Προς το περιεχόμενο

Κάρτα Ηχου και συμπιεσμένα αρχεία ήχου


giop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εάν θέλεις να αναπαράγεις MP3 από το υπολογιστή σου δεν αξίζει τον κόπο να δώσεις χρήματα για κάρτα ήχου.

Για καλώδια πάρε 2 Χ 2μετρα και ένα antaptor θυλικό mini jack σε θυλικό mini jack για να τα ενώσεις για να μην μπλέξεις με καλώδια βίσματα και κολλητήρια.

¶ν και τα μπάσα δεν έχουν κατευθυντικότητα να ξέρεις ότι ανάλογα με το που θα κάθεσαι θα ακούς και διαφορετικό ήχο γιαυτό υπολόγισε πρώτα που θα τοποθετήσεις τα ηχεία σου...και μετά προχώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς θέλω να επισημάνω.

Όταν ο φίλος μας giop ακούει από ηχεία 2+1 για υπολογιστή και θέλει να βάλει το subwoofer 4 μέτρα μακριά από το PC του όταν φεύγει απο το γραφείο του θα ακούει διαφορετικά πράγματα από αυτά που ακούει όταν έχει μπροστά του τα 2 ηχειάκια του PC και το Subwoofer κάτω από το γραφείο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνοι σε αυτό, θα έχει αλλαγές στην ένταση και την ισσοροπία μεταξύ του sub και των ηχείων, όχι όμως αλλαγές στην κατευθυντικότητα του μπάσσου, γιατί δεν υπάρχει. έκανα δηλαδη μια χαζή επισήμανση, σε περίπτωση που μερικοί δεν το ξέρουν. :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνοι σε αυτό' date=' θα έχει αλλαγές στην ένταση και την ισσοροπία μεταξύ του sub και των ηχείων, όχι όμως αλλαγές στην κατευθυντικότητα του μπάσσου, γιατί δεν υπάρχει. έκανα δηλαδη μια χαζή επισήμανση, σε περίπτωση που μερικοί δεν το ξέρουν. :roll:[/quote']

 

Μα ήδη το έχω αναφέρει πιο πάνω...

 

¶ν και τα μπάσα δεν έχουν κατευθυντικότητα να ξέρεις ότι ανάλογα με το που θα κάθεσαι θα ακούς και διαφορετικό ήχο

 

Αυτό έχει να κάνει τόσο με την ισσοροπία και την ένταση των μπάσων που αναφέρεις την οποία μπορεί να ρυθμίσει από το ποντεσιόμετρο της έντασης του subwoofer αλλά καμιά φορά ανάλογα με τον χώρο αλλάζει και η χροιά του ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνοι σε αυτό' date=' θα έχει αλλαγές στην ένταση και την ισσοροπία μεταξύ του sub και των ηχείων, όχι όμως αλλαγές στην κατευθυντικότητα του μπάσσου, γιατί δεν υπάρχει. έκανα δηλαδη μια χαζή επισήμανση, σε περίπτωση που μερικοί δεν το ξέρουν. :roll:[/quote']

 

Μα ήδη το έχω αναφέρει πιο πάνω...

 

¶ν και τα μπάσα δεν έχουν κατευθυντικότητα να ξέρεις ότι ανάλογα με το που θα κάθεσαι θα ακούς και διαφορετικό ήχο

 

Δεν το είχα δει. Σόρρυ, αυτό καθιστά την επισήμανσή μου ακόμα πιο άχρηστη :oops:

:lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το είχα δει. Σόρρυ' date=' αυτό καθιστά την επισήμανσή μου ακόμα πιο άχρηστη :oops:

:lol: :lol: :lol:[/quote']

 

Δεν πειράζει να βοηθήσουμε θέλουμε όλοι αλλιώς δεν θα ασχολούμασταν. :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα mx5021 εχουν το crossover τους στα 150Ηz αν δεν κανω λαθος,οποτε τα μπασα του subwoofer ειναι αρκετα κατευθυντικα-σε σχεση με αλλες τουλ/στον υλοποιησεις. Επισης ειναι εκτεθειμενο το woofer του,δεν υπαρχει απλα μια τρυπα δηλαδη και η διαφορα ειναι ευκολα αντιληπτη αν καθεσαι χαμηλα και απεναντι του ή στεκεσαι ορθιος.

Επισης θελω μακρυ καλωδιο γιατι η μονη θεση που μπορω να βαλω το subwoofer ειναι απεναντι μου,καθως τα ηχεια ειναι καρφωμενα στον τοιχο απεναντι. Γενικα τα εχω τοποθετησει προσεκτικα-εκανα αρκετο ψαξιμο.

Βρισκονται μονιμα στο σαλονι (φοιτητης) οπου και ακουω μουσικη.

Δε θελω να παρω προεκταση,ψαχνω για 4 μετρα minijack-κατα προτιμηση λευκο,μια που εχω τα λευκα- και δεν μπορω να βρω. Βασικα θα φτιαξω ενα μονος μου και τελειωσε η ιστορια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου