Προς το περιεχόμενο

Ήχος κιθάρας Sonata Arctica...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να πλησιάσω τον ήχο της κιθάρας του Jani Liimatainen?

 

Έχει κανείς κανα patch σε V-Amp, POD XT ή Guitar Rig?

 

Ξέρω δεν είναι κ πολυ γνωστός κιθαρίστας αλλά έχει χαρακτηριστικό ήχο που ψάχνω.

 

Thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Patches δεν έχω να προτείνω προσωπικά (απεταξάμην τις πεταλιέρες!), ίσως έχουν να προτείνουν κάτι οι συνφορουμίτες πάνω στα τρία αυτά μηχανήματα. Πάντως αν ήμουν στη θέση σου θα κοιτούσα εδώ:

http://www.janiliimatainen.net/frame/frame-e.htm

(στο equipment).

 

Αν εξαιρέσουμε τον high tech ψιλοχαμό, μου φαίνεται ένα τυπικό metal setup με Ibanez - Jackson και Mesa Triaxis... οπότε νομίζω ότι θα το πετύχαινες αν έπαιζες με μια παρόμοια κιθάρα, έπαιρνες έναν high gain ήχο της κατηγορίας "Recto", "US High Gain" ή όπως αλλιώς το βαφτίζουν στην πεταλιέρα σου και προσέθετες τα ανάλογα εφφέ σύμφωνα με το εκάστοτε κομμάτι, πχ delay εδώ, whammy εκεί κλπ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μου ακούγεται πολύ Marshaliκός ο ήχος του γιατί δεν έχει τον χύμα αμερικάνικο ήχο :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μονα πραγματα που χρειαζεσαι ειναι ενας mesa boogie , μια Ibanez και ενα καλο compressor. Το podxt εχει σιγουρα τουλαχιστον μια προσομοιωση boogie και κομπρεσορακι οποτε ευκολα μπορεις να φτιαξεις ενα ηχο απο την αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου