Προς το περιεχόμενο

Μπορω να γραψω μεσω της κονσολας σε laptop κ.α.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα θα ηθελα τα φωτα σας!!!

Εχουμε φτιαξει με δυο φιλους σε εναν υμιυπογειο χωρο ενα προβαδικο.

Μεσα σε αυτον εχουμε ηλεκρονικα τυμπανα, κιθαρα με εναν ενισχητη line6 30w και μπασο.

Μια κονσολα 8καναλη PHONIC 1805X, δυο ηχεια MONTABRO 330W αυτοενισχυομενα και ενα stege monitor 150w αυτοενισχυομενο.

2 ερωτησεις.

1.Μπορω να γραψω μεσω της κονσολας σε laptop σε καποιο προγραμμα, αν ναι πως και σε ποιο προγραμμα?

2. Εχω προβλημα με το μικροφονο. Ενω δουλευε κανονικα, τωρα δεν δουλευει.(το μικροφονο δουλευει το εχω τσεκαρει) μηπως εχω πειραξει κατι στην κονσολα?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ηχογραφηση είναι απλά τα πράγματα.Θα στειλεις κάποιο δεύτερο ζευγάρι εξόδος στο ιν της κάρτας ήχου,και με κάποιο πρόγρμμα όπως το audacity πχ θα ηχογραφήσεις.

Τώρα για το δεύτερο δεν γνωρίζω ακριβώς.Μήπως θέλει τροφοδοσία και την έχεις κλείσει στον μίκτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχην σ' ευχαριστω για την απαντηση.

 

Φιλε οταν λες αν την εχω κλεισει απο το μικτη ενοεις αν ειναι η κονσολα ανοιχτη???

συγνωμη αλλα ειμαι λιγο(εως πολυ ασχετος) με θεματα κονσολας.

Αν ενοεις αυτο ειναι ανοιχτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχουν κάποια μικρόφωνα(πυκνωτικά)που για να λειτουργήσουν χρειάζονται τροφοδοσία με ρεύμα.Αυτή συχνά παρέχεται από την κονσόλα.Υπάρχει συνήθως και ένας διακόπτης για να το απ/ενεργοποιείς.Αφου δεν είσαι γνώστης όπως λες κοίταξες μήπως καταλάθος κατέβασες το gain του καναλιού καταλάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε θα σου απαντήσουν, πιθανότατα, άτομα με πολύ πλουσιώτερες γνώσεις από μενα, πάντως αν στείλεις μία έξοδο από την κονσόλα στην κάρτα ήχου, θα έχεις ΕΝΑ καναλι να ηχογραφήσεις που θα περιέχει ΟΛΑ τα όργανα μαζί, οπότε δεν θα έχεις καμία ευελιξία κατά την ηχογράφηση...

 

καλύτερα να είχατε επενδύσει σε πολυκάναλη κάρτα ήχου αντί για την κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι το gain του καναλιου δεν ειναι κατεβασμενο.

Φιλε δεν ξερω τι ειναι αλλα μας εχει σπασει τα νευρα....

εχω αλλαξει 4 διαφορετικα καλωδια , εχω τσεκαρει μικροφωνο στον line6 και δουλευει.

Μηπως δεν ειναι η συνδεση των ηχειων σωστη?

Η' εχω(εχουν) πατησει κατι στη κονσολα το οποιο δεν μεταφερει τον ηχο απο την κονσολα στα ηχεια?

Δεν ξερω, τι να πω???

 

Φιλε gdevelek εκτος απο τα οργανα ολα τα αλλα τα πηρα απο ενα φιλο που τα ειχε σε livadiko σχεδον τσαμπε. μας ενδειαφερει η προβα ποιο πολυ και απλα να γραφουμε καποια κομματια δικα μας ωστε να τα δουλευουμε. Η ηχογραφηση οταν θα γινει καλυτερα να την κανουν επαγγελματιες σε σωστο επαγγελματικο χωρο... thanks anyway!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Εχω προβλημα με το μικροφονο. Ενω δουλευε κανονικα, τωρα δεν δουλευει.(το μικροφονο δουλευει το εχω τσεκαρει) μηπως εχω πειραξει κατι στην κονσολα?

 

 

Οτι δουλευει το μικροφωνο πως το τσεκαρες; το δοκιμασες σε αλλο καναλι της κονσολας και παιζει; Βασικα πες μας για τι μικροφωνο προκειται. Αν ειναι πυκνωτικο, τοτε χρειαζεται τροφοδοσια. Υπαρχει ενα κουμπακι περιπου στο πανω μερος του καθε καναλιου κοντα στο gain που γραφει +48V. ειναι το γνωστο Phantom power(φανταστικη ενεργεια). Καποια πυκνωτικα βεβαια χρειαζονται και μπαταρια για να δουλεψουν. τσεκαρε κι αυτην καλου κακου(αν υπαρχει μπαταρια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμασα και στα 6 καναλια του μικροφωνου.

στο πισω μερος της κονσολας εχει 6 διακοπτακια(ενα για καθε καναλι) για το fantom power. Πρεπει να ειναι ανοιχτα για το εκαστοτε καναλι?

Πως θα καταλαβω αν ειναι πυκνωτικο?

Παιδια σορρυ για την ασχετοσινη απλα τα εχουμε που τα εχουμε τα μηχανηματα τουλαχιστον να τα δουλευουμε σωστα.

Θα τσεκαρω και για μπαταρια αν εχει...

 

Ευχαριστω!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα πες μας τι μικροφωνο ειναι. τι μαρκα; δες τι γραφει επανω. Συνηθως γραφει τον τυπο του. Αν γραφει dynamic τοτε ειναι δυναμικο, αν γραφει condenser ειναι πυκνωτικο. Αλλα μαλλον δυναμικο πρεπει να ειναι αφου το δοκιμασες σε ενισχυτη κιθαρας οποτε δεν χρειαζεται φαντομ παουερ.

 

Δομικασε τα εξης:

βαλ το στην κονσολα και ανοιξε το κουμπακι του φαντομ, ανοιξε την φετα (συρομενο ποτενσιομετρο) και το gain στα 3/4. Δηλαδη οπος ειναι κλειστο, το γυρνας στροφη 45 μοιρων. Αν και παλι δε γινει τιποτα, τοτε πιθανολογω οτι εχει πατηθει το on/off του καναλιου. το κουμπακι βρισκεται συνηθως καπου στο πανω μερος της φετας. τσεκαρε αυτο. αν και παλι δε δουλεψει, τοτε δες εκει κοντα για ενα κουμπακι που ειναι για το groupαρισμα, δηλαδη η δρομολογηση για ποια εξοδο θα βγαινει. Ποσες εξοδους εχει η κονσολα; Κοιτα για κατι κουμπακια που πιθανως θα γραφουν "1-2", "3-4" και "Mix"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου