμα μοιάζανε! Κάποιες πολύ "μουντές" (ειδικά late 70's), κάποιες ψόφιες, κάποιες πολύ καλές, κάποιες πολύ "μπουκωμένες", κάποιες που ξυρίζαν!! Δεν μπορώ να κάνω κάποιο σοβαρό συγκριτικό εδώ, γιατί αυτές οι κιθάρες δοκιμάστηκαν από εμένα σε πολύ διαφορετικές περιόδους με διαφορετικούς ενισχυτές και φυσικά δεν έχω στοιχεία για αυτές (χρονολογίες κ.λ.π.)

 

Αυτό που είπα όμως και πριν είναι πως έχοντας παίξει με μερικές les paul τόσο πολύ διαφορετικές μεταξύ τους, δεν ξέρω αν αυτή η αλλαγή που κάνανε - και για την οποία συζητάμε - είναι τόσο καθοριστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι

 

σε αντίθεση με τους μισούς μαγνήτες πως μου τους είπαν να δεις; Single coil; Κάπως έτσι τες πα... :lol:

humbuckers !!!! εισαι οκ τωρα??? :wink: (τελικα παιζουμε με τις λεξεις εδω μεσα)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

boukaw7, έχει δίκιο ο whitenoise. Πρέπει να αποφεύγονται τα πολύπλοκα (και πολλές φορές δυσνόητα) σχήματα λόγου -όπως επί παραδείγματι οι παρομοιώσεις- γιατί πολλές φορές είναι δυνατόν να αποτελέσουν αιτία παρεξηγήσεων - ειδικά όταν έννοιες απαραίτητες για την κατανόηση του κειμένου βρίσκονται κρυμμένες σε δευτερεύουσα πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου