Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής πλήκτρων: Αξίζει η αγορά; Προτάσεις;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

¶κου και άλλους ψαξε παραπάνω μάθε κάποια πράγματα παραπάνω' date='αποφάσισε τελικά αν θες μονιτορ ή απλά ηχεία με ενισχυτή (γιατί ακόμα ούτε που έχεις κατασταλάξει για το τι θες να κάνεις με το συνθ) και όταν τα καταφέρεις τότε πέτα χαρακτηρισμούς του στυλ αηδία!

[/quote']

 

Γι'αυτό ακριβώς το λόγο είπα να το λήξουμε το θέμα εδώ ρε boukaw7! Δεν έχω τίποτα μαζί σου, αλλά έχουν ακουστεί τόσες πολλές προτάσεις σε αυτό το thread (και εδώ που τα λέμε, σας ευχαριστώ :lol: ) που καλύπτουν ΟΛΑ τα γούστα και αντί να δίνουν μια καθαρή εικόνα, έχουν κάνει έναν αχταρμά :evil: !!!

Όσο για το αν έχω καταλήξει για το τί θέλω να κάνω με το συνθ, θα έπρεπε να έχεις καταλάβει ότι θέλω να κάνω απλά... ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Και πρόβες με το group, και live, και home practice, και πειραματισμούς, και καμιά ηχογράφιση (αν προκύψει). ¶ρα θέλω να κάνω τα πάντα!

Και άρα θέλω κάτι που να τα καλύπτει όλα αυτά, αλλά δε βλέπω να υπάρχει κάτι τέτοιο. Υπάρχουν μηχανήματα για συγκεκριμένες λειτουργίες και το καταλαβαίνω αυτό. Έστω να έβρισκα κάτι που να κάνει τα περισσότερα... ΟΚ?

:)

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά οκ no hard feelings then. Να μια η εξεταστική, η τελευταία μου και μετά από 1 χρόνο καθυστέρησης λόγω καταλήψεων (από τον προηγούμενο σεπτέμβριο έχω να δώσω τα 4 μαθήματα να τελειώνω) μια αυτή η "αηδία" και το πήρα στραβά!

Οπότε αν είπα κάτι παραπάνω συγνώμη!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά οκ no hard feelings then. Να μια η εξεταστική' date=' η τελευταία μου και μετά από 1 χρόνο καθυστέρησης λόγω καταλήψεων (από τον προηγούμενο σεπτέμβριο έχω να δώσω τα 4 μαθήματα να τελειώνω) μια αυτή η "αηδία" και το πήρα στραβά!

Οπότε αν είπα κάτι παραπάνω συγνώμη![/quote']

 

Sorry κι από εμένα... :D :D :D

"Έχεις γράμμα" το κάναμε το noiz.gr :!: :!: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά εδώ είναι καλά για τις δουλειές που θέλω (δηλ. τα πάντα;);;; Είχα διαβάσει και σε ένα άλλο thread στο noiz ότι είναι από τα καλύτερα studio monitors. Κάνουν για τη περίπτωση;

 

http://www.thomann.de/gr/tascam_vlx5.htm

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω και PA stereo, και ενισχυτή και studio monitors και HiFi. Έτσι γίνεται να τα κάνεις όλα.

Μίξεις χωρίς μόνιτορ δεν γίνονται.

Live και πρόβα χωρίς να έχεις ηχείο ή ενισχυτή μπροστά σου να ακούς (να ακούγεσαι στην πρόβα με το synth αν δεν υπάρχει κοινό PA δεν υπάρχει κάτι πιο βολικό από ενισχυτή για πλήκτρα).

In ear μονιτορ δεν έχω δοκιμάσει και ίσως είναι αποτελεσματικότερα για να ακούς.

Και μπάντα να ακουστεί καλά χωρίς κονσόλα και PA μόνο με ενισχυτές (compo) σε κάθε όργανο δεν παίζει.

Οι roland έχουν πολύ καθαρό ήχο και γεμάτα μπάσα. Τους έχω ακούσει. (δεν έχει σχέση η στερεοφωνία με την καθαρότητα). Εγώ δυστυχώς έχω έναν κιθαριστικό Laney 8" γιατι ήταν φτηνός και μικρός και τον έχω για να ακούω εγώ.

Και επειδή "τα πάντα" δεν θα γίνουν με τη μια διάλεξε τη θες πιο πολύ και χρειάζεσαι και άρχισε να παίρνεις σιγά-σιγά με τη σειρά που τα χρειάζεσαι και τα χρήματα που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, σας ευχαριστώ όλους. Έχω καλυφθεί από όλες τις απαντήσεις. Όταν έρθει η στιγμή και διαλέξω οτιδήποτε, θα το παραθέσω σε αυτό το thread για να ακούσω γνώμες.

Μέχρι τότε... γειααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα............. :wink: :wink: :wink: :D :D :D

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να' μαι πάλι! :D :D

Ξεκινώ τις αγορές μου από ενισχυτή τελικά, ενώ σε monitor ή PA system θα πάω αργότερα. ¶λλωστε με ενδιαφέρει περισσότερο αυτή τη στιγμή ένα live που έχω το καλοκαίρι καθώς και οι πρόβες με το group.

 

Ξέρετε τίποτα για το μοντέλο αυτό;

 

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=hfiS6fSSQS000000000000000000WXHQhpXc?CatalogVideo=&ProductUUID=Xi7VqHzlIecAAAES0k5_Z_HB&CatalogCategoryID=tQrVqHzmvmkAAAERPpwvKPl9&JumpTo=OfferList

 

Απ' ό,τι είδα, η αντιπροσωπεία της Behringer είναι στο Στόλλα. Οπότε, θα πάω να δοκιμάσω το παραπάνω μοντέλο καθώς και το

 

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewParametricSearch-SimpleOfferSearch;pgid=hfiS6fSSQS000000000000000000WXHQhpXc?AttributeValue_1=&SearchCategoryUUID=Za_VqHzmS3kAAAERcTovKPl7&Manufacturer=Roland&PriceRange=+300+-+500+%E2%82%AC&firstSelection=2

 

Νομίζω ότι η Roland τελικά έρχεται λίγο πιο μπροστά στους ενισχυτές πλήκτρων (σε ποιότητα) και αυτό το διαπιστώνω γιατί τα 60 watt της Roland κάνουν 369 euros, ενώ τα 300 watt της Behringer κάνουν 315 euros. Αν κάνω λάθος, διορθώστε αλλά στη περίπτωση αυτή νομίζω ότι ισχύει το "όσο μεγαλύτερη τιμή, τόσο μεγαλύτερη ποιότητα (αναλογικά πάντα)".

Αλήθεια, εσείς ποιό από τα δύο θα προτείνατε; Εγώ, είμαι σε δίλημα γιατί μπορώ να πάρω 300 watt μόνο με 315 euros, αλλά δε ξέρω τί παίζει με τη ποιότητα ήχου. Για να ακούσω και τις δικές σας γνώμες... :roll:

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Αποφάσισα για PA και σκεφτομαι τα:

Μικτη ενισχυτή το yamaha EMX512

2 Ηχεια Peavey PRO-15

και κάποιο ενεργό woofer που ακόμα δεν αποφάσισα.

Θα ήθελα να ρωτήσω:

1.Τα Peavey είναι τετράωμα. Τα περισσότερα τις κατηγορίας είναι 8ωμα. Πως και η Peavey τα βγάζει στα 4Ω? Τα έχει ακούσει κανένας τα συγκεκριμένα? Μήπως θα είναι πολύ πανηγυριότικα (σαν beyma αυτοκινήτου ας πούμε?)

2. Οταν πάρω το woofer (είδα ότι για αυτά που ενδιαφέρομαι έχουν εσωτερικό φίλτρο συχνοτήτων) θα το συνδέσω στο main out της κονσόλας? Τα ηχεία για να μην παίζουν τις χαμηλές αφού θα τις αναλάβει το γουφερ χρειάζονται εξωτερικό crossover? ή υπάρχει και άλλος τρόπος. Γιατί το woofer είχε και έξοδο όπως έλεγε για να τρέξεις από εκεί τους δορυφόρους.

3. Καμία παρατήρηση γενικότερα, κάτι πουνα προσέξω? Το PA το χρειάζομαι για καποια live σε μαγαζιά που κάνουμε και καμια φορά δεν έχουν καλό ήχο και μου την σπάνε. Kαμία πρόταση?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου