Προς το περιεχόμενο

Πως σας φαινονται οι νεες gibson es 335 και 339 studio 2014


jimi Ts.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.gibsonguitar.es/Products/Electric-Guitars/ES/Gibson-Memphis/2014/ES-335-Studio.aspx

 

http://www.gibsonguitar.es/Products/Electric-Guitars/ES/Gibson-Memphis/2014/ES-339-Studio.aspx

 

προσωπικα απο αυτα που βρηκα και ακουσα μεχρι τωρα  εχω ενθουσιαστει και απο την κατασκευη και απο τον ηχο

 

 

 

τι γνωμη εχετε οι ποιο εμπειροι σε semi hollow κιθαρες αξιζει η ξεβρακωτη 335 και 339 ;

 

και ειναι και ομορφες οι ατιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ήχο σκίζουν. Αλλά απο εμφάνιση και δυνατότητες μου φαίνονται κουτσουρεμένες.

Αν είχαν και τα 2 pots που λείπουν θα υπήρχαν πολλές περισσότερες επιλογές στον ήχο.

Επίσεις μου φαίνετε απο ότι βλέπω στο βίντεο ότι έχει αλλάξει και το σχήμα στις καμπύλες της κιθάρας.Εκτός αν με ξεγελά η γωνία λήψης.Επίσεις με χαλάει λίγο το basswood που έχουν.

Προσωπικά πάντως αν ήταν να έδινα τόσα χρήματα για Gibson σκάφος θα εδινα άλλα 2 κατοστάρικα και θα έπερνα αυτην που σκίζει.

http://www.thomann.de/gr/gibson_es_390_plain_faded_cherry.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πάντως αν ήταν να έδινα τόσα χρήματα για Gibson σκάφος θα εδινα άλλα 2 κατοστάρικα και θα έπερνα αυτην που σκίζει.

http://www.thomann.de/gr/gibson_es_390_plain_faded_cherry.htm

 

Είναι πολλά παραπάνω. € vs $

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αυτή ειναι μια 335 χωρίς binding και με καβουρδισμένο maple στην ταστιέρα? Εμένα προσωπικά τα 2 knobs μου φαινονται μια χαρά.

 

Αλλά απο εμφάνιση  μου φαίνονται κουτσουρεμένες.

 

Ναι αλλα ειναι και κατω απο τη μισή τιμή.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...προσωπικα απο αυτα που βρηκα και ακουσα μεχρι τωρα  εχω ενθουσιαστει και απο την κατασκευη και απο τον ηχο

 

τι γνωμη εχετε οι ποιο εμπειροι σε semi hollow κιθαρες αξιζει η ξεβρακωτη 335 και 339 ;

 

και ειναι και ομορφες οι ατιμες

 

Αν εννοεις ότι επαιξες και σου αρεσαν τοτε προχωρα, αν εννοεις σου αρεσαν από παικτες σαν το Κoch δε λεει τιποτα, ότι και να πιασει μια χαρα ακούγεται. Προσωπικα δεν τις βρισκω ομορφες και στα specs ειδα διαφορες από τις ES-335, όχι βεβαια ότι δεν εχουν βγει δεκάδες διαφορετικες 335. Στα 1400 είναι φθηνότερες από τις 335 αλλα φθηνες δεν είναι. Μπορεις να βρεις μεταχειρισμενη με λιγα παραπανω.

 

Εγω αυτό που εκανα ηταν να περιμενω χρονια ωσπου βρηκα μια μεταχειρισμενη που μου αρεσε σε όλα και μπορουσα να την αντεξω οικονομικα. Επισης δε θα αγοραζα κιθαρα με μικρο σωμα σαν τη 339 αν ηθελα Gibson σκαφος, δε βλεπω το λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ηχητικά (έστω και μέσω ytube) οκ.

 

Αλλά, όταν μια semi κατασκευή είναι από πρεσσαρισμένο plywood ( maple/baswood/maple ή maple/whatever/maple ), λίγη (για την ακρίβεια, σχεδόν καθόλου) σημασία έχει το whatever, λίγο περισσότερη (οπτικά) το maple. Και ειδικά αν μιλάμε και για solid centre block.

 

Συνεπώς, για Semi κατασκευή, δεν θα δίσταζα να προτιμήσω φθηνότερες λύσεις από αξιόπιστους κατασκευαστές (Εpi, Ibanez, Yamaha, Hagstrom, Eastman, Peerless, Guild κ.ο.κ.) για όργανο που, εδώ που τα λέμε, χωρίς τα trimmings, χάνει τεράστιο ποσοστό σε vibe & αισθητική. Αυτό το ρημάδι το binding, είναι σαν να εδραιώνει την παρουσία του οργάνου σαν φιγούρα, σαν να οριοθετεί την υπόστασή του, να τονίζει τις τρεις διαστάσεις του και να ψευτοθυμίζει ότι το καπάκι είναι ξεχωριστό κομμάτι.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου