Προς το περιεχόμενο

Βινύλιο ή 0/1;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Οπότε βυνίλιο=πιο ζεστός/γλυκός ήχος επειδή είναι analog (δεν συγχέουμε με πιστότητα) αλλά χωρίς σταθερή ποιότητα αναπαραγωγής και αντοχή στο χρόνο και cd=λιγότερο ζεστός/γλυκός ήχος επειδή είναι digital αλλά με σταθερή ποιότητα αναπαραγωγής και αντοχή στο χρόνο.

 

αυτο προυποθετει οτι και η ηχογραφηση ειναι analog. επισης σχετικα με την αντοχη του cd δεν εχουμε ακομα αποψη γιατι δεν εχουν περασει και πολλα χρονια... ενα βινυλιο καλης κοπης' date=' 180 γραμμαριων παιγμενο με καλη βελονα/κεφαλη και προσεγμενο κατα τη διαρκεια των χρονων περαν της αριστης και κατ εμε καλυτερης ποιοτητας αναπαραγωγης, εχει κ μεγαλη αντοχη στο χρονο ;)[/quote']

 

Έχεις δίκιο, in a nutshell περιγραφή έκανα. Για τον average/above average ακροατή όμως δεν υπάρχει περίπτωση το βυνίλιο να αντέξει όσο το cd ότι και να κάνεις.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βυνιλιο εχει πολυ μεγαλυτερη αντοχη απο το cd σε ισες φορες παιξιματος οσες και να ειναι αυτες....Το βαζεις και κατω απο την βρυση,το πλενεις και ειναι τζαμι και αν και καμια δαχτυλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη στιγμη που η συντριπτικη πλειοψηφια των ακροατων ακουει μουσικη απο αυτο

 

Cellphone4.jpg

 

και απο αυτο

 

PodJams_Clear_BW.jpg

 

 

 

ολη η κουβεντα περι αναλογικου ειναι πλεον καθαρα εγκυκλοπαιδιακη... :wink:

 

Shoshtos

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρε δεν διαφωνω,για αυτο αλλωστε ειπα και η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ,εμεις δυστυχως ειμαστε μια μικρη μεν εκλεκτη δε ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ.... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το βινιλιο συμφερει νομιζω μονο αν εισαι συλλεκτης πια, μιας και ολοι θελουμε να ακουμε μουσικη και σε αλλα μερη εκτος απο το σπιτι...

 

Το CD το βλεπω να εξαφανιζετε πριν απο το βινιλιο και τα mp3 γιατι ουτε την αξια (συλλεκτικη και συναισθηματικη) το πρωτου εχει ουτε την ευκολια του δευτερου...

 

Το mp3 βολευει μαλλον τους περισσοτερους σημερα γιατι ειναι ευχρηστο και μικρο...

 

Οποτε καλο ειναι αμα εισαι συλλεκτης να παιρνεις βινιλια και να τα "κατεβαζεις" κιολας για να τα ακους οταν δεν εισαι σπιτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα καποια στιγμη δεν εισαι και σπιτι σου?Τοτε τι ακους?Βυνιλιο φιλε μου και cd,οχι mp3!Γιατι εμεις ειμαστε και μουσικοι μην το ξεχνας,θελουμε να ακουμε ποιοτικα την μουσικη!Εγω τουλαχιστον!Καλα τα mp3οφονα δεν λεω,αλλα για εξω απο το σπιτι νομιζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορυ,αλλα εγω ακουω mp3, ασχετα αν σχεδον ολη μου την μουσικη την εχω σε cd. Δεν υπαρχει διαφορα σε ενα mp3 που ειναι κομμενο στα 320kbps και πανω. Βεβαια αυτο γινεται απο τα ταπεινο μου hifi, αλλα τεσπα, θεωρω λιγο παρανοια πλεον το θεμα ποιοτητας ηχου.

Εκτος αν οταν καποιος ακουει μουσικη δεν κανει κατι αλλο(που χρονος για αυτο το πραγμα...), αλλα και παλι, οι διαφορες του cd με τετοιο Mp3 ειναι μηδαμινες.

 

Οπως επισης το cd δεν προκειται να εξαφανιστει τοσο ευκολα.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το 90% της μουσικής που ακούω την ακούω στο αυτοκίνητο. CD λοιπον. Με "χαλί" από ήχο μηχανής. Και ναι.....σκάω τις αλλαγές για να πατήσω (με το μούγκρισμα της μηχανής) στη νότα που ταιριάζει. :wink:

 

Please, μη μου το πείτε..... ξέρω, έχει και καλύτερα. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα καποια στιγμη δεν εισαι και σπιτι σου?Τοτε τι ακους?Βυνιλιο φιλε μου και cd' date='οχι mp3!Γιατι εμεις ειμαστε και μουσικοι μην το ξεχνας,θελουμε να ακουμε ποιοτικα την μουσικη!Εγω τουλαχιστον!Καλα τα mp3οφονα δεν λεω,αλλα για εξω απο το σπιτι νομιζω...[/quote']

 

Ναι ρε και εγω κανω συλλογη βινιλιων απλα εκανα μια σχετικη εκτημιση των πραγματων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου