Προς το περιεχόμενο

Alesis Multimix 16 Firewire ή Presonus Firepod???



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ιδού η απορία! Από τη μία πλευρά η alesis έχει περισσότερες εισόδους, από την άλλη το firepod πρέπει να έχει καλύτερη ποιότητα. Εγώ θέλω ένα από τα δύο για να ηχογραφώ drums. Αξίζει να στερηθώ όλες τις επιπλέον δυνατότητες που προσφέρει η alesis (αφού είναι και μίκτης!), και να πάρω το firepod?

 

 

Alesis Multimix 16 Firewire

 

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=TOZgS6fSSQS00000000000000000N2e2uy26?UUIDBreadcrumb=1&ProductUUID=32_VqHzmP0IAAAEQ0B1QqhV6&JumpTo=BrowseStandardCatalog

 

Presonus Firepod

 

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=?SKU=PCM0003413-000&ProductUUID=0&JumpTo=OfferList

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες αριθμό εισόδων; Πας σε alesis

 

Θες ποιότητα ήχου; Πας σε Presonus

 

Α λάθος εσύ μιλάς για drums, άρα και για μικρόφωνα. Οπότε 8 μικροφωνικές εισόδους έχουν και τα 2. Διαλέγεις και παίρνεις (presonus ίσως; ).

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑι εγώ presonus μαλλον θα ψήφιζα κυριώς γιατι θες συγκεκριμενες εισοδους....και λογω ποιότητας και προενισχυτών....

 

Στα χω πει ούτως ή αλλως...Βεβαια η alesis θα ηταν πολύ βολική σε προβα...Και σε live ηχογραφηση...Αλλά αλλο πραγμα η presonus....:lol:

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημά μου , και ο προβληματισμός μου είναι:

 

1) Θα καταλάβω τόσο μεγάλη διαφορά (απο πλευρά ποιότητας) που αξίζει να στερηθώ το να έχω και τις δυνατότητες ενός μίκτη?

 

2) Και το πιο πιθανό είναι ότι πάρω να το χρησιμοποιώ και στην πρόβα ή στις live ηχογραφήσεις...

 

Γι' αυτό κλίνω περισσότερο προς Alesis...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα αν το μόνο που θα έχεις θα είναι 1 από τα δύο, δίχως καλή ακουστική χώρου, δίχως τα καλύτερα μονιτορ που μπορείς να βρεις και διάφορα άλλα που αποτελούν μια ολάκερη αλυσίδα στην ακουστική, τότε αμφιβάλλω αν θα καταλάβεις κάτι.

Πάντως σε περίπτωση που σκέφτεσαι να ηχογραφείς τα ντραμς και να τα πας σε άλλο στουντιο για περαιτέρω επεξεργασία και μίξη, τότε εκεί θα καταλάβεις την διαφορά στην ηχογράφηση, είτε μέσω την υψηλότερης ευκρίνειας, είτε ακούγοντας τα όποια μικρά, αλλά υπαρκτά ποιοτικά λάθη.

 

Τώρα γι αυτό

Και το πιο πιθανό είναι ότι πάρω να το χρησιμοποιώ και στην πρόβα ή στις live ηχογραφήσεις...
Και η πρεσονους έχει αυτά τα κουμπάκια που σε βοηθούν να προσαρμόσεις τις εντάσεις. Βέβαια δεν έχει τις ευκολίες 1 μίκτη...

 

Οπότε για άλλη 1 φορά διαλέγεις και παίρνεις!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Presonus firepod!!!Ειναι πάρα πολύ καλή κάρτα φίλε!Την έχω ακούσει σε 2 φίλους, κιθαρίστας ο ένας, ντράμερ ο άλλος και είναι πορωμένοι με αυτή τη κάρτα!!!Έχει απίστευτο ήχο!!

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου