Προς το περιεχόμενο

Ακριβή Τele


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο "απομαγνητισμος" λογω πολυκαιριας ειναι εντελως μυθος (χρειαζονται πανω απο 20000 χρονια για να αποδυναμωθει ενας μαγνητης.. :lol: )*****

 

 

αυτα αλλωστε και αλλους μυθους τους εξηγει Ο γκουρου των μαγνητων

 

εδω

 

http://www.billlawrence.com/Pages/Pickupology/Contents.htm

 

 

*****

 

"Alnico 5 magnets which lose, under normal conditions, less then half a percent per 100 years. "

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Πράγματι.....για να το λέει ο bill.....κάτι θα ξέρει. :lol: Παρεπιπτόντως, το ίδιο λέει και ο kinmann. http://www.kinman.com/html/toneWorkshop/glossary/technical.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,σιγα σιγα μαθαινει καποιος να ξεχωριζει την αληθεια απο τις ...παπαριες :twisted: που οι διαφοροι "ειδικοι" μας τσαμπουνανε εδω και χρονια... :lol:

 

ξεκινας με τις χοντραδες περι μαγνητων και καταληγεις μετα απο λιγα χρονια στα "ξεραμενα" ξυλα και τα κουρδισμενα σωματα και καπλαμαδες... :lol: :lol: :lol: :lol:

 

"αγαλι αγαλι γινεται η αγουριδα μελι" αγορι μου...και μια μερα ξυπνας...σοφος.. :lol: :lol: (τρομαρα μας.... :lol: :lol: :lol: )

 

 

"Referring to specific old Strat and Tele pickups wound with Formvar wire:> The tonal characteristics developed with the passing of time and the aging process of certain elements within the structure of a pickup. Usually softened attack, less Ice-pick-in-your-Ear brittleness and lowered dynamic range which results in earlier breaking into distortion yielding a creamy distortion when overdriven and a sweeter treble when played clean. The aging I'm referring to is not the result of magnets aging."

 

σωστος αρα ΜΗΧΑΝΙΚΟ ειναι το παλιωμα δηλ. συρμα & Bobin που χαλαρωνουν... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως εγώ του Bill δεν του μιλάω, γιατί του κρατάω μούτρα από τότε που του έστειλα 2 φορές email να μου πει από που μπορώ να αγοράσω 1 σετ από τους μαγνήτες του για tele και με γείωσε κανονικά. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε' date='σιγα σιγα μαθαινει καποιος να ξεχωριζει την αληθεια απο τις ...παπαριες :twisted: που οι διαφοροι "ειδικοι" μας τσαμπουνανε εδω και χρονια... :lol:

 

ξεκινας με τις χοντραδες περι μαγνητων και καταληγεις μετα απο λιγα χρονια στα "ξεραμενα" ξυλα και τα κουρδισμενα σωματα και καπλαμαδες... :lol: :lol: :lol: :lol:

[/quote']

 

ωπα χαλαρωσε λιγο και σταματα να ειρωνευεσαι mr. τα ξερω ολα..

α ναι!εβαλες smileys,κανεις χιουμορ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ακομη μεγαλο μειον στις παλιες vintage κιθαρες ειναι και τα ηλεκτρικα τους. πολυ μετριος ηχος (τωρα θα μου πειτε οτι βγαζαν ωραιο bluesιστικο ηχο και εχεται δικιο' date=' κι εμενα μου αρεσει που ειναι λιγο σαπιος, αλλα το λεω πιο αντικειμενικα.) και με πολυ θορυβο. ο θορυβος ισως να να μη τους πειραζε τοσο γιατι δεν ειχαν και πολυ gain στον ηχο τους (για να μην πω καθολου παραμορφωση :D )[/quote']

μα καμια σχεση :D :D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο "απομαγνητισμος" λογω πολυκαιριας ειναι εντελως μυθος (χρειαζονται πανω απο 20000 χρονια για να αποδυναμωθει ενας μαγνητης.. :lol: )*****

 

 

αυτα αλλωστε και αλλους μυθους τους εξηγει Ο γκουρου των μαγνητων

 

εδω

 

http://www.billlawrence.com/Pages/Pickupology/Contents.htm

 

 

*****

 

"Alnico 5 magnets which lose' date=' under normal conditions, less then half a percent per 100 years. "[/quote']

αυτο ακριβως γνωριζω και εγω(ετσι μου ειπαν διαφοροι τεχνιτες κατα καιρους)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

"Referring to specific old Strat and Tele pickups wound with Formvar wire:> The tonal characteristics developed with the passing of time and the aging process of certain elements within the structure of a pickup. Usually softened attack' date=' less Ice-pick-in-your-Ear brittleness and lowered dynamic range which results in earlier breaking into distortion yielding a creamy distortion when overdriven and a sweeter treble when played clean. The aging I'm referring to is not the result of magnets aging."

 

σωστος αρα ΜΗΧΑΝΙΚΟ ειναι το παλιωμα δηλ. συρμα & Bobin που χαλαρωνουν... :wink:[/quote']

ε τοτε δεν εχουν και τοσο αδικο αυτοι που υποστιριζουν οτι αλλαζει ο ηχος του μαγνητη.το πως το εξηγει ο καθενας που δεν εχει σχεση με το αθλημα δεν εχει σημασια.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα σιγουρα αλλαζει ,αυτο αλλωστε ξεκαθαρα ειπα και πριν,απλα ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να αναπαραχθει απο τους διαφορους Pick up gurus γιατι προυποθετει τυχαιες παραμετρους...(πως τα λεω ο μπαγασας...μου καηκε το μυαλο :lol: :lol: :lol: :lol: )

 

Πάντως εγώ του Bill δεν του μιλάω, γιατί του κρατάω μούτρα από τότε που του έστειλα 2 φορές email να μου πει από που μπορώ να αγοράσω 1 σετ από τους μαγνήτες του για tele και με γείωσε κανονικά

 

δυστυχως ΜΟΝΟ απο το site του και καθοτι ο BILL ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΟ iNTERNET (δεν ξερει πως μια και στα 70 του δεν θελει τις νεες τεχνολογιες) το pr το εχει αναλαβει η γριουλα του που δεν προλαβαινει και πολλα... :lol:

 

παντως μια φορα τον πηρα τηλ.του αφησα μυν.και με πηρε (απο τις ΗΠΑ!!) και μιλουσαμε 30 λεπτα (!) και ολα αυτα για μια παραγγελια 80 δολλαριων!!! 8O

 

θεος ο παπους (και φτιαχνει και τους καλυτερους noiseless αμα λαχει να πουμε....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

ωπα χαλαρωσε λιγο και σταματα να ειρωνευεσαι mr. τα ξερω ολα..

α ναι!εβαλες smileys' date='κανεις χιουμορ...[/quote']

....

 

 

Takis, δεν εννοούσε εσένα ρε σύ....γιατί τσαντίστηκες?

 

Εκτός αυτού από αυτή τη συζήτηση προσωπικά εμένα μου "διορθώθηκε" μι αλανθασμένη εντύπωση ετών.

 

Ας μην μαλώνουμε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου