Προς το περιεχόμενο

Mesa Express 5x25 και 5x50 review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όμως μέσα στην μπάντα σε πρόβα όπου έπαιζα με F50 σε στούντιο τον γούσταρα γιατί με έβγαζε Γ@ΜΩ!

 

αντε να αγιασει ο στομας σου,ΕΚΕΙ ειναι η "δυναμη" των Boogie μεσα στη μπαντα απλα δεν παιζονται... :wink:

 

μονοι τους στο ......σπιτι οντως ακουγονται λιγο φλατ λογω κυριως της εγγενους κατευθυντικοτητας τους (πως τα λεω ο φουστης...:)) στο Live (η στο recording) ομως ελαχιστοι ενισχυτες "κερδιζουν το ψωμι τους" οπως οι Boogie....

 

α,πολλοι τζαζιστες παιζουν με Boogie (αλλα & με Peavey Classic) αλλωστε τα...πολλα κουμπακια (των οποιων ουτε εγω ειμαι κανας τρελλος φαν,ετσι κι αλλοιως παντα το καθαρο καναλι χρησιμοποιω το βρωμικο ουτε πως ..δουλευει δεν ξερω :oops: ) ειναι εκει για να βγαλει οποιος θελει (η μπορει) οτιδηποτε ηχο εχει στο μυαλο του..ψαξιμο απλως θελει.... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγω θα πω μεγαλη κουβεντα...οι σχολες δεν ειναι τρεις..(fender,vox,marshall)..τωρα ποια εχουν γινει 4..εχουν προστεθει οι boogie κοντα σε αυτους και επηρρεασαν πολλους κατασκευαστες στο gain καναλι... 8)

ετσι εχουμε:fender-marshall-vox-boogie και μετα οι αλλοι... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πρώτα να ευχαριστήσω τον bloody_sunday για τον κόπο του.

 

Μετά να προσθέσω κι εγώ από την προσωπική μου πείρα, ότι οι Marshal που είχα, είτε είχαν είτε δεν είχαν "κουμπια"... το ίδιο ήταν. Προφανώς δεν "άκουγαν" ή απλά στόχευαν σε φάσμα έξω του κιθαριστικού. Ο ήχος του τότε όμως καρφί, μου έκανε γι αυτά που έπαιζα. Εξ άλλου έχουν τη φήμη του ενισχυτή του Nigel Tuffnel, των Spinal Tap που γύριζε τα πάντα στο... 11 κι έπαιζε!

 

Οι Fender έχουν τόσο έντονο χρώμα, που ή ψοφάς γι αυτούς ή τους απεχθάνεσαι. Ανάλογα με το είδος που παίζεις φυσικά. Προσωπικά τρελαίνομαι για τον Blues Junior με Eminence. Το Jensen επεμβαίνει πολύ στον ήχο, όμορφα μεν, αλλά κόβει sustain και αλιώνει τον ήχο της κιθάρας. (προς το καλύτερο ίσως, αλλά τον αλιώνει... πολύ). Το ότι είναι λαμπεροί οι Fender δεν σημαίνει ότι είναι και flat.

 

Για την περίπτωση των Boogie όμως δεν είναι τυχαίο που φημίζονται για το EQ τους.

Πείραξε του τα πρίμα και θ'ακούσεις άμεσα διαφοερά.

Βγάζουν ένα ήχο μεταξύ Fender και Marshal και προσωπικά τον τελευταίο .22 που είχα, τον αγόρασα για το ότι ακουγόταν πιό φυσικός. Πιό κοντά στον ήχο της κιθάρας μου και ταυτόχρονα μπορούσα να τον αλλάξω κατα βούληση. Στους παραπάνω όμως όχι.

 

Αλλά περί ορέξεως...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ!

 

Τάκη καταλαβαίνω τι εννοείς για pure ήχο με τον Marshall και τον silverface. Αλλά αλήθεια πώς ορίζει ο καθένας μας τον pure ήχο; Μήπως πρέπει να έχουμε έναν μεγάλο solid state τελικό για να τον αντιληφθούμε, ή μήπως τους δυο που είπες; Πάλι υποκειμενικό είναι. Το metal το ανέφερα γιατί ο διάσημος ήχος του V equalisation και των scooped mids των Mesa έχει "μεγεθυνθεί" και αγριέψει τα τελευταία χρόνια με τους Rectifiers, που είναι μια από τις πιο δημοφιλείς επιλογές για αυτό το είδος μουσικής. Μην με παρεξηγείς, εγώ το ακούω (αρκετά μάλιστα) και τους Triple Rectifiers τους θαυμάζω για τον ήχο τους.

 

Όσον αφορά στους Marshall, πιστεύω ότι είναι τόσο δημοφιλείς γιατί το "ξύσιμό" τους θα εγγυηθεί ότι θα ακουστείς σε ένα χαμό. Σίγουρα έχουν καλό ήχο σαν distortion, και μεγάλοι παίχτες παίζουν με απλό overdrive σε αυτούς αλλά τους έχω μια αλλεργία όμοια με το παλιό σλόγκαν: "Όχι άλλο Νταλάρα"... ε, " Όχι άλλο Marshall!" Παίζουν τόσοι πολλοί με αυτούς που τους έχω σιχαθεί. Αν ποτέ έπαιρνα Marshall, θα ήταν μόνο αυτός που ακούγεται σε ένα album που του έδωσε το όνομά του... να κι ένα μικρό κουίζ...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά στους Marshall' date=' πιστεύω ότι είναι τόσο δημοφιλείς γιατί το "ξύσιμό" τους θα εγγυηθεί ότι θα ακουστείς σε ένα χαμό. Σίγουρα έχουν καλό ήχο σαν distortion, και μεγάλοι παίχτες παίζουν με απλό overdrive σε αυτούς αλλά τους έχω μια αλλεργία όμοια με το παλιό σλόγκαν: "Όχι άλλο Νταλάρα"... ε, [b']" Όχι άλλο Marshall!"[/b] Παίζουν τόσοι πολλοί με αυτούς που τους έχω σιχαθεί. Αν ποτέ έπαιρνα Marshall, θα ήταν μόνο αυτός που ακούγεται σε ένα album που του έδωσε το όνομά του... να κι ένα μικρό κουίζ...

 

οκ για το μεταλ καταλαβα πως το εννουσες sorry... :wink:

τωρα για τους marshall...οι jtm ΔΕΝ εχουν distortion και ΔΕΝ ξυνουν...ο ηχος ειναι..κρεμα,μελι κτλ... :) απο τα πιο γλυκα πριμα που εχω ακουσει σε ενισχυτη...σε ποιους marshall ααναφερεσε εσυ?

για τον jtm 45 Μιλας στο κουιζ και τον clapton?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον αναφερεσαι στο αλμπουμ αυτο οπου επαιζε με εναν 45-watt, model-1962 Marshall 2-12 combo με KT66 λυχνιες

 

41W79FGBRGL._AA240_.jpg

 

ο οποιος βεβαια μετα μετονομαστηκε σε

 

http://www.marshallamps.com/product.asp?productCode=1962BB

 

με JTM 45 επαιζε στους Cream οποτε ξεκινησε να παιζει με stacks :wink:

 

Αλλά αλήθεια πώς ορίζει ο καθένας μας τον pure ήχο;

 

μα αυτο ειναι προφανες...οτι γουσταρει το ονομαζει .....Pure :lol: & αυτο ειναι λογικο αλλωστε....π.χ στους καραμεταλλαιους στο προβαδικο ο 50W Marshall plexi του 71 που ειχα ακουγονταν "της πλακας" μια και ακομα και στο 10 "δεν ειχε γκαζια",το ιδιο και ο 1966 ΒF Super Reverb μου μια και τα καθαρα του "δεν κανανε για Metallica" (αυθεντικοι διαλογοι..)......

για αυτους μονο ενας Triple rectifier τσιτωμενος ειχε pure ηχο..

οτι & να τους ελεγα για power amp distortion απο το ενα αυτι εμπαινε και απο το αλλο εβγαινε...οποτε μονο ανα ΕΙΔΟΣ μουσικης μπορεις να μιλησεις οχι βεβαια για PURE αλλα για ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ηχο....

 

και βεβαια θελει και καποια πειρα για να καταλαβεις τελικα ΤΙ ακριβως σου ταιριαζει.....

 

 

τεχνικα μιλωντας παντως εχεις δικιο μονο ενας Linear τραντζιστορατος ενισχυτης ο οποιος δεν θα χρωματιζει καθολου τον ηχο της κιθαρας μπορει να "ισχυρισθει" οτι βγαζει pure ηχο... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ακριβώς αυτόν εννοούσα!!! Είναι φανταστικό το πώς αυτός ο ενισχυτής έχει το DNA των παλιών Marshall αλλά διαφορετική προσωπικότητα...

 

166986.jpg

 

Ο Clapton είχε ζητήσει από τον κύριο Marshall ένα combo για να χωράει στο γκαράζ του αμαξιού του... σοφά σκεπτόμενος αυτός τον έκανε και open back... στις ηχογραφήσεις ο Clapton τους είχε προειδοποιήσει ότι θα τον έχει ΔΥΝΑΤΑ - λένε ότι τον είχε βάλει στην άλλη άκρη του στούντιο!

 

Σημείωση: εδώ εικονίζεται ένα reissue αλλά αν έπαιρνα, θα προτιμούσα κάποια boutique κόπια του αυθεντικού με τις σωστές λυχνίες κλπ

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ειναι τοσο αυτονοητο τι εννοω λεγοντας pure ηχο που δεν καθησω να το αναλυσω..παντως σιγουρα δεν εχει καμια σχεση το αν χρωματιζει η λαμπα με τον pure ηχο...τωρα για pure και τρανζιστορατο...εχμμ...οκ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

μια μικρη νεκρανασταση !

 

σημερα ειχα την ατυχια να παιξω με αυτον τον ενισχυτη και λεω ατυχια γιατι τωρα πλεον θελω να τα πουλησω ολα και να αποκτησω εναν express 5-25! Μου εκανε φοβερη εντυπωση αρχικα οτι ενιωθα το χερι μου να ''μπαινει'' μεσα στον ηχο ..δλδ ηταν τοσο ευαισθητος σε καθε κινηση της πενας η των δαχτυλων. Επισης ο τροπος που ακουγε με το volume της κιθαρας ηταν απλα κατι φοβερο αμα δεν εχει παιξει καποιος δεν μπορει να καταλαβει τι εννοω!

Τελος με ψαξιμο με τα ''πολλα'' κουμπια εβγαλα ηχους που μου αρεσαν παρα πολυ απο vintage καταστασεις μεχρι μοντερνα βρωμικα και ολα με μεγαλη καθαροτητα και ευκρινια στον ηχο απο μικρες μεχρι μεγαλες εντασεις..ηταν μια απιστευτη εμπειρια

και ειμαι πολυ σιγουρος οτι θα προβω στην αγορα του συντομα!

 

 

πεταλιαα τελος!!

 

 

(ολα τα παραπανω αποτελουν προσωπικη γνωμη .. δεν παιζω λαιβ αλλα μονο σπιτι μου το τεστ εγινε με την κιθαρα μου american strat stadard 08 και το δικο μου καλωδιο επισης ο ενισχυτης που εχω τωρα ειναι ενας marshall jcm2000 dsl 401)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου