Προς το περιεχόμενο

delay στη tonelab


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα! θα ηθελα καποιες απο τις δικες σας ρυθμισεις για delay στην tonelab se. φυσικα εχω κανει καποιες δικες μου, αλλα θα ηθελα να δω και τιποτε αλλο μηπως μου ταιριαξει καλυτερα και ποιο delay χρησιμοποιειτε. :D και κατι ακομα. delay χρησιμοποιειτε και στα ρυθμικα? ευχαριστω. :)

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα! θα ηθελα καποιες απο τις δικες σας ρυθμισεις για delay στην tonelab se. φυσικα εχω κανει καποιες δικες μου' date=' αλλα θα ηθελα να δω και τιποτε αλλο μηπως μου ταιριαξει καλυτερα και ποιο delay χρησιμοποιειτε. :D και κατι ακομα. delay χρησιμοποιειτε και στα ρυθμικα? ευχαριστω. :)[/quote']

 

Εγώ ΠΑΝΤΑ ρυθμίζω το delay ώστε να είναι συγχρονισμένο με το tempo του κομματιού, είτε σε τέταρτα είτε σε όγδοα.

 

Όμως η αγαπημένη μου ρύθμιση, είτε παίζω ρυθμικά, είτε σόλο είναι η ρύθμιση "όγδοου παρεστιγμένου" (κάποιοι την ονομάζουν και ρύθμιση "τρίηχων", αλλά επειδή είμαι ..."τσοπάνος" από θεωρία μουσικής, δε ξέρω ποιο είναι το σωστό :oops: ).

 

Κλασσική ρύθμιση που χρησιμοποιεί κατά κόρον ο Gilmour ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις περισσοτερες φορες χρησιμοποιω το Multihead με factor 1,mix περιπου 30% ,time 560ms (& βεβαια παντα εχοντας κανει στο ctrl assign tap tempo) & feedback 60%.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tap tempo πως ακριβως χρησιμοποιειται και τι κανει γιατι δεν εχω ιδεα.

 

Ορίζεις το CONTROL switch της Tonelab να είναι "DLY TAP" (δες στο manual πως...)

 

Στη συνέχεια, άσχετα με το πώς έχεις ρυθμίσει εσύ το delay σου, πατώντας 2 φορές τουλάχιστον με το πόδι σου (αυτό σημαίνει και η λέξη "tap") αυτό καταλαβαίνει την ταχύτητα που θα έχει το delay ανάλογα με το πόσο γρήγορα ή αργά πάτησες το control ;)

 

Έτσι, μέσα σε ένα κομμάτι μπορείς να έχεις delay συγχρονισμένο στο tempo ;)

 

Το καλό όμως είναι ότι με τον ίδιο τρόπο (tap tempo) μπορείς να έχεις συγχρονισμένα και όλα τα modulation εφφε σου (πχ chorus, ή το tremolo) κάτι που είναι επίσης καταπληκτικό !!! :D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο το delay!ανεβασα λιγο ελαχιατα το mix και κατεβασα λιγο το feedback. το tap tempo με control να σου πω την αληθεια δεν με βολεψε, γιατι δεν μπορω να καταλαβω ποτε πρεπει να το πατησω. :D

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το tap tempo με control να σου πω την αληθεια δεν με βολεψε' date=' γιατι δεν μπορω να καταλαβω ποτε πρεπει να το πατησω. :D[/quote']

 

Τι εννοείς?

 

ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΤΙΓΜΗ θες (ακόμη και στη μέση του κομματιού), το πατάς ρυθμικά 2 τουλάχιστον φορές και αυτό από το ρυθμό που του "παίζεις" με το πόδι σου, υπολογίζει αυτόματα την ταχύτητα του delay ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως. δηλαδη δεν μπορω να καταλαβω σε τι ταχυτητα θα το αλλαξει.ειναι περιεργη φαση.θελει μαλλον εξασκιση.

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tap tempo το πατας στο ΡΥΘΜΟ του κομματιου για να συγχρονιζεται το delay με το κομματι,με αλλα λογια αντι να "χτυπας" το ποδι σου στο πατωμα στο ρυθμο του κομματιου "χτυπα" το ctrl switch... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως. δηλαδη δεν μπορω να καταλαβω σε τι ταχυτητα θα το αλλαξει.ειναι περιεργη φαση.θελει μαλλον εξασκιση.

 

Αν έβαλες οποιοδήποτε delay (πέραν του rythm delay), ισχύει αυτό που σου γραψαμε με τον SF.

 

Χτυπάς με το πόδι σου ρυθμικά πάνω στο switch και το delay αναπαράγει αυτό τον ρυθμό. Είναι πολύ απλή η λογική του...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου