Προς το περιεχόμενο

ηχογράφιση κιθάρας στο PC


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα είμαι καινούργιος και θέλω να κάνω μια ερώτηση περί ηχογραφήσεως.

Αυτά που χρησιμοποιώ για την κιθάρα μου ( να βγάζει ήχο ΟΧΙ να ηχογραφεί ) είναι

Ένας ενυσχιτης RAGE 108 ( PEAVEY )

Ένα guitar FX Processor /Preamp DOD FX 7

Και από κιθάρα ( IBANEZ Prestige)

 

Κυρίως παίζω METAL – ROCK τέτοια πράγματα.

Έχω βγάλει κάποια riff έχω σκεφτεί διαφορά τραγούδια και θέλω να ρωτήσω

Τι εξοπλισμό να αγοράσω έτσι ώστε να μπορώ να ηχογραφώ τα κομμάτια στο PC.

Δεν με ενδιαφέρουν τα χρήματα απλά, τι να πάρω, και πώς να τα συνδέσω.

¶κουσα για μια συσκευή USB μαζί με κάποιο μικρόφωνο , αλλά δεν ξερώ από αυτά τιποτα.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας προκαταβολικά .( Μιχάλης )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλοστονα!:D

 

Λοιπον, ειναι θεμα με τι θες να "μπλεξεις".

Θες να εχεις μια πεταλιερα/πολυεφε και καρφι σε καρτα ηχου? Θες να εισαι με ενισχυτη, οποτε παμε σταντε σε μικροφωνο κλπ? Αναλογα την μεθοδο που θες να χρησιμοποιησεις λοιπον και αναλογα και ΠΩΣ μπορεις να ηχογραφησεις στον χωρο που βρισκεσαι(εχεις προβλημα με εντασεις? ο χωρος εχει καλη ακουστικη?)

 

Περιεγραψε πανω κατω αυτα και πιστευω θα δεις πολλες απαντησεις.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλοστονα!:D

 

Λοιπον' date=' ειναι θεμα με τι θες να "μπλεξεις".

Θες να εχεις μια πεταλιερα/πολυεφε και καρφι σε καρτα ηχου? Θες να εισαι με ενισχυτη, οποτε παμε σταντε σε μικροφωνο κλπ? Αναλογα την μεθοδο που θες να χρησιμοποιησεις λοιπον και αναλογα και ΠΩΣ μπορεις να ηχογραφησεις στον χωρο που βρισκεσαι(εχεις προβλημα με εντασεις? ο χωρος εχει καλη ακουστικη?)

 

Περιεγραψε πανω κατω αυτα και πιστευω θα δεις πολλες απαντησεις.[/quote']θελω να βγαινει ο ηχος απο τον ενυσχυτη οπως ειναι , λογικα θα ειναι μια λυση με το μικροφονο που λες. Αλλα τι μικροφονο να χρησιμοποιησω.

Με εντασεις δεν εχω και μεγαλω προβλημα.

και πως θα μεταφερεται στο PC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει η standard λύση audio interface-μικροφωνο.....αλλα και καρφί στην καρτα ηχου μεσω DI....

 

Δεν ξέρω σαν κιθαριστάς (επειδη δεν ειμαι...:lol:) τι ειναι προτινομενο για τα δικα σου δεδομενα (ενισχυτη μπλαμπλα) απλα θα μπορούσες να το πιο standard μικροφωνο το SM 57 της SHURE...

 

Σχετικά με την καρτα ηχου...Κανε ενα search και θα βρεις αυτό που ψαχνεις....ΕΝδεικτικά θα μπορούσες να παρεις κατι σε usb που να εχει προενισχυτές...

 

http://www.thomann.de/gr/tascam_us_122_l.htm

 

Αυτό ειναι μια πολύ καλή και αξιοπιστη (απο οσα εχω ακούσει) λύση....Οπου θα μπορείς να γραφεις οχι μονο μια εισοδο αλλα παραπανω...Χωρίς την αναγκη di (εχει ρυθμιζομενη impedance)

 

συνδιαζοντάς το με αυτό

 

>>

 

http://www.thomann.de/gr/shure_sm57lc_bundle.htm

 

Νομίζω πώς εισαι αρκετα κυριλε..

 

Απλα μηπως θες να μας περιορίσεις το budget σου γιατί μας λές ανεξαρτητα απο χρηματα και πιθανα η λύση που σου βρηκα να σε ξενίζει....

 

Επίσης αν προκειται να ηχογραφήσεις χώρις μικροφωνο μπορεις να παρεις διαφορες αλλες καρτες σχετικά πιο φτηνές....Στις οποιες ομως δεν θα εχει προενισχυση σε περιπτωση που θες να γραψεις με μικροφωνο...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει και κατι σαν software για recording ?

Παντος σε ευχαριστω πολυ, για αυτα που μου εγραψες θα το τσεκαρω.

( Τωρα απο θεμα budget κυμαίνομαι γυρο στα 2000 euros ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εψαξα λιγο το forum και διαφορα sites και κατέληξα στα εξης , και please θελω την γνωμη σας.

Για (καρτα ηχου ) ο θεος να την κανει καρτα βρηκα

MOTU 828 MK II USB 2.0

http://www.thomann.de/gr/motu_828_mk_ii_usb_20.htm

 

Για εφε για την κιθαρα βρηκα

BOSS GT Pro GUITAR Multy Effect Processor

http://www.bossus.com/index.asp?pg=1&tmp=146

 

Για μικροφονο βρηκα

SHURE SM57LC BUNDLE

http://www.thomann.de/gr/shure_sm57_lc.htm

 

Βοηθιστε με μην κανω καμια πατατα , και τα παρω τζαμπα.

Τελος απο προγραμμα στο pc δεν ξερω, ειδα κατι cubase,pro tools αλλα φαινονται αρκετα πολυπλοκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκουχ. Θες να πάρεις αυτά; Αν έχεις τα λ7 τί σκέφτεσαι; Μόνη ένσταση να πάρεις από την μοτου την έκδοση firewire και όχι usb. Ειδάλλως αν δεν σου φτάνουν τα φράγκα κοπάνα αυτό http://www.thomann.de/gr/focusrite_saffire_firewire_audiointerface.htm και θα είσαι ευτυχισμένος!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως πρέπει να σκεφτείς λίγο καλύτερα τον τροπο ηχογραφησης που θα ακολουθήσεις??

 

Περνα μια βολτα και απο τον τομέα "Guitars & Bass" και δες ποιος τροπος σε συμφερει....

 

Καλά αν όντως έχεις τοσο μεγαλο budget αγορασε αυτά που λές...Απλά μηπως να το σκεφτείς λιγακι παραπανω...Να παρεις και καμια αλλη γνωμη??

 

(η πλακα ειναι οτι ανησυχουσα μήπως αυτά που σου έλεγα ήταν ακριβά...:lol:)

 

EDIT : Σχετικά με το software...Οι περισσότερες κάρτες δίνουν καποιο software....Η motu που σκεφτεσαι να αγορασεις δεν είδα να έχει καποιο software....μαζι της....

 

EDIT : Τωρα που το σκεφτομαι...αν εχεις τα λεφτα...και σκοπό να ασχολήθεις αρκετά με το αθλημα....Παρε μια καλή καρτα ηχου....Τα effect που σου αρεσουν...Και αν εχεις second thoughts για το μικροφωνο...Ειμαι σιγουρος...Οτι το συγκεκριμενο ΚΑΠΟΥ θα σου χρειαστει....Ειναι industry standard....πώς να το κανουμε...:lol:

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω να μπω στο νοημα ( λεω γω τωρα :) )

Πως το σκεφτηκα : Πρωτα απ ολα για τα μηχανηματα ενα rack τυπου

MILLENIUM SR-2018

 

http://www.thomann.de/gr/millenium_sr2018.htm

 

ομορφα και σημαζεμενα.

 

Μετα οσο για την διαφορα μεταξι usb 2.0 και firewire διαβασα μερικα πραγματα αλλα δεν πολυκαταλαβα, το μονο σιγουρο ειναι οτι ολοι λενε πως το firewire ειναι καλητερο για τετοιες "εφαρμογες".

<< αν ειναι ευκολο απαντηση σε αυτο >>

 

Τωρα για καρτα ,

TASCAM FW-1804 FIREWIRE Audio-midi Interface , εχει και 2 softwares για ηχογραφιση

 

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=2_22_2203&products_id=2327

 

ΕΡΩΤΗΣΗ

Εαν ο υπολογιστης βγαζει εξοδο firewire, η καρτα αυτη συνδεεται μονο με 1 καλωδιο απευθειας , ή χρειαζεται να μεσολαβει και τιποτε αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βλέπω διατεθειμένο για ψάξιμο, χαίρομαι ιδιαιτέρως! :) :wink:

 

Λύση πρώτη:

Χρησιμοποιείς όσα ήδη έχεις για ηχογράφηση, αν φυσικά σε αφήνει ευχαριστημένο ο ήχος που βγάζεις. Σε αυτή την περίπτωση, σου χρειάζεται μια ωραία κάρτα ήχου (και η Tascam που βρήκες αλλά κυρίως η MOTU 828 που αναφέρθηκε είναι τζετ, υπάρχουν και διάφορες άλλες) και ένα μικρόφωνο για να παίρνεις ήχο από τον ενισχυτή σου (το Shure SM57 είναι μια χαρά).

 

Λύση δεύτερη:

Η κάρτα παραμένει ίδια με την πρώτη λύση. Μπορείς όμως να πάρεις κάποιον προενισχυτή κιθάρας ώστε να συνδέεις εκεί την κιθάρα σου και από εκεί να πηγαίνει το σήμα directly στην κάρτα να μην χρειάζεται να μπλεχτείς με μικρόφωνα κι ενισχυτές. Καλό παράδειγμα το Boss GT Pro που ανέφερες, δεν ξέρω αν είναι το ιδανικό, θα πρέπει να μας δώσουν τα φώτα τους οι κιθαρωδοί της παρέας.

 

Θεωρητικά η λύση του μικροφώνου είναι καλύτερη για λόγους φυσικότητας και headroom (έτσι έχω καταλάβει από τα διάφορα λεγόμενα), η δεύτερη λύση είναι καλύτερη για λόγους ευκολίας.

Η σύνδεση Firewire είναι μόνοδρομος για τα ακριβά audio interfaces, το USB χάνει σε ταχύτητα και κυρίως σε σταθερότητα.

 

Hope I helped... :wink:

 

Υ.Γ. Γιατί να πάρεις τόσο μεγάλο rack φίλε μου; Ντουλάπα θα κάνεις; :lol: :lol:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου