Προς το περιεχόμενο

Περί wikipedia


kwstas79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι γνώμη έχετε γενικά για την wikipedia;

Πιστεύετε ότι είναι αξιόπιστη ή απλά είναι ο εύκολος τρόπος για να βρεις κάτι; Γενικά πιστεύετε ότι έχει πετύχει τον στόχο της;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκοπο της τον εχει πετυχει αναμφισβητητα αφού εχει γινει βαση πληροφορησης για ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολύ κοσμο...

 

Το θεμα σχετικα μετ ην αξιοπιστία ειναι το εξης....

Μερικα θεματα (για οσους εχουν παρακολουθήσει το πως γινονται οι προσθηκες των χρηστών στα αρθρα) αναπτυσσονται ραγδαια και πολύς κοσμος διορθωνει και προσφερει σε ανυποπτο χρονο δεδομενα....Μαλιστα οσοι γραφουνε μπαρουφες και politically incorrect γινονται ban η εχουν καποια τιμωρια (του στυλ δεν μπορεις να μπεις για καποιο χρονικο διαστημα)...

 

Βεβαια σε μερικα πραγματα φταινε και οι χρηστες και οχι η ιδεα του wiki....Δηλαδη για παραδειγμα τι να σου κανει η δολια η εγκυκλοπαιδεια αν ο καθε βλακας παει και γραφει ρατσιστικες μλκιες και ανακριβιες (βλεπε ΤΟΥΡΚΙΑ ΕΛΛΑΔΑ )...

 

Γενικα ναι παντως την εμπιστεύομαι....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ 1 και 3, αλλά ψηφίζω 1. Σε σημαντικά θέματα όμως πάντα διασταυρώνω τις πληροφορίες.

 

Για παράδειγμα σε πρόσφατη εργασία μου στη σχολή χρησιμοποίησα την wiki για να βρω παρα πολλά links για το θέμα που έψαχνα.

 

Επίσης, +1 για NemOOO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ πιστεύω ότι έχει πετύχει το σκοπό της, αφού βρίσκεις πληροφορίες για ότι θες.

 

εγώ βέβαια κοιτάω να τα διασταυρώνω αν ψάχνω κάτι στα σοβαρά. Κυρίως όμως τη χρησιμοποιώ για να βρίσκω εικόνες. Να ας πούμε ότι μιλάμε για σαβουάρ βιβρ στο φαγητό και εγώ θέλω να βάλω και την εικόνα ενός ειδικού πάνω στο θέμα. Πάω στην βικιπέδια και τσουπ!...

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

300px-Neanderthal_2D.jpg

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα την εμπιστευομαι. βεβαια δεν εχει χρειαστει να ψαξω κατι πολυ σοβαρο που να θελω να ειναι 100% σιγουρη η πληροφορηση μου. κυριως ψαχνω για :

 

1. τεχνολογια / πληροφορικη : στον τομεα αυτο, ιδιαιτερα σε θεματα υπολογιστων/ λειτουργικων θεωρω οτι ειναι αψογη, με πραγματικα απειρες πληροφοριες.

 

2. μουσικη : αν ψαχνω να δω την track list απο καποιο αλμπουμ, η πληροφοριες για ενα συγκροτημα/καλλιτεχνη, η πρωτη μου σκεψη ειναι το wikipedia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ εμπιστεύομαι τη Wikipedia και νομίζω ότι πέρα από το ευφάνταστο concept που υλοποιεί, δύσκολα μπορεί να βρεθεί κάποια άλλη πηγή πληροφοριών που να περιέχει τόσο μεγάλη ποσότητα λημμάτων και εξωτερικών παραπομπών συγκεντρωμένη σε μια και μόνο τοποθεσία.

 

Για τα υπόλοιπα με κάλυψαν ο NemOOO και ο Mechmg93... :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συμφωνώ με όλους.... :wink:

¶σε που άμα δω πουθενά κοτσάνα τη διορθώνω. Το κάνω με μεγάλη υπευθυνότητα....και μόνο για αντικειμενικά θεματα / δεδομένα /γεγονότα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, είναι και λίγο ανενημέρωτη σε κάποια θεματάκια..Κυρίως ιστορικά.Όσον αφορά τα τεχνολογικά και τα της μουσικής, όπως είπε και ο mechmg, έχει πολύ καλά στοιχεία.

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψήφισα το 1, θέλοντας να πιστεύω για τον εαυτό μου, ότι έχω το κριτήριο να φιλτράρω ποιες πληροφορίες αξίζουν να τις πάρει κανείς στα σοβαρά.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε' date=' είναι και λίγο ανενημέρωτη σε κάποια θεματάκια..Κυρίως ιστορικά.[/quote']

 

Ε, δεν πειράζει. Ο Καρατζαφέρης θα διορθώσει το βιβλίο της ιστορίας και θα αποκατασταθεί η αλήθεια.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου