Προς το περιεχόμενο

Lefthand pots για μαγνήτες EMG Solderless


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο φόρουμ και καλή εβδομάδα!

   Έχω το εξής θέμα,εχω εδω και καιρο το σετακι της EMG που φοραει η κιθάρα του Lukather (85 , SLV , SLV) το οποιο εχει το solderless συστημα .Λοιπον εχω μονο τους μαγνητες σκετους και το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω βρει πουθενα και απο οτι ειδα και στο site της EMG αλλα και απο ποστ μου στο φορουμ της , δεν υπαρχουν αριστεροχειρα ποτενσιομετρα ή τουλαχιστον ΕΓΩ δεν εχω δει κατι ωστε να τους τοποθετησω στην κιθαρα μου.

   Καθε βοηθεια θα μου ηταν χρησιμη για το αν υπαρχουν ή αν εχει κανει κάποιος πατέντα για να τους βαλει με συμβατικα 25K ποτενσιομετρα σε solderless μαγνήτες.

 

Ευχαριστώ !

Another perfect day

And I will hide away...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ποτενσιομετρα αν συνδεθουν "αναποδα" θα παιζουν και "αναποδα".

 

αν αυτο εννοεις με το "αριστεροχειρα"...

 

Και οταν λεω αναποδα, εννοω οτι η "κανονικη" συνδεσμολογια θα ειναι mirror image* του "αναποδου", οσον αφορα στα ποδαρακια του ποτενσιομετρου.

 

 

εδιτ-> *= αρκει ο καθρεφτης να ειναι το μεσαιο ποδαρακι

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ένα ποτενσιόμετρο η θέση "0" στο ίδιο σημείο δεν είναι? όπως κι αν το συνδέσεις.... ?

 

λογικά το παιδί θα θέλει ένα ποτενσιόμετρο που τα νούμερα και η φορά του να είναι "mirror image" ενός δεξιόχειρου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ένα ποτενσιόμετρο η θέση "0" στο ίδιο σημείο δεν είναι? όπως κι αν το συνδέσεις.... ?

 

Κανε κατι απλο. Παρε ενα πολυμετρο και βαλε τους ακροδεκτες στο 1ο και στο 2ο ποδαρακι. Γυρνα το δρομεα τερμα προς τη μια μερια. Θα δεις την μεγιστη τιμη. Χωρις να πειραξεις το δρομεα, κουνα τον εναν ακροδεκτη του πολυμετρου απο το 1ο ποδαρακι στο 3ο. Θα δεις 0Ω.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω την αληθεια,το ειχα δοκιμασει αυτο πρωτο πρωτο,το να αντιστρεψω την φορα του ''solderless ανταπτορα'' στα τοτε ποτενσιομετρα και το μονο που καταφερα ηταν να ανοιγει απο την μεση και πανω αλλα αποτομα ο ηχος,σαν switch ενα πραγμα και οχι προοδευτικα σαν ενα κανονικο ποτενσιομετρο,το οποιο μου εκανε εντυπωση.

Οποτε,απο κει και περα αρχισα να ψαχνω για κανονικα αριστεροχειρα pots για το εν λογω συστημα,γιατι αριστεροχειρα 25Κ υπαρχουν,αλλα οχι με το solderless συστημα.

Another perfect day

And I will hide away...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω την αληθεια,το ειχα δοκιμασει αυτο πρωτο πρωτο,το να αντιστρεψω την φορα του ''solderless ανταπτορα'' στα τοτε ποτενσιομετρα και το μονο που καταφερα ηταν να ανοιγει απο την μεση και πανω αλλα αποτομα ο ηχος,σαν switch ενα πραγμα και οχι προοδευτικα σαν ενα κανονικο ποτενσιομετρο,το οποιο μου εκανε εντυπωση.

Οποτε,απο κει και περα αρχισα να ψαχνω για κανονικα αριστεροχειρα pots για το εν λογω συστημα,γιατι αριστεροχειρα 25Κ υπαρχουν,αλλα οχι με το solderless συστημα.

 

αν ειναι γραμμικο το ποτενσιομετρο δεν θα εχεις προβλημα.

 

Αλλα επειδη τα volumes ειναι audio taper, θα χρειαστεις απλα ενα reverse audio και θα το συνδεσεις αναποδα για να εχεις τα ιδια αποτελεσματα.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι γραμμικο το ποτενσιομετρο δεν θα εχεις προβλημα.

 

Αλλα επειδη τα volumes ειναι audio taper, θα χρειαστεις απλα ενα reverse audio και θα το συνδεσεις αναποδα για να εχεις τα ιδια αποτελεσματα.

 

 

 

Θα το δοκιμασω ! Ευχαριστω πολυ!!

Another perfect day

And I will hide away...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου