Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SUPER REVERB ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ 70


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω εναν super reverb νομίζω του 78.Ειναι αυτος με το master volume στα 70 βατ.

Ενω στην αρχή παίζει κανονικά μετά απο 2 ώρες περίπου (όχι πάντα) πέφτει σε ένταση και χάνετε ο όγκος του .Επανέρχεται μόνος του τις περισσότερες φορές μετά απο κάποια ώρα.Τι λέτε να φταίει. Το μυαλό μου παέι ότι μπορεί να φταίει κάποια λυχνία.Αν καταργήσω σε μάστορα το master volume λέτε να διορθωθεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το master volume δεν εχει καμια σχεση με το προβλημα σου....

 

Αν δεν εχεις αλλαξει ποτε λυχνιες καλο θα ηταν να τις αλλαξεις. Μπορει να διορθωθει και το προβλημα σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το master volume δεν εχει καμια σχεση με το προβλημα σου....

 

Αν δεν εχεις αλλαξει ποτε λυχνιες καλο θα ηταν να τις αλλαξεις. Μπορει να διορθωθει και το προβλημα σου...

Tις έχω αλλαξει .Δεν ήταν καινουριες αλλά είχαν ψωμί ακόμη. Λές να είναι αυτο? Οι προενισχύτριες να είναι ή οι τελικές? Να τις αλλάξω όλες μάλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τον πας σε εναν καλο τεχνικο,ο ενισχυτης σου μαλλον (τι μαλλον σιγουρα δηλ.) θελει recaping,retubing & tuning.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά,

 

ψάξε, μάλλον ο τεχνικός που θα τον πας, για ψυχρές κολλήσεις σε όλο το κύκλωμα (βάσεις λυχνιών, συνδέσεις ποτενσιομέτρων κλπ) και πιθανότερο είναι να θέλουν αλλαγή κάποιοι πυκνωτές, αν όχι όλοι. Ο ήχος κάνει fade out ή κόβεται μαχαίρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά,

 

ψάξε, μάλλον ο τεχνικός που θα τον πας, για ψυχρές κολλήσεις σε όλο το κύκλωμα (βάσεις λυχνιών, συνδέσεις ποτενσιομέτρων κλπ) και πιθανότερο είναι να θέλουν αλλαγή κάποιοι πυκνωτές, αν όχι όλοι. Ο ήχος κάνει fade out ή κόβεται μαχαίρι?

 

Οχι δεν κοβεται μαχαίρι  δουλέυει κανονικά.Δεν κάνει διακοπές.Απλά πέφτει λίγο η έναταση και δεν έχει όγκο.Οι βάσεις έχουν άλλαχτεί με κεραμικές.Είναι καινούριες.Πείράζει αν βάλλω καινουριες λάμπες να μη κάνω biasing?Θα έχω πρόβλημα?ο ενισχυτής έχει μπονταριστεί απο τον studio 54(δικός του ήταν) ώστε να παίρνει και EL34.Ε΄γω του φοράω6l6 τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν κοβεται μαχαίρι  δουλέυει κανονικά.Δεν κάνει διακοπές.Απλά πέφτει λίγο η έναταση και δεν έχει όγκο.Οι βάσεις έχουν άλλαχτεί με κεραμικές.Είναι καινούριες.Πείράζει αν βάλλω καινουριες λάμπες να μη κάνω biasing?Θα έχω πρόβλημα?ο ενισχυτής έχει μπονταριστεί απο τον studio 54(δικός του ήταν) ώστε να παίρνει και EL34.Ε΄γω του φοράω6l6 τώρα.

Επίσεις τι είναι το recuping που λές παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα να ασχοληθείς με το bias των λυχνιών από τη στιγμή που μπηκαν οι 6l6,  θα πρέπει επίσης να τσεκάρεις και να αλλάξεις αν χρειάζεται τους πυκνωτές...Με "λάθος" ρεύματα και τάσεις λειτουργίας, οι λάμπες σίγουρα ταλαιπωρούν τους γερασμένους πυκνωτές και συνεπώς ταλαιπωρούνται και οι ίδιες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα να ασχοληθείς με το bias των λυχνιών από τη στιγμή που μπηκαν οι 6l6,  θα πρέπει επίσης να τσεκάρεις και να αλλάξεις αν χρειάζεται τους πυκνωτές...Με "λάθος" ρεύματα και τάσεις λειτουργίας, οι λάμπες σίγουρα ταλαιπωρούν τους γερασμένους πυκνωτές και συνεπώς ταλαιπωρούνται και οι ίδιες..

Για να βοηθήσω πιο πολύ.Οταν συμβαίνει αυτό και πέφτει η ένταση ενώ έχω πατημένο το tubescreamer ο ήχος είναι πιο καθαρός απο ότι πρέπει.Οταν επανέρχεται με πατημένο το tubescreamer ο ήχος βρωμίζει πάλι φυσιολογικά και έχει το γκαζι που πρέπει να εχει απο το πετάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου