Προς το περιεχόμενο

Εξοπλισμός για Home Recording Studio από το μηδέν.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To θέμα είναι ότι με αυτό τον τρόπο το μόνο που θα καταφέρεις να πετύχεις είναι ένα mixdown που δεν θα σου δώσει καμοία ευκαρία για μια καλύτερη μίξη ή παραμετροποιήση σε οτιδήποτε δεν σου αρέσει σε αυτό που ακούς.Ακομή και σε live εκτελέσεις πλέον γίνεται ξεχωριστό recording στα εκάστωτε κανάλια και μετά επεξεργάζονται χωριστά πριν γίνει η τελική μίξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλική συμβουλή:

Επειδή δεν γνωρίζεις από ότι λες τί κάνει το phantom power και το έχεις αφήσει "ήσυχο", φρόντισε να είναι στο off και να μην το στείλεις κατά λάθος σε καμιά ακουστική που θα συνδέσεις, γιατί θα σου καταστρέψει τα ηλεκτρικά της!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι ότι με αυτό τον τρόπο το μόνο που θα καταφέρεις να πετύχεις είναι ένα mixdown που δεν θα σου δώσει καμοία ευκαρία για μια καλύτερη μίξη ή παραμετροποιήση σε οτιδήποτε δεν σου αρέσει σε αυτό που ακούς.Ακομή και σε live εκτελέσεις πλέον γίνεται ξεχωριστό recording στα εκάστωτε κανάλια και μετά επεξεργάζονται χωριστά πριν γίνει η τελική μίξη.

 

με πρόλαβες  >:(

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι ότι με αυτό τον τρόπο το μόνο που θα καταφέρεις να πετύχεις είναι ένα mixdown που δεν θα σου δώσει καμοία ευκαρία για μια καλύτερη μίξη ή παραμετροποιήση σε οτιδήποτε δεν σου αρέσει σε αυτό που ακούς.Ακομή και σε live εκτελέσεις πλέον γίνεται ξεχωριστό recording στα εκάστωτε κανάλια και μετά επεξεργάζονται χωριστά πριν γίνει η τελική μίξη.

 

Άρα μόνη επιλογή για να βγει "καλό" το τελικό αποτέλεσμα έχω να ηχογραφήσω κάθε όργανο ξεχωριστά? Α τώρα μου κατέβηκε και μια άλλη ιδέα, αν πάρω το M-Audio Fast Track Ultra (http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track_ultra.htm) δεν θα μπορέσω να τα ηχογραφήσω ταυτόχρονα; Το κάθε όργανο σε κάθε κανάλι, και να βάλω τα μικρόφωνα της ντραμς στην κονσόλα και από εκεί σε ένα άλλο κανάλι; Έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου θα δουλέψει, γιατί έχουμε δύο φωνές, δύο κιθάρες και ένα μπάσο= 5 κανάλια και όλη την ντραμς στην κονσόλα και από εκεί σε ένα άλλο κανάλι= 6 κανάλια σύνολο, τα οποία απ' ό,τι βλέπω τα κρατάει το Interface..

 

Φιλική συμβουλή:

Επειδή δεν γνωρίζεις από ότι λες τί κάνει το phantom power και το έχεις αφήσει "ήσυχο", φρόντισε να είναι στο off και να μην το στείλεις κατά λάθος σε καμιά ακουστική που θα συνδέσεις, γιατί θα σου καταστρέψει τα ηλεκτρικά της!

 

Όχι εντάξει στο Off το έχω πάντα!!  ;D

Από τον Bach στον Jon Lord.. Αυτό θα πει εξέλιξη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι λίγο μπακάλικος ο τρόπος.. αλλά ίσως και ο πιο φτηνός για να κάνεις αυτό που θες..

στην ουσία καταλήγουμε στο ίδιο πράμα σχεδόν. θα έχεις όλα τα όργανα για μίξη έτοιμα εκτός από τα ντραμς που θα τα έχεις σε ένα track..

 

στην θέση σου δεν θα το έκανα αλλά αν θες τόσο πολύ..

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Huh I just passed the certificate exams with "Distinction"..  ;) http://www.noiz.gr/index.php?topic=175813.0 Ένα μονόφθαλμο "πουλάκι" ( :-X) μου είπε κάτι άλλο..  ;D και στο κάτω κάτω όλους όσους ρωτάω μου λένε ότι το Interface απλά προσφέρει τις εισόδους/εξόδους και τίποτα παραπάνω ενώ η κάρτα ήχου έχει και άλλες δυνατότητες, τις οποίες όλως παραδόξως ποτέ δεν μου λένε.. Αρχίζω να πιστεύω ότι όλοι συνωμοτούν εναντίων μου   ;D ;D

Όσο ζω μαθαίνω.Μη νομίζεις ότι είμαι και εγώ κανένας ειδικός.Να μάθω θέλω.

Μήπως όμως, λέω μήπως, παίζουμε λίγο με τις λέξεις?

Όπως και να 'χει, καλές ηχογραφήσεις!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σε όλους,

φυσικά και μπορείς να γράψεις όλα τα όργανα μαζί σε διαφορετικά κανάλια. Αυτό άλλωστε ειναι το multitrack recording. Επίσης, πάρα πολύ δίσκοι ,ειδικά jazz, έχουν γραφτεί ζωντανα (δηλαδή όλοι οι μουσικοί μαζί) και πολλοί μάλιστα σε ένα 2 track, χωρίς δυνατότητα μίξης. Έτσι λοιπόν, εσύ μπορείς να να κανεις μια ζωντανή πολυκάναλη ηχογράφηση, αλλα θα χρειαστείς μια καρτα ήχου με πολλές εισόδους και ενδεχομένως περρισότερα μικρόφωνα (τουλάχιστον ενα για τον καθένα). Με αυτόν τον τρόπο θα έχεις τη δυνατότητα να αποτυπώσεις το feeling απο το σύνoλο των μουσικών που παίζουν όλοι μαζί και μετα να κάνεις mix απο το DAW σου. Μια κάρτα ήχου με πολλές εισόδους σε λογική τιμή έιναι αυτή:

http://www.thomann.de/gr/tascam_us1641.htm

Αν μάλιστα πουλήσεις τη καρτα που έχεις τώρα, η οποία είναι πολύ trendy για κόποιο λόγο τώρα τελευταία και θα φύγει έυκολα σε καλή τιμή, μπορείς να πάρεις την tascam. Αυτή η καρτα έχει 14 αναλογικές εισόδους, εκ των οποίων οι πρώτες 8 είναι MIC Ins. Νομίζω οτι μετα απο αυτή θα κάνεις καιρό να αλλάξεις κάρτα. Με μια τετοια κάρτα συνδεέεις όλα τα μικρόφωνα και τα Line σήματά σου κατευθείαν στην κάρτα και γράφεις την καθε είσοδο σε ξεχωριστό κανάλι. Την κονσόλα δε θα τη χρειαστείς μια και για να έβαζες τις πηγές σε αυτήν θα χρειαζόσουν  αντίστοιχο πλήθος ανεξάρτητων εξόδων, δηλαδή direct outs ή busses, κατι που έχουν μεγάλες και ακριβές κονσόλες. Αυτα για την ώρα. Αμα έχεις καμια απορία εδώ ειμαστε.

George Avramidis

101 Studios http://www.myspace.com/george_avramidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά με πείσατε, θα τα ηχογραφήσω όλα ένα-ένα με την M-Audio Fast Track Pro και η επεξεργασία όλη θα γίνει σε Mac.. Να κάνω και μια ακόμα (εντελώς ηλίθια) ερώτηση; Θα την κάνω.. Τι είναι το μιξάρισμα;;D Το ξέρω είναι χαζή ερώτηση απλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι είναι και σε τι χρησιμεύει και μιας και γίνεται τόσο μεγάλος σάλος γύρω από αυτό εε λέω κάτι σημαντικό θα είναι.. Και το έχω ψάξει στην αναζήτηση αλλά δεν βρήκα τπτ!! Τέλος πάντων, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, με βοήθησαν πολύ!!  :)

 

Υ.Γ: Έχετε να προτείνετε αυτοενισχυώμενα ηχεία (monitors) μέχρι 200-250 €; (Το ξέρω και αυτό είναι πολυσυζητημένο θέμα αλλά δεν βγάζω άκρη με τις απαντήσεις των άλλων..  ???)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Από τον Bach στον Jon Lord.. Αυτό θα πει εξέλιξη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι το μιξάρισμα;;D

Tο μιξάρισμα είναι η σκηνοθεσία του ήχου σου. Πρώτο, δεύτερο πλάνο, φλου αρτιστικ...βάθος πεδίου, μοντάζ...τραβελινγκ...και έτοιμο το τελικό αποτέλεσμα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου