Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με BIG MUFF...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδή τα προβλήματα ποτέ δεν τελειώνουν...πήρα το Big muff και το έβαλα μαζί με τα υπόλοιπα,μετά το wah και πρίν το distortion,δεν ειχα κανένα πρόβλημα μέχρι που κάνω να ανοίξω το sustain,μόλις το άνοιγω έστω και ελάχιστα κάνει ένα θόρυβο,τον γνωστό zzzzzzzzzz,όσο δε δυναμώνω το sustain μεγαλώνει κι αυτός!Το πετάλι το δοκίμασα και μόνο του αλλά πάλι τα ίδια,το έπαιξα και με μπαταρία και με το μετασχυματιστή του αλλά τζίφος...έχει κάποιος ιδέες?e_BigMuffPi.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ιδιο προβλημα εχω και εγω με το NANO CLONE

μονο που σε αυτο , το zzzzzzzzzz ειναι σταθερο

σε ολες τις θεσεις

Λεω να το στειλω πισω να τελειωνω ...

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.jampedals.com Mιλα με τον γιαννη, ισως σου βρει λυση (η καποιον αλλον τελωςπαντων που ασχολειται), αν και τα ehx φημιζονται για το φυσημα που βγαζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις, έχω κι εγώ ένα Big Muff αλλά είναι πολύ ήσυχο. Το πώς θα στο πω πιο κάτω. Μόνο τα λαμπάτα πετάλια της Electroharmonix μου έβγαζαν ένα "μπζζζζζ", και γι' αυτό δεν έχω αγοράσει κανένα από αυτά.  Όλα τα πετάλια και οι ενισχυτές που έχουν μεγάλο gain θέλουν πολύ καλά μονωμένα καλώδια, και γενικά πολύ προσεγμένο ηλεκτρικό σετάρισμα.

 

Για να πετύχει το μεγάλο sustain του το Big Muff, αυξάνει με το sustain knob εσωτερικά το gain (σε ένα ήδη high gain πετάλι!!). Αντιγράφω από τις οδηγίες χρήσης του: "To achieve its long sustain, it has very high maximum gain. This requires that pickups and cables be well shielded and properly grounded to avoid excessive hum when high sustain control settings are used".

 

Στην πράξη: απέφυγε τους κομπρέσσορες σε πετάλια μετά από drives, στα προβληματικά να μην βάζεις τροφοδοσία από μετασχηματιστή αλλά να βάζεις μπαταρία, ο μετασχηματιστής να είναι regulated (εγώ χρησιμοποιώ το Visual Sound 1 Spot - φρόντισε να μην τροφοδοτεί ταυτόχρονα άλλα high gain πετάλια), να χρησιμοποιείς λίγα κοντά καλώδια όσο καλύτερης ποιότητας γίνεται, να έχεις καλά ηλεκτρικά μέρη στην κιθάρα και μαγνήτες καλής ποιότητας (και αν είναι δυνατόν κερωμένους), να βάζεις μια συσκευούλα στην πρίζα από αυτές που πουλάνε στα μαγαζιά ηλεκτρικών ειδών για να αποφεύγονται οι υπερτάσεις του ρεύματος, να χρησιμοποιείς όσο το δυνατόν λιγότερα πετάλια γίνεται, και να περιμένεις ότι εξ ορισμού οι single coils μαγνήτες θα είναι πιο επιρρεπείς σε τέτοιες καταστάσεις. Αυτ(ι)ά...

 

Edit: Δεν είναι ανάγκη να κάνεις ΟΛΑ τα παραπάνω - τα πιο σημαντικά είναι οι μαγνήτες, τα καλώδια και να βάζεις μπαταριούλες... Εγώ απλά συμπτωματικά τα ακολουθώ όλα μαζί...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Υπάρχει μια διαδεδομένη λανθασμένη αντίληψη για θορυβώδη και ήσυχα πετάλια.

Στο ίδιο πνεύμα με αυτά που είπε ο bloody_sunday παραπάνω, ένα πετάλι το οποίο έχει μεγάλη ενίσχυση η/και συμπίεση είναι μοιραίο να αναδεικνύει τον υπάρχοντα θόρυβο. Τρόποι αντιμετώπισης είναι η κατάλληλη θωράκιση της κιθάρας, η καλωδίωση "αστέρα", αλλά πάνω απ'όλα η συνετή χρήση του compression / gain.

 

Θορυβώδες πετάλι από μόνο του είναι αυτό του dkall. Αν βγάζει από μόνο του vzzzzzz σε όλες τις θέσεις (ακόμα και χωρίς κιθάρα) ή με το vol της κιθάρας κλειστό, τότε προφανώς κάτι δεν πάει καλά με το συγκεκριμένο κομμάτι. Ή με τη σχεδίαση.....τα BOSS GE-7 π.χ. βγάζουν ένα φύσημα ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ. Πρόσφατα mod-άρησα ένα τέτοιο (χρησιμοποίηση ένα kit ....δεν αυτοσχεδίασα....) και έστρωσε κατά πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απολύτως... για το boss eq δεν το ήξερα - ποτέ μου δεν το είχα χρειαστεί αλλά τελευταία βρέθηκε στα προσεχώς. Περίεργο δεν είναι που υπάρχουν ελάχιστα eq πετάλια; Σχετικά με τα άλλα είδη εφφέ η ποικιλία για επιλογή είναι ανύπαρκτη!! (και δεν θέλω rack)

 

Edit: προσθέτω και μια αιτία για hum που μόλις τώρα μου παρουσιάστηκε και την θυμήθηκα!! :roll: Τα φώτα neon και διάφορες άλλες έντονες παρεμβολές όπως πχ τηλεοράσεις... Το φως στο δωμάτιο που παίζω είναι με νέον και "μπζζζζζζζ..." "-Μα καλά, μόλις τώρα δεν έγραφα για αυτά;!!" :lol: :lol:

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Συμφωνώ απολύτως... για το boss eq δεν το ήξερα - ποτέ μου δεν το είχα χρειαστεί αλλά τελευταία βρέθηκε στα προσεχώς. Περίεργο δεν είναι που υπάρχουν ελάχιστα eq πετάλια; Σχετικά με τα άλλα είδη εφφέ η ποικιλία για επιλογή είναι ανύπαρκτη!! (και δεν θέλω rack)

...

 

Το boss όταν ήταν stock δεν μου πολυάρεσε... βασικά είχε ένα φύσημα...αυτό ήταν το πρόβλημα. Και λίγο "άδειο" στις χαμηλές ... σαν να ήθελαν πολύ "σπρώξιμο" για να ξεκαθαρίσουν.

 

Στα βρώμικα δεν πολυακουγόταν το πρόβλημα αλλά στα καθαρά...ήταν ενοχλητικό.

 

Πράγματι δεν κυκλοφορούν πολλά eq. Μπορείς να δεις και το ehx tube-eq. Έχω ακούσει και διαβάσει καλά λόγια αλλά δεν το έχω βρει να το ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου