Προς το περιεχόμενο

Mesa Express 5x25 και 5x50 review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και τα κουμπιά χρειάζονται για την απίστευτή του ευελιξία. Πόσες φορές σας έχει τύχει πχ να θέλετε τα καθαρά σας με ένα συγκεκριμένο equalisation και με reverb' date=' και μετά πηγαίνοντας στο δεύτερο κανάλι να μην θέλετε reverb και το equalisation να είναι τέτοιο που να χάνεται, ειδικά με μια δεύτερη κιθάρα; [/quote']

 

με τον germino club 40(marshall jtm50) και με οποιονδηποτε fender ενισχυτη εχω παιξει,για καθαρα χαμηλωνω το volume της κιθαρας και πιστεψε με 6 knobs απο τον ενισχυτη μαζι με 3-4 πεταλια,μου φτανουν και μου περισσευουν και σε εμενα και σε εκατομμυρια κιθαριστες...ειναι και τι στυλ μουσικης θελεις να παιξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι Mesa Boogie απο...ανεκαθεν :lol: ειχαν πολλα κουμπακια... ' date='εν αντιθεση ομως με αλλους ενισχυτες (που ηλθαν και παρηλθαν...) τα ...κουμπακια αυτα παντα εκαναν κατι....

 

το συγκεκριμενο μοντελλο απο οτι φαινεται & απο τo control panel του που λινκαρω δεν εχει και τιποτα το υπερβολικο..τα κλασικα gain/vol /eq /reverb controls συν το πολυ χρησιμο contour βλέπω καθως και on/off switches για καθε "καναλι" & ενα πολυ χρησιμο wattage selection.[/quote']

 

ξερεις τι θα πει pure ηχος και τονος;αυτο δυστυχως δεν το εχουν..

λατρευω τους boogie με εξαιρεσει το οτι κιθαρα και να βαλεις στο gain καναλι χανει τον χαρακτηρα της και ακουγονται ολες ..το ιδιο

 

απλα οπως ολοι οι Boogie και αυτος δεν ειναι plug in and play ενισχυτης αλλα θελει πολυ ψαξιμο για να βγαλεις καλο ηχο (οταν τον βγαλεις ομως κατεβαινει ο θεος.....)

 

ωπα ωπα καλοι ενισχυτες ειναι οπως 100αδες αλλοι...

 

και ξαναλεω λατρευω τους boogie ιδιαιτερα τους mark...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι Mesa Boogie έχουν αποκτήσει εδώ και χρόνια τη φήμη ότι είναι φοβερά προσεγμένοι και καλοί ενισχυτές αλλά λίγο τσιμπημένοι στην τιμή' date=' οπότε πιστεύω ότι και αυτή η σειρά θα είναι αν μη τι άλλο πολύ αξιοπρεπής![/quote']

 

εγω απο φοβερα εμπειρο ..μαστορα εδω θεσσαλονικη ξερω οτι τωρα ποια το αντιθετο ισχυει...δεν το υποστηριζω απλα τι μου ειπε λεω...(με βαση πολλους boogie που του εχουν αφησει για επισκευη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ράδιο αρβύλα μου φαίνεται. Υπάρχουν δέκα εις την δεκάτη τρόποι να απαυτώσεις έναν ενισχυτή, όχι μόνο αν είσαι άσχετος (και αρκετοί ματσωμένοι μεν, άσχετοι δε παίρνουν Mesa) αλλά κι αν είσαι απρόσεκτος (που συμβαίνει συχνά). Συν το ότι "επισκευή" εγώ μπορώ να βαφτίσω οτιδήποτε από απλή συντήρηση μέχρι αλλαγή λαμπών και μεγαφώνου...

 

Επίσης, μην βάζεις στην εξίσωση τα πετάλια. Κι εγώ έχω πετάλια που μπορούν να μου δώσουν πάλι δέκα εις την δεκάτη διαφορετικούς ήχους - εδώ μιλάμε μόνο για τον ενισχυτή. Και στο review είχα γράψει:

Είναι ενισχυτές που μπορούν να παίξουν τα πάντα και, σύμφωνα με την προσωπική μου άποψη, είναι καθαρά από την πάστα των ενισχυτών που σημαίνουν «το τέλος των πεταλιών».

Όσο για το αν έχουν pure ήχο και τόνο, αυτό θα στο πουν οι φανατικοί φίλοι των Mesa που τους διαλέγουν για είδη έτη φωτός μακριά από metal...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το αν έχουν pure ήχο και τόνο' date=' αυτό θα στο πουν οι φανατικοί φίλοι των Mesa που τους διαλέγουν για είδη [i']έτη φωτός [/i]μακριά από metal...

 

γιατι το metal τι ειδος ειναι δεν καταλαβα??? :?

οσο για pure ηχο παιξε με εναν plexi marshall οι εναν fender silveface κτλ και θα καταλαβεις τι εννοω(αν και μαλλον εχεις ηδη παιξει και εχεις ηδη καταλαβει την διαφορα στο χερι..)

και εννοειται οτι δεν ειναι απαραιτητος ο pure ηχος αλλα αν συνηθησεις εκει ολα τα αλλα σου φαινονται καπως..

για τα πεταλια εχεις δικιο οκ εγω μιλουσα και με βαση αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά τι pure ήχος, ο λαμπάτος χρωματίζει τον ήχο με αρμονικές που μας αρέσουν.

 

Εντάξει εννοείται ότι ένας ενισχυτής με ένα υπερ-απλό σχεδιασμό όπως π.χ. ένας παλιός champ θα κόψει/αλλοιώσει πολύ λιγότερο από το σήμα από ότι θα κάνει ένας πολύπλοκος ενισχυτής με πολλά στοιχεία και τεράστια πλακέτα, πάντως ο ένας δεν συγκρίνεται με τον άλλο γιατί ο champ είναι one trick horse δηλαδή κάνει μια δουλειά αλλά την κάνει τέλεια, ενώ ο Mesa κάνει πολλές δουλειές αλλά τις κάνει πάρα μα πάρα πολύ καλά. Και ειδικία στο high gain με τα πολλά στάδια προενίσχυσης τότε απλά είναι κορυφή άπαιχτή.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως ο ένας δεν συγκρίνεται με τον άλλο γιατί ο champ είναι one trick horse δηλαδή κάνει μια δουλειά αλλά την κάνει τέλεια' date=' ενώ ο Mesa κάνει πολλές δουλειές αλλά τις κάνει πάρα μα πάρα πολύ καλά. Και ειδικία στο high gain με τα πολλά στάδια προενίσχυσης τότε απλά είναι κορυφή άπαιχτή.[/quote']

 

συμφωνουμε..γιαυτο λεω ειναι και τι μουσικη θελεις να παιξεις.. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το αν έχουν pure ήχο και τόνο, αυτό θα στο πουν οι φανατικοί φίλοι των Mesa που τους διαλέγουν για είδη έτη φωτός μακριά από metal...

 

Βαλε και εμενα μεσα σε αυτους,εγω κρινω εναν ενισχυτη μονο απο τα ΚΑΘΑΡΑ του & τα καθαρα του Mark 3 (που ουσιαστικα ενας καραπουσαρισμενος Twin ειναι...)δεν τα εχει κανενας ενισχυτης (ουτε οι παλιοι Fender που ειχα/εχω ,ουτε κανενας αλλος :wink: ) κακως θεωρουνται μονο Metal ενισχυτες (λογω των triple recto φανταζομαι) εχουν βγαλει και αριστουργηματικους καθαρους ενισχυτες ( Maverick,Blue Angel)

τωρα για τα "βρωμικα" τους τι να σου πω,κανενα βρωμικο απο ενισχυτη δεν μου αρεσει (προτιμω τα πεταλια) οποτε λαθος γνωμη θα σου πω.... :wink:

 

Τωρα για το τι "παρεμβαλεται" σε ενα κυκλωμα πολυ νερο χωραει (δηλ. σε εναν bf η sf Fender που το σημα "δολοφονειται" ,υποτιθεται,απο το vibrato circuit ,που παντα ειναι ενεργο στο signal path ,δεν παρεμβαλεται κυκλωμα??)

 

Παντως και τα καινουργια "vintage styled" μοντελλα τους μαμουν στα καθαρα οποτε κατι κανουν σωστα οι μαγκες,κατασκευαστικα παραμενουν αυτο που ηταν παντοτε δηλ. τεθωρακισμενα...το reliability των Mesa (των ακριβων τουλαχιστον γιατι στις φθηνες σειρες σιγουρα καποιες "εκπτωσεις" θα γινονται) ειναι θρυλικο. :wink: (δεν ειναι αλλωστε αναγκαιο να ειναι point to point ο ενισχυτης για να ειναι reliable,αν και οι Boogie λογω flying lead κατασκευης ειναι κατα 50% ...."χειροποιητοι" :lol: )

 

Ενας stileto που "ανοιξα" προσφατα ειχε την ιδια απιστευτη κατασκευη (και ΒΑΡΟΣ :cry: ) με τον Mark μου....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά γι αυτό παίρνεις έναν Peavy 6505+ head & Peavy καμπίνα με 2χ 12΄΄ και ξεμπερδεύεις...... τρία κανάλια ένα σχεδόν καθαρό :lol: :lol: :lol: .... ένα crunch με άποψη και ένα τρίτο high gain χαρακτηριστικότατο....... απλά πράγματα.... :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Λοιπόν πέρα της πλάκας όντως το κάθε κύκλωμα του κάθε ενισχυτή είναι να ταιριάξει πάνω στα θέλω του αφεντικού του.... ό, τι και να λέω εγώ για τον Boogie και τον Peavy όταν ο άλλος παίζει Jazz & Blues πολύ απλά δεν του κάνει..

 

Επίσης η κάθε εταιρεία έχει το δικό της χαρακτηριστικό χρώμα και παράγει κάποια μοντέλα. Κάποια από αυτά "κλέβουν" ηχοχρώματα άλλων τύπων ενισχυτών άλλοτε επιτυχημένα άλλοτε όχι και τόσο, ή τουλάχιστον προσπαθούν να προσομοιώσουν κάτι παραπάνω προκειμένου να ελκύσουν αγοραστικό κοινό. Δεν με φοβίζουν προσωπικά τα 15 κουμπάκια και το eq του Boogie λέμε τώρα, αν είναι αυτό που θέλω και μπορώ να το "βγάλω" από το μηχάνημα μου κάνει.

 

Αν δεν μπορέσω ή πολύ απλά με τσαντίζει ο ήχος του, απλά δεν μου κάνει....

 

Προσωπικά σε όσους Boogie έχω παίξει δεν με τρέλανε κανένας και δεν μου αρέσει προσωπικά το ηχοχρωμά τους.......

 

Όμως μέσα στην μπάντα σε πρόβα όπου έπαιζα με F50 σε στούντιο τον γούσταρα γιατί με έβγαζε Γ@ΜΩ! σε σχέση με Marshallοκέφαλο & καμπίνα δίπλα μου από τον άλλον κιθαρίστα.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως μέσα στην μπάντα σε πρόβα όπου έπαιζα με F50 σε στούντιο τον γούσταρα γιατί με έβγαζε Γ@ΜΩ! σε σχέση με Marshallοκέφαλο & καμπίνα δίπλα μου από τον άλλον κιθαρίστα.

 

ετσι ετσι.. :) οτι και να λεμε ενας...boogakos θα ηθελα να ηταν διπλα μου τωρα στο gain καναλι...μαζι με την les paul κελαιδανε.. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου