Προς το περιεχόμενο

Βινύλιο ή 0/1;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το 90% της μουσικής που ακούω την ακούω στο αυτοκίνητο. CD λοιπον. Με "χαλί" από ήχο μηχανής. Και ναι.....σκάω τις αλλαγές για να πατήσω (με το μούγκρισμα της μηχανής) στη νότα που ταιριάζει. :wink:

 

Please' date=' μη μου το πείτε..... ξέρω, έχει και καλύτερα. :lol:[/quote']

 

lol για να πιάσεις τα 550 Hz που είναι ΛΑ θα πρέπει να αλλάζεις στις 33 χιλίαδες στροφές :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator
Το 90% της μουσικής που ακούω την ακούω στο αυτοκίνητο. CD λοιπον. Με "χαλί" από ήχο μηχανής. Και ναι.....σκάω τις αλλαγές για να πατήσω (με το μούγκρισμα της μηχανής) στη νότα που ταιριάζει. :wink:

 

Please' date=' μη μου το πείτε..... ξέρω, έχει και καλύτερα. :lol:[/quote']

 

lol για να πιάσεις τα 550 Hz που είναι ΛΑ θα πρέπει να αλλάζεις στις 33 χιλίαδες στροφές :D

 

Μα όχι....ΛΑ είναι 440 αλλά και τα 220 επίσης. 4 κύλινδροι==>4 χτυπήματα στον κύκλο άρα 220/4 =55 στροφές/sec*60 = 3300 στροφές/min. Μα καλά....δεν έχεις κουρδίσει ποτέ στο πίσω κάθισμα? :lol: :lol: :lol:

 

 

Στο θέμα μας....θα ψήφιζα τα μελλοντικά CD - DVD ή όπως θα αποφασίσουν να λέγονται με την καλύτερη δειγματοληψία.

Έχω την υποψία ότι η διαφορά θα έγκεται πρωτίστως στην απουσία του εκτεταμένου downsampling (και των articfacts που αυτή συνεπάγεται παρόλο το dithering κλπ) κατά την παραγωγή, παρά από το ίδιο το περιορισμένο bandwidth των CD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8O

 

Γι'αυτό ρετάρει το δικό μου αμάξι συνέχεια;

 

:lol: :lol: :lol:

 

 

λολ μάλλον πρέπει να πάω για ύπνο (τι μ@λκια έγραψα 550 Hz η ΛΑ :lol: :lol: :lol: )

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα μας....θα ψήφιζα τα μελλοντικά CD - DVD ή όπως θα αποφασίσουν να λέγονται με την καλύτερη δειγματοληψία.

Έχω την υποψία ότι η διαφορά θα έγκεται πρωτίστως στην απουσία του εκτεταμένου downsampling (και των articfacts που αυτή συνεπάγεται παρόλο το dithering κλπ) κατά την παραγωγή' date=' παρά από το ίδιο το περιορισμένο bandwidth των CD.[/quote']

 

+1.

 

από kbyte πήγαμε σε Mbyte πήγαμε σε Gbyte πάμε για Tbyte.

 

Όσο αυξάνεται και γίνεται πιο προσιτή η χωριτικότητα τόσο θα τείνει η ηχογράφηση προς το real thing (περισσότερος χώρος = μεγαλύτερη συχνότητα δειγματοληψίας).

 

Θα έχουμε πιστεύω ακόμα και τη δυνατότητα να απομονώνουμε το κάθε track μέσα σ'ενα τραγούδι και να κάνουμε επι μέρους equalization σε κάθε όργανο ή φωνές (k@i g@mw)!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορυ' date='αλλα εγω ακουω mp3, ασχετα αν σχεδον ολη μου την μουσικη την εχω σε cd. Δεν υπαρχει διαφορα σε ενα mp3 που ειναι κομμενο στα 320kbps και πανω. Βεβαια αυτο γινεται απο τα ταπεινο μου hifi, αλλα τεσπα, θεωρω λιγο παρανοια πλεον το θεμα ποιοτητας ηχου.

Εκτος αν οταν καποιος ακουει μουσικη δεν κανει κατι αλλο(που χρονος για αυτο το πραγμα...), αλλα και παλι, οι διαφορες του cd με τετοιο Mp3 ειναι μηδαμινες.

 

Οπως επισης το cd δεν προκειται να εξαφανιστει τοσο ευκολα.[/quote']

Δεν νομιζω να ειναι παρανοια το θεμα ποιοτητας ηχου!!!Απο που κι ως που???και εχει διαφορα το mp3 320 με το κανονικο cd,μπορει να μην την καταλαβαινεις εσυ αλλα εχει...Αλλα μην μου πεις τωρα οτι τα μονα mp3 που εχεις ειναι αυτα που εχεις και σε cd γιατι δεν θα σε πιστεψω.Και ουτε οτι ολα σου τα mp3 ειναι 320....Οχι και μηδαμινες οι διαφορες cd με mp3!!!Μεγαλες διαφορες!Ειδικα τα πιατινια απο την ντραμσ ειναι χαλια!Και για τελος,ΕΝΝΟΟΙΤΕ οτι οταν ακουω μουσικη δεν κανω κατι αλλο!!Οχι παντα αλλα οταν ΑΚΟΥΩ μουσικη προσεχω ουτη,πως αλλιως θα καταλαβω τι ακουω.Μεχρι τωρα στο σπιτι μου δεν φερνω δουλεια αλλη!Αλλα οτι και να εχεις αν αγαπας το συγκροτημα που θελεις να ακουσεις,και αγαπας την μουσικη γενικος βρησκεις χρονο.Ασε που απ'οτι καταλαβα εσυ ακους συνεχεια playlist,εγω ακουω ολοκληρους τους δισκους...δεν ειναι κακο,απλα ειναι και αυτη η διαφορα μεταξυ mp3 και cd ή βυνιλιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου