Προς το περιεχόμενο

Εξοπλισμός για Home Recording Studio από το μηδέν.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! Τώρα τελευταία εγώ και το (ο Θεός να το κάνει) συγκρότημά μου μπήκαμε σε πειρασμό να ηχογραφήσουμε κάνα δυο τραγουδάκια αλλά δεν γίνεται λόγος για studio! Οπότε σκέφτηκα ότι μπορούμε να ηχογραφήσουμε στο MacBook Pro που έχω. Τώρα, έχουμε μόνο μια 12κάναλη κονσόλα και το λάπτοπ, τίποτα παραπάνω. Και η ερώτησή μου είναι: Τι άλλο χρειαζόμαστε για να ηχογραφήσουμε ένα κομμάτι, μέτριας ποιότητας, ή τουλάχιστον ένα δυο όργανα μόνο; Σε τι ακριβώς θα χρησιμεύσει η κάρτα ήχου και είναι απαραίτητη να πάρουμε μία; Δεν γίνεται να βάλουμε τα όργανα στην κονσόλα και από εκεί σε ένα Audio Interface (πχ http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track_pro.htm αυτό σκέφτομαι να αγοράσω) και από εκεί εγγραφή όλο μαζί όπως είναι στο cubase για παράδειγμα; Ή μήπως τα έχω λάθος στο μυαλό μου; Η κάρτα ήχου τι ακριβώς θα κάνει παραπάνω από το Audio Interface και αν όντως είναι απαραίτητη τι έχετε να προτείνεται για 100-350 Ευρώ; Στη συνέχεια, μικρόφωνα: Θέλουμε να ηχογραφήσουμε αντρικές (ή μάλλον παιδικές, γιατί 14 χρονών είμαστε) και ίσως λίγη φυσαρμόνικα και από μια έρευνα που έκανα στο forum κατέληξα στο Rode ΝΤ-1, εσείς τι λέτε; Τέλος, αν συμπεραίνεται ότι τα έχω λάθος στο κεφάλι μου παρακαλώ να μου τα εξηγήσετε λίγο γιατί καινούργιος είμαι και εγώ στον χώρο της ηχογράφησης και δεν έχω καταλάβει πως λειτουργούν τα πράγματα.

 

Υ.Γ: Την ηλεκτρική κιθάρα θα την ηχογραφήσουμε κατευθείαν από το PodX3 Live που χρησιμοποιώ οπότε δεν χρειάζονται μικρόφωνα, και έχουμε και μια ηλεκτροακουστική. Αυτή μπορεί να ηχογραφηθεί κατευθείαν από τον μαγνήτη στην κονσόλα ή χρειάζεται τίποτα άλλο;

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!  ;D

Από τον Bach στον Jon Lord.. Αυτό θα πει εξέλιξη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Huh I just passed the certificate exams with "Distinction"..  ;) http://www.noiz.gr/index.php?topic=175813.0 Ένα μονόφθαλμο "πουλάκι" ( :-X) μου είπε κάτι άλλο..  ;D και στο κάτω κάτω όλους όσους ρωτάω μου λένε ότι το Interface απλά προσφέρει τις εισόδους/εξόδους και τίποτα παραπάνω ενώ η κάρτα ήχου έχει και άλλες δυνατότητες, τις οποίες όλως παραδόξως ποτέ δεν μου λένε.. Αρχίζω να πιστεύω ότι όλοι συνωμοτούν εναντίων μου  ;D ;D

Από τον Bach στον Jon Lord.. Αυτό θα πει εξέλιξη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! Τώρα τελευταία εγώ και το (ο Θεός να το κάνει) συγκρότημά μου μπήκαμε σε πειρασμό να ηχογραφήσουμε κάνα δυο τραγουδάκια αλλά δεν γίνεται λόγος για studio! Οπότε σκέφτηκα ότι μπορούμε να ηχογραφήσουμε στο MacBook Pro που έχω. Τώρα, έχουμε μόνο μια 12κάναλη κονσόλα και το λάπτοπ, τίποτα παραπάνω. Και η ερώτησή μου είναι: Τι άλλο χρειαζόμαστε για να ηχογραφήσουμε ένα κομμάτι, μέτριας ποιότητας, ή τουλάχιστον ένα δυο όργανα μόνο; Σε τι ακριβώς θα χρησιμεύσει η κάρτα ήχου και είναι απαραίτητη να πάρουμε μία; Δεν γίνεται να βάλουμε τα όργανα στην κονσόλα και από εκεί σε ένα Audio Interface (πχ http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track_pro.htm αυτό σκέφτομαι να αγοράσω) και από εκεί εγγραφή όλο μαζί όπως είναι στο cubase για παράδειγμα; Ή μήπως τα έχω λάθος στο μυαλό μου; Η κάρτα ήχου τι ακριβώς θα κάνει παραπάνω από το Audio Interface και αν όντως είναι απαραίτητη τι έχετε να προτείνεται για 100-350 Ευρώ; Στη συνέχεια, μικρόφωνα: Θέλουμε να ηχογραφήσουμε αντρικές (ή μάλλον παιδικές, γιατί 14 χρονών είμαστε) και ίσως λίγη φυσαρμόνικα και από μια έρευνα που έκανα στο forum κατέληξα στο Rode ΝΤ-1, εσείς τι λέτε; Τέλος, αν συμπεραίνεται ότι τα έχω λάθος στο κεφάλι μου παρακαλώ να μου τα εξηγήσετε λίγο γιατί καινούργιος είμαι και εγώ στον χώρο της ηχογράφησης και δεν έχω καταλάβει πως λειτουργούν τα πράγματα.

 

Υ.Γ: Την ηλεκτρική κιθάρα θα την ηχογραφήσουμε κατευθείαν από το PodX3 Live που χρησιμοποιώ οπότε δεν χρειάζονται μικρόφωνα, και έχουμε και μια ηλεκτροακουστική. Αυτή μπορεί να ηχογραφηθεί κατευθείαν από τον μαγνήτη στην κονσόλα ή χρειάζεται τίποτα άλλο;

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!  ;D

 

Γεια σου φίλε μου. To audio interface που έχεις είναι κάρτα ήχου. Θα κάνεις την δουλειά σου μια χαρά με αυτήν. Σκοπός είναι να μην έχεις latency (δηλαδή όσο πιο λίγο μπορείς).

 

Στην κονσόλα μπορείς να συνδέσεις όλα τα όργανα και από εκεί στην κάρτα ήχου αλλά θα έχεις όλα τα όργανα σε ένα track. Άρα μίξη δεν μπορείς να κάνεις.

 

Κάνε recording ένα ένα κάθε όργανο σε ξεχωριστά tracks με την M-audio που ήδη έχεις. Θα πάρει πιο πολύ χρόνο αλλά θα βγει καλύτερο αποτέλεσμα (σε live recording υπάρχουν πολλές πιθανότητες να γίνουν χρονικά λάθη).

Χωρίς μετρονόμο δεν γίνεται ηχογράφηση.

 

Επίσης μπορείς να ηχογραφήσεις από τον μαγνήτη όπως λες στην κάρτα ήχου. Αλλα θα χρειαστείς έναν ψηφιακό ενισχυτή (δεν είναι απαραίτητο αλλά χωρίς αυτόν δεν χρωματίζεις τον ήχο).

 

Rode NT1 ή Shure sm7b. Τα προτείνω και τα 2. Αν έχεις λίγο παραπάνω χρήμα πάρε το Shure sm7b.

 

Έχεις ξανά κάνει ηχογράφηση? Δε θες την σούπερ τέλεια παραγωγή αλλά κάτι καλό σωστά? Μπορώ να σε βοηθήσω αν θες :)

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ψυχανώμαλε,

 

Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Αυτό ακριβώς χρειαζόμουν! Στη συνέχεια, δεν μπορώ να κάνω μίξη στην κονσόλα έτσι ώστε το τελικό αποτέλεσμα που θα εγγραφεί στον υπολογιστή να είναι ήδη μιξαρισμένο; Γιατί δεν καταλαβαίνω ποιο το νόημα να ηχογραφείται το κάθε όργανο ξεχωριστά. Έτσι πιστεύω ότι χάνεται το όλο συναίσθημα που έχεις όταν παίζεις με όλο το συγκρότημα και θα προτιμούσα να ηχογραφηθούν όλα μαζί ταυτόχρονα, αν γίνεται φυσικά. Αν ίσως έπαιρνα ένα καλύτερο Audio Interface με πιο πολλές εισόδους και έβαζα σε κάθε είσοδο και από ένα όργανο και την ντραμς την έβαζα στον μίκτη και μετά από εκεί στην κονσόλα; Θα λειτουργήσει; Επίσης, για το μικρόφωνο μάλλον θα πάρω το Rode NT-1a γιατί από τις κριτικές που διάβασα μου φαίνεται πιο all-around μικρόφωνο και εγώ δεν το θέλω μόνο για φωνή αλλά και για κάτι όργανα. Επίσης, ένας φίλος έκανε αναφορά για τον χώρο και αναρωτιέμαι αν θα υπάρξει πρόβλημα με τον χώρο στον οποίο θα ηχογραφήσω, ο οποίος φυσικά είναι το υπόγειο του σπιτιού μου. Προς Θεού ρε παιδιά, 14 χρονών είμαι και εγώ και οι φίλοι μου και ο ντράμερ 8, δεν θέλουμε τίποτα επαγγελματικής ποιότητας!! Ένα δυο τραγουδάκια θέλουμε να ηχογραφήσουμε για να τα δώσουμε στους γονείς μας να τα ακούσουν μπας και πειστούν ότι δεν "κάνουμε απλώς φασαρία" και πως όντως κάτι κάνουμε και μας δώσουν κανένα φράγκο να πάρουμε όργανα!!  ;D

 

Από τον Bach στον Jon Lord.. Αυτό θα πει εξέλιξη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, κάπου διάβασα ότι για το το Rode NT-1a χρειάζεται να έχεις Phantom Power. Και ερωτώ εγώ τώρα: Τι είναι αυτό το ρημάδι το Phantom Power; Και πού πρέπει να υπάρχει;  :P btw η κονσόλα που έχω είναι αυτή http://www.thomann.de/gr/soundcraft_efx_8.htm

Από τον Bach στον Jon Lord.. Αυτό θα πει εξέλιξη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, κάπου διάβασα ότι για το το Rode NT-1a χρειάζεται να έχεις Phantom Power. Και ερωτώ εγώ τώρα: Τι είναι αυτό το ρημάδι το Phantom Power; Και πού πρέπει να υπάρχει;  :P btw η κονσόλα που έχω είναι αυτή http://www.thomann.de/gr/soundcraft_efx_8.htm

 

πολλά πυκνωτικά μικρόφωνα χρειάζονται παραπάνω ρεύμα για να λειτουργήσουν συνήθως +48 Volt. η M-audio σου έχει ΚΑΙ Phantom Power και βρίσκεται στο πίσω μέρος της με κουμπί On-Off ;)

 

 

Άσε την κονσόλα δεν σου χρειάζεται για recording :P

 

Για το μεγαλύτερο ποστ σου θα απαντήσω πιο μετά επειδή έχω κάτι δουλίτσες τώρα σι για σούν! :)

 

 

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πού πρέπει να υπάρχει;  :P btw η κονσόλα που έχω είναι αυτή http://www.thomann.de/gr/soundcraft_efx_8.htm

 

υπάρχει και στην κάρτα ήχου σου και η κονσόλα σου. με ένα κουμπί το ενεργοποιείς και το αντίθετο.

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ψυχανώμαλε,

 

Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Αυτό ακριβώς χρειαζόμουν! Στη συνέχεια, δεν μπορώ να κάνω μίξη στην κονσόλα έτσι ώστε το τελικό αποτέλεσμα που θα εγγραφεί στον υπολογιστή να είναι ήδη μιξαρισμένο; Γιατί δεν καταλαβαίνω ποιο το νόημα να ηχογραφείται το κάθε όργανο ξεχωριστά. Έτσι πιστεύω ότι χάνεται το όλο συναίσθημα που έχεις όταν παίζεις με όλο το συγκρότημα και θα προτιμούσα να ηχογραφηθούν όλα μαζί ταυτόχρονα, αν γίνεται φυσικά. Αν ίσως έπαιρνα ένα καλύτερο Audio Interface με πιο πολλές εισόδους και έβαζα σε κάθε είσοδο και από ένα όργανο και την ντραμς την έβαζα στον μίκτη και μετά από εκεί στην κονσόλα; Θα λειτουργήσει; Επίσης, για το μικρόφωνο μάλλον θα πάρω το Rode NT-1a γιατί από τις κριτικές που διάβασα μου φαίνεται πιο all-around μικρόφωνο και εγώ δεν το θέλω μόνο για φωνή αλλά και για κάτι όργανα. Επίσης, ένας φίλος έκανε αναφορά για τον χώρο και αναρωτιέμαι αν θα υπάρξει πρόβλημα με τον χώρο στον οποίο θα ηχογραφήσω, ο οποίος φυσικά είναι το υπόγειο του σπιτιού μου. Προς Θεού ρε παιδιά, 14 χρονών είμαι και εγώ και οι φίλοι μου και ο ντράμερ 8, δεν θέλουμε τίποτα επαγγελματικής ποιότητας!! Ένα δυο τραγουδάκια θέλουμε να ηχογραφήσουμε για να τα δώσουμε στους γονείς μας να τα ακούσουν μπας και πειστούν ότι δεν "κάνουμε απλώς φασαρία" και πως όντως κάτι κάνουμε και μας δώσουν κανένα φράγκο να πάρουμε όργανα!!  ;D

 

 

τώρα πας σε ένα θέμα που κάνεις μίξη εκτός προγράμματος μίξης κάτι που δεν το έχω ψάξει και πολύ.. μπορεί να σου απαντήσει ένας φίλος καλύτερα από εμένα σε αυτό το θέμα.

8 μείκτες από ότι βλέπω έχει το Mixer που μου δείχνεις. ενώ σου φαίνονται πολύ πίστεψε με δεν είναι. σκέψου πως μόνο μόνο τα drums στα έχουν "φάει" ήδη.

 

Από ότι έχω καταλάβει ΠΡΕΠΕΙ να χρησιμοποιήσεις την κόνσολα το βλέπω το νιώθω φαγώθηκες! :P

 

Θα σου πρότεινα να ξεχάσεις την μίξη μέσω κονσόλας γιατί κοστίζει πολλά λεφτά (πολύ πιο πολλά από αυτά που προσπαθείτε να πείσετε στους γονείς σας να σας πάρουν χαχα) και να κάτσεις να μαθαίνεις μία.. ψηφιακή κονσόλα που δεν κοστίζει κιόλας.

 

Αυτό το πρόγραμμα λέγεται DAW (Digital Audio Workstation) και έχεις πολλές δυνατότητες για να φτιάξεις τον ήχο σου και να κάνεις ΜΙΑ ΧΑΡΑ την μίξη σου.

 

Το daw που θα σου πρότεινα εγώ και που χρησιμοποιώ κιόλας είναι αυτό.

http://reaper.fm/

 

14 χρονών είσαι και τσακαλάκος μου φαίνεσαι. ψάξου με το πρόγραμμα και εδώ είμαστε εμείς :)

 

 

 

 

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα πας σε ένα θέμα που κάνεις μίξη εκτός προγράμματος μίξης κάτι που δεν το έχω ψάξει και πολύ.. μπορεί να σου απαντήσει ένας φίλος καλύτερα από εμένα σε αυτό το θέμα.

8 μείκτες από ότι βλέπω έχει το Mixer που μου δείχνεις. ενώ σου φαίνονται πολύ πίστεψε με δεν είναι. σκέψου πως μόνο μόνο τα drums στα έχουν "φάει" ήδη.

 

Από ότι έχω καταλάβει ΠΡΕΠΕΙ να χρησιμοποιήσεις την κόνσολα το βλέπω το νιώθω φαγώθηκες!

 

Θα σου πρότεινα να ξεχάσεις την μίξη μέσω κονσόλας γιατί κοστίζει πολλά λεφτά (πολύ πιο πολλά από αυτά που προσπαθείτε να πείσετε στους γονείς σας να σας πάρουν χαχα) και να κάτσεις να μαθαίνεις μία.. ψηφιακή κονσόλα που δεν κοστίζει κιόλας.

 

Αυτό το πρόγραμμα λέγεται DAW (Digital Audio Workstation) και έχεις πολλές δυνατότητες για να φτιάξεις τον ήχο σου και να κάνεις ΜΙΑ ΧΑΡΑ την μίξη σου.

 

Ξέρω τι είναι το DAW και ξέρω ήδη να χρησιμοποιώ το Cubase αλλά έχω ακούσει ότι το Reaper είναι μια χαρά χωρίς να είναι τόσο πολύπλοκο και θα το ψάξω. Ο λόγος που ανέφερα το mixing στην κονσόλα είναι γιατί θα προτιμούσαμε όλοι να ηχογραφηθούν όλα τα όργανα ταυτόχρονα και όχι ένα-ένα (εκτός από την ντραμς) οπότε να κάνω το μιξάρισμα στην κονσόλα έτσι ώστε, μιας και στον υπολογιστή θα έχουν ηχογραφηθεί σαν ένα κανάλι audio, να μην χρειάζεται περαιτέρω μίξη. Με πιάνεις;  ;)

 

πολλά πυκνωτικά μικρόφωνα χρειάζονται παραπάνω ρεύμα για να λειτουργήσουν συνήθως +48 Volt. η M-audio σου έχει ΚΑΙ Phantom Power και βρίσκεται στο πίσω μέρος της με κουμπί On-Off

 

Αα αυτό είναι το άτιμο το Phantom Power τελικά..  ;D Και το είδα εγώ στην κονσόλα μου και αναρωτιόμουν τι να κάνει.. Το πάτησα, το ξαναπάτησα αλλά δεν είδα καμιά διαφορά!! Ε κάποτε βαρέθηκα να το πειράζω και το άφησα στην ησυχία του..  ;D

 

14 χρονών είσαι και τσακαλάκος μου φαίνεσαι. ψάξου με το πρόγραμμα και εδώ είμαστε εμείς :)

 

Danke!! Εε εδώ και 6 χρόνια όλο με τέτοια ασχολούμαι! Κυρίως βέβαια με τα όργανα αλλά τώρα τελευταία και με τον εξοπλισμό το έχω ψάξει καλά το θέμα... Να 'ναι καλά το Noiz!!!  ;D

Από τον Bach στον Jon Lord.. Αυτό θα πει εξέλιξη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου