Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με BIG MUFF...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά το θέλω για ακριβώς μετά τα άγρια πετάλια... ως γνωστόν ανοίγεται ένας ολόκληρος καινούργιος κόσμος με το eq σε αυτήν τη θέση. Έχω και μια απίστευτη πατέντα με τα 400Hz, αλλά για να το εφαρμόσω θέλω κάτι παραμετρικό - θα το αναλύσω κάποια άλλη φορά.

 

Το EH που αναφέρεις είναι εξαιρετικό γιατί έχει κάτι που ψάχνω εδώ και πολύ καιρό - μια ρύθμιση Q που είναι bandpass filter (δηλ. σαν ένα στατικό wah), αλλά όπως είπα πολύ φοβάμαι ότι θα έχει hum γιατί όσα λαμπάτα ΕΗ έχω παίξει το έχουν.

 

(Παρεπιπτόντως, μήπως πουλάει κανείς κανένα Dunlop Q Zone?)

 

 

Edit: Μερικές μέρες μετά από αυτό το ποστ, έπαιξα με το Electroharmonix Tube EQ και μπορώ να σας πω ότι ήταν απόλυτα ήσυχο χωρίς καθόλου hum. Με την διαφορά όμως ότι το πρώτο κομμάτι που δοκιμάσαμε στο μαγαζί ήταν ελαττωματικό! Δεν με ενθουσίασε, γλυκαίνει τον ήχο κάπως αλλά δεν είναι κάτι αξιόλογο. Το Q setting του ήταν μέτριο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πετάλι το δοκίμασα και μόνο του αλλά πάλι τα ίδια' date='το έπαιξα και με μπαταρία και με το μετασχυματιστή του αλλά τζίφος...έχει κάποιος ιδέες?[img']http://www.ehx.com/ehx2/images/e_BigMuffPi.jpg[/img]

 

Μάλλον κάτι τρεχει με το πετάλι, αφού το χρησιμοποίησες μόνο του και με μπαταρία και συνεχίζει τον θόρυβο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα οκ τελικά!

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα,ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ στην αθήνα κάποιο pedal board της προκοπής?

όσα μαγαζιά τσέκαρα είχαν κάτι μπούρδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
η καλωδίωση "αστέρα"

 

was ist das ρε παιδάκι μου? :lol: :lol:

 

Μην το μπερδέψεις με τον Πάτρικ τον αστερία:

patrick.jpg

 

Είναι το star grounding: http://www.aikenamps.com/StarGround.html :D :D :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
(Παρεπιπτόντως, μήπως πουλάει κανείς κανένα Dunlop Q Zone?)

 

ειδα ενα μεταχειρισμενο χτες στον κορακη (στο vibrato) (στην τοσιτσα διπλα στα εξαρχεια ειναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[diakopes mode=off]

 

 

Ευχαριστώ πολύ για το tip. Εντελώς συμπτωματικά είχα περάσει από εκεί χωρίς να δω το ποστ αλλά δεν το πέτυχα. Τα Q Zone ξαναβγήκαν στην παραγωγή τελικά - τα είδα καινούργια σε διάφορα μαγαζιά εντός κι εκτός Ελλάδας. Εγώ πάντως εδώ και κανένα δίμηνο αγόρασα (κατόπιν ενδελεχούς δοκιμασίας) αυτό:

 

NovaWahBlackViolet.jpg

 

... το Keeley Nova Wah. Εκπληκτικό, και το μόνο static wah που μπορεί να μπει πριν το πολύ ιδιότροπο Fulltone 69 μου καθ' ότι είναι true bypass (και το '69, όσον αφορά τις ιδιορρυθμίες, τα germanium transistors και τον ήχο, είναι σαν να έχει διακτινιστεί κυριολεκτικά από το 1969...)

 

 

[diakopes mode=on]

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου