Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής πλήκτρων: Αξίζει η αγορά; Προτάσεις;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

(1)- Μόνο ζευγάρι studio monitor' date=' εκτός και αν εννοείς πρόβες για το σπίτι που θα σε βολέψει ο ενισχυτής περισσότερο. Αν εννοείς ηχογράφηση θα χρειαστείς studio monitor έτσι κι αλλιώς για να ακούς τη μίξη από τον υπολογιστή.

 

(2,3,4)- Ενισχυτής και μονοφωνικός για πρόβες και να ακούς εσύ. Μεταφέρεται εύκολα και έχει πολυ καλό ήχο σε σχέση με αυτοενισυόμενο ηχείο. Κοίτα κάτι από αυτά. Αν μπορέσεις πήγαινε και να τα ακούσεις.

 

http://www.thomann.de/gr/roland_kc60_keyboardverstaerker.htm

 

http://www.thomann.de/gr/roland_kc150_keyboardcombo.htm

 

Παίζει και αυτό αν εμπιστεύεσαι την Behringer.

http://www.thomann.de/gr/behringer_k3000fx.htm[/quote']

 

Κατ' αρχήν, το συνθ στο σπίτι το θέλω μόνο για να πειραματίζομαι με τις δυνατότητές του και όχι για home studio. Οπότε σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, δεν χρειάζεται να πάρω studio monitors.

Αν και έρχεσαι να μου προτείνεις σοβαρά έναν ενισχυτή τη στιγμή που οι περισσότεροι πριν απέρριπταν αυτή τη λύση, ωστόσο μου φαίνεται πιο λογική αυτή η αγορά.

Μάλλον προς τα εκεί θα πάω. ¶λλωστε ένας ενισχυτής είναι πολύ πιο πρακτικός κατά τη γνώμη μου από ένα PA system, για συχνές μεταφορές (που κάνω πολλές τέτοιες), lives (ως monitor), πρόβες κτλ.

 

Α! Και εννοείται ότι η Behringer μου κάνει περισσότερο σαν εταιρία. Από το γεγονός και μόνο ότι ειδικεύεται σε συστήματα ήχου, πείθομαι... :wink:

 

Πάντως, περιμένω και διαφορετικές απόψεις...

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν θες να πειραματιτείς με τις δυνατότητές του και να ακούς ακριβώς τους ήχους που δημιουργείς, και βάζεις εντάσεις και λαιπίσω από αυτά, τότε θα πας σε μονιτορ. Αν δεν σε ενδιαφέρει η δημιουργία ήχων, αλλά να παίζεις σε λαιβ τράβα στο 2ο ρολαντ που σου λέει ο x_pap

 

Και αν η μπεριγκερ ειδικεύεται-κλέβει-αντιγράφει-εμπνέεται (διαλέγεις και παίρνεις) σε συστήματα ήχου, τότε η ρολαντ τι κάνει;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου από την πρώτη στιγμή προσπάθησα να σε βοηθήσω, απέρριψες αυτά που σου έγραψα, ψάχτηκες με πολλές γνώμες, και τελικά καταλήγεις σε αυτά που σου πρωτοείπα . Πήγαινε εκεί: ΟΜΙΚRΟΝ CONTROL - Σολωμού 20, Αθήνα, τηλ. 210 3831066 . Πήγαινε από κοντά, και πες τους να σου δείξουν ενισχυτές (combo) της Peavey, για πλήκτρα. Συγκεκριμένα κοίταξε τον ΚΒ 300, με το εκουαλάιζερ . Εχει βγάλει και ΚΒ300 keyboard Amplifiers ( two / stereo) ampli combo. Πάρα πολύ καλό, βγάζει πολύ γεμάτο ήχο, αλλά ακριβό. Πάρε λοιπόν μια εικόνα, παζάρεψε τους και λίγο, σηκώνει!!!! Και παράλληλα, κοίταξε στις αγγελίες για μεταχειρισμένο, για ακόμα ποιο φτηνά. Συνάδελφοι πληκτράδες από((μπουζουκομπάντες)) όπως λές κι εσύ, μου είπαν για τους ROLAND. Ότι είναι εξίσου καλοί με κρυστάλλινο ήχο, και πιο ελαφριοί . Δεν ξέρω δεν μπορώ να σου πώ!!! Για τους Peavey όμως, εγγύηση !!!! κοίταξε και τις παραπάνω περιγραφές που κάνω . Ποιο απλά δεν μπορώ !!!! φιλικά, ΓΙΑΝΝΗΣ !!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είναι εξίσου καλοί με κρυστάλλινο ήχο, και πιο ελαφριοί

 

Ποσο κρυσταλλινος ειναι αυτός ο ηχος όταν δεν εχει στερεοφωνία...Τεσπα...Επειδή εγώ δίνω μεγαλη εμφαση στον καθε αυτού ηχο και οχι στα live (που δεν κανω κιολας...) θα πηγαινα σε monitors που κατα την γνωμή πολλών ατομων που εμπιστευομαι την εμπειρια τους μιας και απο ότι λενε τα studio monitors είναι τα Α και το Ω για το τι θα ακούσεις...και τα θα βγεί...προς τα εξω.....

 

Τεσπα αν προκειται για live δεν μπορώ να εκφερω γνωμη γιατί δεν ξερω...

 

Βασικά συνηθως στα live δεν εχει και stage monitors για τον καθενα?

 

2-3 φορες που εχω παιξει μου είχαν....(ασχετο το οτι δεν δουλευε...:lol:)

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν η μπεριγκερ ειδικεύεται-κλέβει-αντιγράφει-εμπνέεται (διαλέγεις και παίρνεις) σε συστήματα ήχου' date=' τότε η ρολαντ τι κάνει;[/quote']

 

Έλα τώρα, δε μπορώ να ακούω αηδίες... Με το συμπάθιο, αλλά η Behringer δεν αμφισβητείται έτσι; Κι απ' την άλλη, η Roland δεν είναι για ηχητικά. Πώς να το κάνουμε; Η εταιρία έχει σε άλλα προιόντα ατού και όχι στους ενισχυτές... Ήμαρτον...

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλοσπάντων, κάπου η μπάλα χάνεται σιγά-σιγά (αν δεν έχει χαθεί ήδη), οπότε δεν έχει νόημα να λέμε και να ξαναλέμε τα ίδια. Απ' ότι κατάλαβα, οι απόψεις ανάμεσα σε monitor και ενισχυτή είναι 50-50. Θα έχω υπ'όψιν όσα γράφτηκαν και θα αποφασήσω... :lol:

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μονιτορ ειναι απαραιτητα για την μιξη. Δεν θα μπορεις να ακουσεις τις ατελειες του ηχου χωρις αυτά. Οποτε ακομα και να δουλεψεις τον ηχο μετα σε στουντιον θα ειναι αργα, αν ηδη ο ηχος σου δεν ειναι καλος. Ασε που θα εχεις ηδη χασει πολυτιμο χρονο. Ο ενισχυτής ερχεται παντα δευτερος. Αν δουλεύεις με σοφτ δεν τον χρειάζεσαι. Αν οχι τοτε ναι μπορει να βοηθησει στο να βελτιωσει τον ηχο. Αλλα δεν ειναι τοσο απλο γιατι υπαρχουν πολλα που μπορεις να κανεις για βελτιωσεις τον ηχο και ενισχυτης δεν θα σε καλυπτει παντα.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε hoh αν πας και ακούσεις τους ενισχυτές γράψε μας εντυπώσεις. Για τον Behringer Κ300 διαβασά από πολλά sites ότι δεν είναι τόσα watt όσα λέει. Με 100άρι περισσότερο μοιάζει απότι λένε. Το κοίταξα γιατί είχα ψιλοαποφασίσει να πάω να τον δω και να τον πάρω.. αλλά κόλλησα με όσα γράφουν.Και είμαι πάλι στη σκέψη. Αν ξέρει και κανείς να προτείνει κανέναν καλό για πλήκτρα με δυο προυποθέσεις.. α)καλό,καθαρό δυνατό χαμηλά (τον θέλω για να παίζω μπάσσο από πλήκτρα) β)XLR είσοδο με ξεχωριστό έλεγχο (volume, reverb, κτλ). Έναν καλό λοιπόν για μπάσο και φωνή.. περίεργη εφαρμογή ε? Καμία σύσταση? thnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε hoh αν πας και ακούσεις τους ενισχυτές γράψε μας εντυπώσεις. Για τον Behringer Κ300 διαβασά από πολλά sites ότι δεν είναι τόσα watt όσα λέει. Με 100άρι περισσότερο μοιάζει απότι λένε. Το κοίταξα γιατί είχα ψιλοαποφασίσει να πάω να τον δω και να τον πάρω.. αλλά κόλλησα με όσα γράφουν.Και είμαι πάλι στη σκέψη. Αν ξέρει και κανείς να προτείνει κανέναν καλό για πλήκτρα με δυο προυποθέσεις.. α)καλό' date='καθαρό δυνατό χαμηλά (τον θέλω για να παίζω μπάσσο από πλήκτρα) β)XLR είσοδο με ξεχωριστό έλεγχο (volume, reverb, κτλ). Έναν καλό λοιπόν για μπάσο και φωνή.. περίεργη εφαρμογή ε? Καμία σύσταση? thnx[/quote']

 

Τον behringer Κ300FX τον έχω εγώ και μπορώ να πω.. οτι τα watt οχι μόνο ειναι οσο λέει αλλα ακούγοντε ακόμα πιο πολλά! τον έχω συγκρίνει με έναν yamaha active ενώς φίλου,επίσης ο ήχος στα χαμηλά είναι πολύ δυνατός και για την δουλειά σου θα είναι μια χαρά. Καλύτερα να τον ακούσεις σε κάποιο μαγαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το συμπάθιο' date=' αλλά η Behringer δεν αμφισβητείται έτσι; [/quote']

 

Με το συμπάθιο αλλά η behringer αμφισβητείται και μάλιστα τρελά! Και όχι από εμένα μόνο!

 

 

Κάνε 1 search σε νοιζ και άλλα φορουμ να δεις.

 

¶κου και άλλους ψαξε παραπάνω μάθε κάποια πράγματα παραπάνω,αποφάσισε τελικά αν θες μονιτορ ή απλά ηχεία με ενισχυτή (γιατί ακόμα ούτε που έχεις κατασταλάξει για το τι θες να κάνεις με το συνθ) και όταν τα καταφέρεις τότε πέτα χαρακτηρισμούς του στυλ αηδία!

 

Και το πέταξες για να πεις ότι η μπεριγκερ βγάζει και σοβαρά προιόντα (εκτός από 1-2 που τα έχω παραδεχεί κι εγώ) και την εμπιστεύεσαι σαν εταιρία περισσότερο στους ενισχυτές για συνθ από την ρολαντ!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου