Προς το περιεχόμενο

harley benton GA5 full tube amp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator
lol ποιό απ'όλα αυτά είναι το άγριο βρωμόξυλο;;; :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Τα μπερδεύεις......το βρωμόξυλο είναι αυτό:

SW10.jpg

 

Όπως λένε και οι πληροφορίες του London museum, το ρόπαλο αυτό είναι περίπου 5500 ετών και είναι από alder.

( http://www.museumoflondon.org.uk/postcodes/places/SW10.html )

 

Είναι γνωστό ότι όταν το ... σκας στο κεφάλι του εχθρού, το alder έχει πιο πολυ "σκάσιμο". :lol:

 

( ¶ντε για να βάζουν μυαλό ορισμένοι......

Όταν οι Βρετανοί ανέπτυσσαν κουρδισμένα ρόπαλα, εμείς ακόμα πετούσαμε πέτρες τυχαίου σχήματος.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και τώρα που το θυμήθηκα.....

 

Καλέ μου taq, γι αυτή τη διαφορά που ακούγεται στο βιντεάκι λέμε τόσο καιρό?

Και δεν το λες τόσο καιρό ρε φίλε ....και νόμιζα ότι το έχω χάσει.... :lol: :lol: :lol:

 

Λοιπόν, αύριο πάω για ψώνια:

products.jpg

 

 

 

Πέραν της πλάκας.....ο άτυχος της υπόθεσης είναι αυτός που ακούει τέτοιες διαφορές και ταυτόχρονα έχει και προτίμηση. 8O :lol: :lol: :lol:

 

Δυσκολα να ευχαριστηθεί με μία (ή 10) κιθάρα(-ες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα που το θυμήθηκα.....

 

Καλέ μου taq' date=' γι [b']αυτή[/b] τη διαφορά που ακούγεται στο βιντεάκι λέμε τόσο καιρό?

Και δεν το λες τόσο καιρό ρε φίλε ....και νόμιζα ότι το έχω χάσει.... :lol: :lol: :lol:

 

Λοιπόν, αύριο πάω για ψώνια:

products.jpg

 

 

 

Πέραν της πλάκας.....ο άτυχος της υπόθεσης είναι αυτός που ακούει τέτοιες διαφορές και ταυτόχρονα έχει και προτίμηση. 8O :lol: :lol: :lol:

 

Δυσκολα να ευχαριστηθεί με μία (ή 10) κιθάρα(-ες).

 

 

Με φώναξε κανείς??? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και κάτι ακόμα:

Αν η διαφορά της ατάκας του maple ακούγεται "καραμπινάτα" μέσα από το βιντεάκι του youtube με την εξευτελιστική του συμπίεση κλπ κλπ...

 

παρακαλώ μην μου λέτε ότι η μετατροπή από αναλογικό σε ψηφιακό και πίσω σε αναλογικό σκοτώνει τις δυναμικές του ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα:

Αν η διαφορά της ατάκας του maple ακούγεται "καραμπινάτα" μέσα από το βιντεάκι του youtube με την εξευτελιστική του συμπίεση κλπ κλπ...

 

παρακαλώ μην μου λέτε ότι η μετατροπή από αναλογικό σε ψηφιακό και πίσω σε αναλογικό σκοτώνει τις δυναμικές του ήχου.

έξυπνη σκέψη, οφείλω να ομολογήσω αλλά να είσαι σίγουρος πως από κοντά αυτές οι δυο κιθάρες ακούγονται πολύ καλύτερα(καρφί σε έναν λαμπατο εννοείται) :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα που το θυμήθηκα.....

 

Καλέ μου taq' date=' γι [b']αυτή[/b] τη διαφορά που ακούγεται στο βιντεάκι λέμε τόσο καιρό?

Και δεν το λες τόσο καιρό ρε φίλε ....και νόμιζα ότι το έχω χάσει.... :lol: :lol: :lol:

 

Λοιπόν, αύριο πάω για ψώνια:

products.jpg

 

 

 

Πέραν της πλάκας.....ο άτυχος της υπόθεσης είναι αυτός που ακούει τέτοιες διαφορές και ταυτόχρονα έχει και προτίμηση. 8O :lol: :lol: :lol:

 

 

Βεβαίως Χαρίλαε γι αυτό μπορεί να ξέρει από "καλό λάδι" δεν αγοράζει "μάπα" λάχανο, αποκτά πιό ολοκληρωμένη άποψη, καταλαβαίνει τις αδυναμίες ή τις δυναμικές μιάς κιθάρας για το ΣΤΥΛ και τον τρόπο που παίζει, μπορεί να βοηθήσει με καλύτερο τρόπο έναν φίλο του που ψάχνεται για μιά αγορά, έχει πιθανώς καταλάβει ότι ο στόχος του μάρκετινγκ δεν είναι στις ακριβές αλλά στις φθηνές κιθάρες (στην πλειοψηφία την μάζα του κόσμου δηλαδή το τάργκετ γκρούπ που θα πουλήσουν με τους τόννους) που πάνε να σε πείσουν κάποιοι ότι με μια Gerley, με μιά Johnson μία Sender μία πως τις λένε αυτές μωρέ που λέγαμε ότι πουλάνε στο Μοναστηράκι τις κόπιες, που ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ και μάλιστα ΤΟΟΟΟΣΟ καλά που πάρτε από όοοοοολοι μία έτσι για νά χετε.......... αυτές τις ακούρδιστες μωρέ.....

Γι αυτό φίλε Χάρη έχει προτίμηση.....Γιατί την έπαθε έμαθε, πλήρωσε και ΚΑΤΑΛΑΒΕ! Συνεπώς αισθάνομαι τυχερός και όχι γκαντέμης

 

(δεν είναι απαραίτητο να κάνει ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ)

 

Don t try ιτ at home (που λένε τα Αμερικανάκια)

 

Είναι προσωπικά μου συμπεράσματα...

 

ΚΑΙ ΜΟΝΟ!

 

Και φυσικά δεν με πειράζει η γνώμη κανενός. Μου αρέσει να ΠΑΙΖΩ και όχι να κοιτάω κιθάρες. Στο κάτω κάτω την γνώμη μου λέω δεν είναι απαραίτητο να συμφωνεί η Υφήλιος μαζί μου. Το έχω ξαναπεί εκκατομύρια φορές και το τονίζω σε κάθε πόστ.... (π.χ προσωπική μου εκτίμηση για το τάδε)

 

όσο για το κουρδισμένο ρόπαλο των Αγγλοσαξώνων γαμώ τα γέλια έριξα, αλλά δεν κολάει ότι εμείς πετάγαμε πέτρες κάποιων σχημάτων σαν Έλληνες...... μήπως τους δώσαμε το μυστικό του ΔΙΑΠΑΣΩΝ? :wink:

 

Επίσης όσοι φίλοι δεν άκουσαν τις διαφορές με την πρώτη αλλά κάτι έπιασαν μετά, ειλικρινά χαίρομαι και ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πιστευω πραγματικα οτι ο χαριλαος ο sf και ισως και αλλοι εδω μεσα πιστευουν οτι τι κατασκευασει μια ..strat ο tom anderson τι οι ιδιοι ειναι το ιδιο πραγμα!δηλαδη οι δυο κιθαρες που θα πεσουν στα χερια ενος επαγγελματια παιχτη θα φανουν ιδιες σε ολα τα επιπεδα!

αν κανω λαθος διορθωστε με αλλα αυτο εχω καταλαβει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Και φυσικά δεν με πειράζει η γνώμη κανενός. Μου αρέσει να ΠΑΙΖΩ και όχι να κοιτάω κιθάρες. Στο κάτω κάτω την γνώμη μου λέω δεν είναι απαραίτητο να συμφωνεί η Υφήλιος μαζί μου. Το έχω ξαναπεί εκκατομύρια φορές και το τονίζω σε κάθε πόστ.... (π.χ προσωπική μου εκτίμηση για το τάδε)

...

 

Θα πω ένα πράγμα: Ο "τόνος" της κιθάρας για τη μουσική απόλαυση παίζοντας, για μένα είναι κάτι σαν τα πολυτελή εσώρουχα στο σεξ. Δεν είναι το κυρίως πιάτο. :lol: :lol: :lol:

Κάποιοι ενδιαφέρονται, αλλά πολλοί -πίστεψέ με- σχεδόν καθόλου. :wink:

 

Και αυτό βέβαια είναι η άποψή μου και -αλήθεια- δεν περιμένω να συμφωνήσει μαζί μου όλος ο κόσμος. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σαφώς Χάρη.... σωστά ο καθένας όπως νομίζει..... εσύ μπορεί να το βλέπεις ως πολυτελή εσώρουχα στο σέξ τον τόνο της κιθάρας παίζοντας, εγώ π.χ να ψάχνω διαρκώς παίζοντας και να βλέπω αυτόν που δεν τον ενδιαφέρει ο τόνος σαν το ανέκδοτο με τον τύπο που έμεινε στη μέση της ερήμου με την καμήλα και μόλις έσωσε την γκόμενα του πε κάνε μου ό, τι θές αυτός είπε βάστα μου να .... την καμήλα...

 

Πάντως τώρα που το σκέφτομαι ειλικρινέστατα, δεν έχω συναντήσει και πολλούς κιθαρίστες που σέβονται την μουσική και την κιθάρα που έμαθαν να μην τους νοιάζουν κάποια πράγματα για τον "τόνο" τους. Αυτά που καμιά φορά γράφω είναι απόψεις και συγκερασμοί εμπειριών πολλά χρόνια και από πολούς κιθαρίστες επαγγελματίες και μή που έχω πετύχει. Τους άλλους που λές δεν τους έχω συναντήσει ακόμα. Μόνο εδώ στο φόρουμ ακούω κάτι κουλά, για την όλη θεωρία αλλά μεταξύ μας δεν έχω ακούσει δουλειές τους, έχω παίξει μαζί τους ή συζητήσει με κάποιους, για να καταλήξω σε συμπεράσματα για το πως βλέπουν κάποια από τα θέματα τα οποία για μένα μπορεί να είναι από ευμετάβολες αντιλήψεις έως παγιωμένες απόψεις. Και επειδή είναι δύσκολο να γίνουν τα παραπάνω απλά παρακολουθώ, διαβάζω και απαντώ όπου κρίνω ότι έχω απόδειξη για κάτι που έχω ακούσει με τα αυτιά μου έχει επιβεβαιωθεί με τα μάτια μου από μένα και από περισσότερους από έναν ανθρώπους του αντικειμένου και προσπαθώ όταν δεν είμαι σίγουρος για κάτι να το ψάχνω. Αυτιά δεν είμαι κανενός αλλά ούτε και σύ και κανένας για να επιβάλει στον άλλον την δική του αλήθεια. Αλλά μην τρελαθούμε και για τις βασικές έννοιες!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου