Προς το περιεχόμενο

eq οργάνων στη μείξη.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελα αν μπορει καποιος ειδικος να μου εξηγησει,τι κανουμε ακριβως οταν λεμε οτι το καθε οργανο σε μια μιξη πρεπει να εχει το δικο του χωρο συχνοτικα..τι κανουμε δηλαδη με το eq στο καθε track?ας πουμε...αφαιρουμε εντελος τις χαμηλες τις κιθαρας για να μπει το μπασο???

αναλητικα αν θελετε γιατι ειμαι ψιλοασχετος.....(δεν με καλυπτει οτι εχω διαβασει στο site)

επεισης ,τι ρυθμισεις eq πρεπει να εχει μια ακουστικη κιθαρα γραμμενη με mic για να ακουστει οπως στο wonderwall των oasis?(ακουστε το και θα καταλαβαιτε)

ευχαριστω προκαταβολικα.............

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Magic Frequencies

 

Bass Guitar: Bottom at 80Hz, attack at 700Hz, Snap at 2,5Khz

Electric Guitar: Fullness at 240-500hz, pressence at 1,5-2,5Khz

Acoustic Guitar: Fullness at 80Hz, Body at 240Hz, Presence at 2-5Khz

Voice: Fullnes at 120, boominess at 240Hz, presence at 5Khz, air at 10-15Khz.

 

Source: Owsinski,B(1999) The Mixing Engineer's Handbook, Hal Leonard.

 

Εννοειται πως αυτα δεν ειναι στανταρ, απλα τα προσαρμοζεις αναλογα με τις δικες σου απαιτησεις και εξαλου αυτο που ακουγετε σε εσενα καλυτερα ειναι το ιδανικοτερο...

 

Ασχετο, αλλα μολις το διαβασα αυτο το βιβλιο και το συνιστω, εχει μαζεμενες διαφορες ιδεες απο παρα πολλους ηχοληπτες, και ειναι μια καλη πηγη για καποιον που ειναι στην αρχη και θελει τροφη για πειραματισμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρομοιο post του fleamail το ειχα σε bookmark απο παλιο link του studiocovers.

 

Για παραπανω αναλυση ...

 

link

 

Οσο για γενικα ηχο σε style brit/oasis ψαξε για effect amp modelling που κανουν model τον AC30. η google amp modelling ac30 χεχε.

 

Αμα εχεις κουραγιο ριχε μια ματια εδω, ειναι το καλυτερο resource

 

link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εχουμε μια μιξη με τυμπανα,ακουστικη,μπασο,ηλεκτρικη καθαρη,ενα απαλο pad η ενα απαλο hammondaki,καποια strings και φυσικα φωνες,1-2-3 αναλογα(φυσικα μονο οι φωνες και οι κιθαρες)να ακουσω προτασεις λοιπον για eq-comp,για το καθενα ξεχωριστα και θα παρακαλεσω να ειναι με "μπακαλιστικο" τροπο γιατι απο ηχοληπτικη ορολογια δεν κατεχω,ενας ταπεινος κιθαριστας ειμαι που δεν εχω λεφτα για να παω τα κομματια μου σε στουντιο.εχω ενα pc p4 2.8 1G RAM-audiophile soundcard και απειρα plug-ins που με εχουν πελαγοσει........thanks

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου