Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής πλήκτρων: Αξίζει η αγορά; Προτάσεις;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ένα synth αξίζει να αγοράσω ενισχυτή; Τί εναλλακτικές υπάρχουν για δουλειά χωρίς ακουστικά; Αν αξίζει το πράμα, γύρω στα 200-300 euros είναι καλά;

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

H πιο διαδεδομενη πηγή για να ακούμε τα πλήκτρα και γενικα που ειναι αναγκαια για τα studio ειναι τα monitor....

 

Προσωπικά δεν θα επελεγα ενισχυτή για keys....γιατί με τα monitor μπορείς να ελεγχεις περισσότερα πραγματα...όπως βαθος....panning...στερεοφωνία....

 

Για επιλογή monitors δεν θα μπορούσα να σου προτείνω κάτι...Αλλά έχουν γίνει πολύ μεγαλές συζητησεις για αυτό το θεμα αρα με ενα search είσαι καλυμενος...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πιο διαδεδομενη πηγή για να ακούμε τα πλήκτρα και γενικα που ειναι αναγκαια για τα studio ειναι τα monitor....

 

Προσωπικά δεν θα επελεγα ενισχυτή για keys....γιατί με τα monitor μπορείς να ελεγχεις περισσότερα πραγματα...όπως βαθος....panning...στερεοφωνία....

 

Για επιλογή monitors δεν θα μπορούσα να σου προτείνω κάτι...Αλλά έχουν γίνει πολύ μεγαλές συζητησεις για αυτό το θεμα αρα με ενα search είσαι καλυμενος...

 

+10 φιλε νεμο...δε θα σου συνιστουσα amp για keys...εχω δοκιμασει και δε με ευχαριστησε τοσο οσο ενα μικρο PA με κονσολα της peavey http://www.thomann.de/gr/peavey_messenger_lite.htm

 

και ενα ακομα παλι της ιδιας εταιριας...λιγο πιο ακριβο αλλα δε θυμαμαι ποιο ηταν για να σου δωσω link...

 

πιστεψε με εγω που οταν επαιξα δεν ειχα καλο keyboard εβγαζε τρομερο ηχο το 1ο σετ...το δευτερο σετ μαμουσε αλλα δυστυχως δε θυμαμαι μοντελο :(

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και πείστηκα για το ότι δεν αξίζει να πάρω ενισχυτή, ωστόσο δεν διαφωτίστηκα αρκετά για το τί θα ήταν προτιμότερο. :? Τί θα ήταν καλό; Αυτοενισχυόμενο ηχείο (παρεπιμπτόντως, πώς λέγεται στα αγγλικά;);;; Μini κονσόλα με δύο μικρά ηχεία (theopa αυτά που μου έδειξες δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλά γκάζια);;; Μonitor;;;

Καλύτερα δώστε μου 3-4 συγκεκριμένα links (όπως ο theopas) και εξηγήστε περισσότερο... :roll:

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παράδειγμα, αυτό το active ηχείο είναι ιδανικό για να το έχω μόνιμα συνδεδεμένο με το synth και να το χρησιμοποιώ ως τη στάνταρ έξοδο ήχου του;;;

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_eurolive_b215a.htm

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί θα ήταν καλό; Αυτοενισχυόμενο ηχείο (παρεπιμπτόντως' date=' πώς λέγεται στα αγγλικά;);;; [/quote']

εμεις γουσταρουμε στα Ελληνικά που είναι καιη γλώσσα μας ! :wink: !!!

 

Καλύτερα δώστε μου 3-4 συγκεκριμένα links (όπως ο theopas) και εξηγήστε περισσότερο... :roll:
μας διατάζεις; το λέω γιατι δεν είδα πουθενα κανενα παρακαλώ ή κανενα ευχαριστώ ... :roll:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και πείστηκα για το ότι δεν αξίζει να πάρω ενισχυτή' date=' ωστόσο δεν διαφωτίστηκα αρκετά για το τί θα ήταν προτιμότερο. :? Τί θα ήταν καλό; Αυτοενισχυόμενο ηχείο (παρεπιμπτόντως, πώς λέγεται στα αγγλικά;);;; Μini κονσόλα με δύο μικρά ηχεία (theopa αυτά που μου έδειξες δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλά γκάζια);;; Μonitor;;;

Καλύτερα δώστε μου 3-4 συγκεκριμένα links (όπως ο theopas) και εξηγήστε περισσότερο... :roll:[/quote']

 

Καλησπέρα φίλε μου,για ενισχυτή πλήκτρων θα κοιτάξεις μόνο εάν παίζεις με group !! Εγώ τον χρειάστηκα για τις πρόβες καθώς και όλοι οι υπόλοιποι (Κιθαρίστες,μπάσο κλπ).

Απο κεί και πέρα PA system χρειάζεται μόνο για live.

Eνώ για προσωπική χρήση προτίνω ένα σετάκι studio monitors-οχι πολλά watt.

 

Εάν κάνω λάθος διορθώστε με. :wink:

Συμβουλή: Ποτέ μονοφωνία σε synth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι παίζω σε group. Πάντως, προσανατολίζομαι για ένα PA system, αλλά εξακολουθώ να ζητάω links με προτάσεις σας... Εννοείται ότι θα προτιμήσω active pa system έτσι; Ή κάνω λάθος; ¶ντε μωρέ, διαφωτίστε με!!! :evil:

 

:lol: :lol: :lol: :lol:

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι παίζω σε group. Πάντως' date=' προσανατολίζομαι για ένα PA system, αλλά εξακολουθώ να ζητάω links με προτάσεις σας... Εννοείται ότι θα προτιμήσω active pa system έτσι; Ή κάνω λάθος; ¶ντε μωρέ, διαφωτίστε με!!! :evil:

 

:lol: :lol: :lol: :lol:[/quote']

 

Οχι active, κοίτα για passive καλύτερα. Θα σου βγεί ακριβότερα αλλα τουλάχιστον θα πάρεις το αποτέλεσμα που θες. Υπόψην για passive θα χρειαστείς ενισχυτή,κονσόλα,ηχεία και ίσως κάποιο equalizer.

 

Εξάρτάτε απο το πόσα λεφτά διαθέτεις.. Τα 300 ευρό που ανέφερες στο 1ο ποστ δεν φτάνουν, ούτε για τα active καθώς θα χρειαστείς 2 ηχεία + μίκτη.

Με 300 ευρό ή πας για μονοφωνία ή για studio monitors

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι παίζω σε group. Πάντως' date=' προσανατολίζομαι για ένα PA system, αλλά εξακολουθώ να ζητάω links με προτάσεις σας... Εννοείται ότι θα προτιμήσω active pa system έτσι; Ή κάνω λάθος; ¶ντε μωρέ, διαφωτίστε με!!! :evil:

 

:lol: :lol: :lol: :lol:[/quote']

 

Οχι active, κοίτα για passive καλύτερα. Θα σου βγεί ακριβότερα αλλα τουλάχιστον θα πάρεις το αποτέλεσμα που θες. Υπόψην για passive θα χρειαστείς ενισχυτή,κονσόλα,ηχεία και ίσως κάποιο equalizer.

 

Εξάρτάτε απο το πόσα λεφτά διαθέτεις..

 

Γιατί να πάρω 20 μηχανήματα για μια απλή έξοδο ήχου; Ένα ζευγάρι αυτοενισχυόμενα ηχεία δεν κάνει; Τί εννοείς ότι "θα πάρω το αποτέλεσμα που θέλω"; Με active δεν γίνεται δουλειά; Μέχρι 250 euros υπολογίζω...

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου