Προς το περιεχόμενο

Γεια σας. Απορία περί ισχύως Watt σε party και συναυλίες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τα μέλη του noiz.gr :) . Παρακολουθώ αρκετό καιρό το φόρουμ κι ύστερα από μια απορία αποφάσισα να γίνω κι εγώ ένα μέλος κι εγώ. Σε λίγες εβδομάδες, εγώ με κάτι φίλους μου θα αναλάβουμε κάποιο party (ξέρετε από αυτά τα καλοκαιρινά, εφηβικά πάρτι) και αναλάβαμε τη μουσική. Εκεί που σκαλώσαμε είναι ότι το πάρτι θα γίνει σε ένα κήπο 300 τ.μ. Είναι ανοιχτός χώρος μεν, αλλά υπάρχουν και σπίτια γύρω δε. Δεν ξέρω λοιπόν τι ηχεία και πόσα watt χρειάζομαι για να καλύψω ένα τέτοιο χώρο. (Είμαι άσχετος σε τέτοια θέματα :oops: ). Να αναφέρω πως έχει γκαζόν κάτω; Αν και δεν ξέρω αν χρησιμεύει. Ξέρω πολλοί πως ασχολείστε με το άθλημα αυτό (σχεδόν όλοι) και θα ήθελα να με πληροφορίσετε για το πώς θα επιλέξω τα ηχεία μου και τον ενισχυτή. Από το πού θα τα ενοικιάσω και πόσο θα κοστίσει η ενοικίαση δεν με αφορά (έως ενός σημείου φυσικά). Αν γίνεται δηλαδή, να μου πείτε με ποια κριτίρια και παραμέτρους γίνεται μια τέτοια επιλογή.

 

Ευχαριτώ εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθεια σας!

Αντώνης.

 

Υ.Γ.: Συγνώμη αν έκανα post σε λάθος section, αλλά δεν ήξερα πού ακριβώς να το postάρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Καλώς ήλθες στο noiz DJ VIP.

Δεν είμαι σε καμία περίπτωση ειδικός στο θέμα αλλά από την άλλη πιστεύω ότι δεν υπάρχει -γενικώς- ειδικός στις εξ αποστάσεως ηχητικές μελέτες.

Πιστεύω όμως ότι τα Watt είναι μόνο ένας από τους παράγοντες που "παίζουν", π.χ. πλήθος ηχείων, τοποθέτηση, επιθυμητή στάθμη κλπ.

Ίσως αυτός που θα σας νοικιάσει τον εξοπλισμό να έχει κάποια πρόταση ιδιαίτερα αν είναι κοντά και μπορεί να επισκευτεί το χώρο.

 

Μπορεί εδώ που το έβαλες το post να καθυστερήσουν οι απαντήσεις αλλά κάποιες γνώμες θα τις πάρεις. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήλθες στο noiz DJ VIP.

Δεν είμαι σε καμία περίπτωση ειδικός στο θέμα αλλά από την άλλη πιστεύω ότι δεν υπάρχει -γενικώς- ειδικός στις εξ αποστάσεως ηχητικές μελέτες.

Πιστεύω όμως ότι τα Watt είναι μόνο ένας από τους παράγοντες που "παίζουν"' date=' π.χ. πλήθος ηχείων, τοποθέτηση, επιθυμητή στάθμη κλπ.

Ίσως αυτός που θα σας νοικιάσει τον εξοπλισμό να έχει κάποια πρόταση ιδιαίτερα αν είναι κοντά και μπορεί να επισκευτεί το χώρο.

 

Μπορεί εδώ που το έβαλες το post να καθυστερήσουν οι απαντήσεις αλλά κάποιες γνώμες θα τις πάρεις. :wink:[/quote']

 

Καλώς σας βρήκα harilatron και panagiotis. :D Σωστός, harilatron, νομίζω πως είναι αυτή η καλύτερη λύση...

 

Προς τους admins: Αν γίνεται, να αλλάξει το θέμα μου ενότητα παρακαλώ. Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι απο τους dj που παιζουν με πολλα μπασα(και καλα κανεις :lol: ),καλο θα ηταν να τα ελαττωσεις λιγο γιατι 'δινουν' σε μεγαλυτερη αποσταση..Για 300 τ.μ. κηπο (της Εδεμ? :lol: ) πιστευω πως καμια δεκαρια ηχεια συνολου 500 W-800 W θα ειναι cool..Αν και νομιζω θα τη βρεις την ακρη με τις εντασεις,αρκει να θυμασαι να 'ακους' ανα διαστηματα αν εχουν δυναμωσει τα mix σου.Σκεψου πως στα 300 τ.μ. καποιες συχνοτητες θα απορροφηθουν απο το γρασιδι ( 8O ),καποιες απο τα αυτια οσων παρευρισκονται,καποιες θα πανε στον αερα,καποιες θα αλληλοεξουδετερωθουν και καποιες στα γυρω σπιτια...

 

Να ευχεσαι μοναχα να μην υπαρχουν σπαστικοι γειτονες.. :wink:

 

 

EDITΤις τεχνικες λεπτομερειες θα στις πουν οι γιγνωσκοντες...

 

Καλη επιτυχια! :P :wink:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά 10αρια; 8O Γιατί τόσα πολλά; Αν βάλω όπως λες 10 ηχεία συνολικής ισχύως 800 Watt, τότε το έκαστο ηχείο πρέπει να είναι από 80 Watt. Ένα 80άρι, μπορεί να έχει καλό woofer και να βγάζει χαμηλές κάτω από 50hz; :roll: Απ' όσο ξέρω, όσο πιο μεγάλο woofer είναι τόσο πιο χαμηλά φτάνει το φάσμα συχνοτήτων του.

 

Θα ήταν άσχημο δηλαδή αν έβαζα 4 x 200W ;

 

Όσον αφορά τον κήπο, ναι είναι κάπως μεγάλος, τι να κάνουμε.. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα watt έπεσα μέσα (ξες εσύ :P )

 

νομίζω(είμαι σχεδόν σίγουρος) πως 10 ηχεία να μοιράζονται 800 w είναι κάπως υπερβολικό...

 

anyway ο τεχνικός από το μαγαζί που θα νοικιάσεις τα μηχανήματα, πριν προχωρήσει σε κάποια ενοικίαση πάντα ελέγχει τον χώρο (για διάφορους λόγους)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, εσύ Fotis πώς και γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες (και με τόνους μάλιστα 8O );Μια ζωή με greeklish έγραφες :P . Τέλος πάντων κι εγώ έτσι σκεφτόμουν, να εμπιστευτώ τον ειδικό, αλλά ήθελα να έχω μια ιδέα για το τι θα χρειαστεί προτού νοικιάσω μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχήμα έχει ο κήπος; Πόσο κόσμο περιμένεις περίπου; Θες νά έχεις ένταση σε όλη την έκταση ή να υπάρχει και ένα πιο ήσυχο κομμάτι; Τι είδος μουσικής θα παίξεις περισσότερο;

Υπάρχει πρόβλημα με τα γύρω σπίτια;

Πρέπει να τα ξέρεις περίπου αυτά για να τα πεις και σε αυτόν που θα πας να νοικιάσεις.

Καμια φορά σε party είναι προτιμότερο να έχεις σε μια μεριά την πηγή και με ένταση και καλό ήχο και πιο πέρα να πέφτει η ένταση. Παρά να τους περικυκλώσεις με ηχεία. Αυτό είναι κάτι που αφορά καθαρά εσάς και το τι θέλετε να κάνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου