Προς το περιεχόμενο

θελω fuzz ομως φοράω emg, είναι αμαρτία?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγά σιγά το παζλ του pedalboard μου αρχίζει να ολοκληρώνεται,θα ήθελα να προσθέσω ένα fuzz με fuzz ηχο όμως,παχύ μεν, ΟΧΙ fuzz-distrotion όμως που να θυμίζει muff, το θέμα είναι οι active μαγνήτες emg 81-85.

στο youtube δεν έχω δει βιντεάκι με emg και fuzz,σε όλα τα βίντεο παίζουν fuzz με passive μαγνήτες,μήπως δεν συνεργάζονται με τους active καλα??έχει δοκιμάσει κανείς??υπάρχει θέμα?

τα φαζ που μου έχουν τραβήξει το ενδιαφέρον είναι το mxr 108 και dunlop fuzzface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τις περισσοτερες φορες υπαρχουν προβληματα (ειδικα με τα germanium fuzzes που δεν τους αρεσει να βλεπουν low impedance buffers μπροστα τους),ξερω οτι καποια zvex πεταλια εχουν ρυθμιζομενη εμπεδιση (Impedance) ωστε να μπορεις να την χαμηλωσεις οταν χρησιμοποιεις emg.

 

Η καλυτερη λυση ειναι να παρεις την κιθαρα σου και να δοκιμασεις πεταλια,αν αυτο που ακους σου αρεσει θα εισαι οκ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

O Toneless μου έφτιαξε έναν ακριβέστατο κλώνο του Big Cheese. Το θέμα είναι ότι μόλις το άκουσαν δυό φίλοι μου μπασίστες που παίζουν με active EMG το λάτρεψαν και το παρηγγειλαν επίσης...Οπότε δεν νομίζω ότι θα έχει κάποιο πρόβλημα. Σαν ήχος είναι αρκετά παχύ αλλά και παραμετροποιήσιμο fuzz. Mπορείς να τον βρείς στο forum και να σου προτείνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια φορά που είχα δοκιμάσει πάντος την κιθάρα μου με ενα mad proffesor ενος φίλου μου καλά μου είχε ακουστεί,δεν θυμάμαι να είχε θέμα,θα το ξαναδοκιμάσω,θα μπω να ακούσω και το big cheese,κρίμα πάντος γιατι το mxr το καλοβλεπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

μια φορά που είχα δοκιμάσει πάντος την κιθάρα μου με ενα mad proffesor ενος φίλου μου καλά μου είχε ακουστεί,δεν θυμάμαι να είχε θέμα,θα το ξαναδοκιμάσω,θα μπω να ακούσω και το big cheese,κρίμα πάντος γιατι το mxr το καλοβλεπα..

 

Πάντως το MP είναι ακόμα πιο "πολιτισμένο" και φέρνει και σε muff και σε distortion, ενώ είναι πολύ μακριά από κυκλώματα τύπου fuzzface (τα οποία κι εγώ πιστεύω ότι θα έχουν πρόβλημα). Επίσης το fuzzface si όπως το MXR δεν θα το χαρακτήριζα ιδιαίτερα "παχύ"...

 

Γενικά μάλλον δεν έχω καταλάβει τί ήχο ψάχνεις ακριβώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το MP είναι ακόμα πιο "πολιτισμένο" και φέρνει και σε muff και σε distortion, ενώ είναι πολύ μακριά από κυκλώματα τύπου fuzzface (τα οποία κι εγώ πιστεύω ότι θα έχουν πρόβλημα). Επίσης το fuzzface si όπως το MXR δεν θα το χαρακτήριζα ιδιαίτερα "παχύ"...

 

Γενικά μάλλον δεν έχω καταλάβει τί ήχο ψάχνεις ακριβώς...

 

Συμφωνώ για το mp οτι δεν είναι αυτό που ψάχνω,μου φάνηκε πιο γκαζομένο απο οτι θα το ήθελα,όμως το δοκίμασα και δούλεψε,δεν είχε θέμα,αυτό είπα, το mxr είναι κοντά σε αυτό που έχω στο μυαλό μου και σε καλή τιμή, ιδιαίτερα παχύ δεν θα το έλεγα ούτε και εγώ αλλα δεν έχω κάποιο άλλο υπόψιν μου .το distrotion το παίρνω απο ενισχυτή γιαυτό θα ήθελα fuzz που να είναι fuzz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε κάποιο που να ρυθμίζει το input impedance όπως είπε και ο SF. το mastortron της zvex και τα GI fuzz και το Neo Fuzz της mi audio το κάνουν και είναι όλα εξαιρετικά! ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου