Προς το περιεχόμενο

Illogicals - Εγκλωβισμένος σε μια πόλη (funky_bassman)


funky_bassman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα... Άλλο ένα κομματάκι από την μπάντα που παίζω... Είναι σε demo version πριν γράψουμε το album... Ακούω γνώμες αν και δεν νομίζω πως είναι το είδος που θα ακούγατε οι περισσότεροι σπίτι σας!!!  ;D

(Νέστορα βγάλε το φτυάρι κι άρχισε!!!)

eglovismenos_mast.mp3

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγοντάς το ένιωσα ταχυκαρδία,ένα βάρος στο στήθος,κόψιμο αναπνοής και άγχος,πολύ άγχος.Αν αυτό επιδιώκατε,το καταφέρατε! ;D Καλοπαιγμένο,αν και κατά την ταπεινή μου γνώμη βαρυφορτωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι δεν είναι αυτό που θα άκουγα εγώ πάντως. Από άποψη παραγωγής είναι πραγματικά άψογο, τα πλήκτρα στέκονται ενδιαφέροντα ενώ το μπάσο παίζει σωστά το ρόλο του.

Αυτό που με ενοχλεί και με αποτρέπει από το να γίνω "οπαδός" είναι τόσο ο ελληνικός στίχος που με ξενίζει απίστευτα αλλά και οι φωνητικές γραμμές που μου φάνηκαν "αδιάφορες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ για τα σχόλια... Να πω απλά ότι τα παιδιά που "τραγουδάνε" είναι ράπερς... Στην ουσία rap παίζουμε με κάποια στοιχεία core... Οπότε λογικό να ξενίζουν κάποιους οι γραμμές φωνητικών γιατί βασικά δεν υπάρχουν... Απλά είναι rap....  ;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλός ρυθμός, πλήκτρα και παραγωγή, καλοί οι στίχοι, όμως τα φωνητικά χαντακώνουν το κομμάτι

Χμμμμ... Όταν λες χαντακώνουν εννοείς πως θα τα ήθελες πιο μελωδικά? Ή ότι δεν πατάνε καλά τα παιδιά?

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά πατάνε, αλλά έχω γενικά θέμα με τα rap φωνητικά, τα βλέπω σαν "the easy way out". Δεν μπορώ να κρίνω ούτε τη μελωδική γραμμή (αφού δεν υπάρχει) ούτε τη φωνητική ποιότητα, αφού πρόκειται για κάτι σαν "ρυθμική ομιλία" και όχι για τραγούδι.

 

Με τα rap φωνητικά ο καθένας γίνεται "μουσικός": δεν χρειάζεται να συνθέσει μια μελωδική γραμμή, και δεν χρειάζεται να είναι καλλίφωνος. Αρκεί να φωνάζει ρυθμικά και "εμφατικά".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα rap φωνητικά ο καθένας γίνεται "μουσικός": δεν χρειάζεται να συνθέσει μια μελωδική γραμμή, και δεν χρειάζεται να είναι καλλίφωνος. Αρκεί να φωνάζει ρυθμικά και "εμφατικά".

 

Δεν θα διαφωνήσω... Βέβαια παίζει θέμα γούστου... Όπως λέει και ο κιθαρίστας της μπάντας (σχεδόν σε κάθε πρόβα) "πας να μιλήσεις για μουσική σε χιπχοπάδες? Και στα λέγα εγώ να μην μπλέξουμε με ραπερς"  :P

Πάντως ευχαριστώ για τη γνώμη σου ;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι στίχοι είναι καλοί για το είδος, πολύ καλύτεροι από πολλούς άλλους και τα παιδιά τους λένε ωραία.

 

Η εισαγωγή δεν προδιαθέτει για hip-hop (ή rap...). Η παραμόρφωση στην κιθάρα είναι κάπως ηλεκτρονική αλλά παίζει ωραία ριφάκια (στο 1:26, στο 2:03 και στο 3:18).  

 

Τα πλήκτρα και γενικά το ρυθμικό μου άρεσαν αν και θα τα ήθελα να ακούγονται λίγο πιο "έντονα" (ιδιοτροπία μου :) ). Επίσης μου άρεσε το πιάνο και πιστεύω ότι είναι πολύ πετυχημένο το σημείο στο 2:39 που είναι σαν γέφυρα.

 

Μπράβο.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το βρίσκω πολύ καλό και η δύναμή του ο Ελληνικός στίχος.

Δεν ειμαι φαν του είδους για να σας συγκρίνω με πρότυπα , μ αρέσει αυτό που ακούω :D

 

Μπράβο και καλή συνέχεια!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου