Προς το περιεχόμενο

Τα παιδιά απ'τη Nippon (japanese appreciation thread)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βy popular demand!

 

Τα ιαπωνεζάκια κάνουν πολλά φοβερά πράματα όπως:

 

Κιθάρες πολύ καλής ποιότητας!

Anime & Manga όπως Trigun, Serial Experiments Lain, Full Metal Jacket , Onegai Teacher, Jubei Chan και η λίστα συνεχίζεται επ'άπειρον!

Χέστρες που σου μιλάνε και σου σκουπίζουν τον απ'αυτό!

¶κρως αιματηρές ταινίες όπως το Battle Royale!

Σπαθιά που ακόμα και ο Highlander προτιμάει για να κρατάει το κεφάλι του πάνω στους ώμους του!

Μέχρι και το Κάστρο του Takeshi!

 

Τι γουστάρετε και παρακολουθείτε από τη χώρα του ανατέλλοντος ηλίου;;;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα ΠΑΝΤΑ!

 

Ειμαι ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟΣ ΙΑΠΩΝΕΖΟΦΙΛΟΣ! :lol:

 

Τα τελευταιο χρονια (ισως και λογω συζυγου η οποια εχω βασιμες υποψιες οτι κραταει απο Nippon.. :lol: ) τα παντα στη ζωη μου ειναι γιαπωνεζικα ...απο τα ΦΑΓΗΤΟ (τρωω σχεδον απκλειστικα ιαπωνικη κουζινα...και οχι μονο sushi οπως πολλοι πιστευουν),εχω γιαπωνεζικο αυτοκινητο,παρακολουθω αποκλειστικα σχεδον ιαπωνικο κινηματογραφο (ειμαι πλεον expert στις vintage γιαπωνεζικες ταινιες :lol: ) & βεβαια διαβαζω μονο γιαπωνεζικα βιβλια (δυστυχως σε αγγλικη μεταφραση,αλλα συντομα θα λυθει & αυτο το θεμα γιατι απο Σεπτεμβρη που θα ΓΥΡΙΣΩ απο την ΙΑΠΩΝΙΑ :P ξεκιναω επιτελους ιαπωνικα.....)

 

:lol:

 

Το πλεον απιστευτο ειναι οτι ΜΑΣ ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ οι Ιαπωνες γιατι για καποιον παρανοϊκο λογο μας θεωρουν "συγγενεις" τους λογω μεγαλης ιστοριας :lol: το τι ευγενεια ,εκπτωσεις και εξυπηρετηση εχω συναντησει και απο την Ιαπωνικη πρεσβεια αλλα και απο καθε γιαπωνεζο που εχω επικοινωνησει για να κανονισω το ταξιδι μου δεν περιγραφεται!!!! 8O

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ιαπωνία πρεπει να ειναι ΕΚΛΠΗΚΤΙΚΟΤΑΤΗ χώρα....Δυστυχώς δεν εχω παει αλλα απο παλια της τρεφω μεγαλη εκτιμηση....Ειδικά απο τοτε που πηγε ο θειος μου για αρκετο καιρό....και την εμαθα απο πρωτη (μαλλον καλυτερα δευτερο) χερι... :)

 

Απιστευτο φαγητό...οχι μονο sushi...Τεχνολογική υπεροχή (ενα θα σας πώ fiber wire internet connection 100mbps και 1gbps με 50-60 euro τον μηνα...)....Κουλτούρα....Βεβαια λίγο στα comics μας τα χαλανε...Αλλά απο τοτε που είδα το lost in translation επαθα πλακα....

 

Δυστυχώς δεν εχω διαβασει αρκετά για την χωρά του ανατελλοντος ηλίου αλλά καποια μερα θα παω....

 

Επίσης να μην χεχνάμε και τις ομορφες παρουσίες της Ιαπωνίας....που ειναι χαρακτηριστική λεπτομερεια στην πολιτισμική και πνευματική υπεροχή αυτη της χωρας....

 

:lol:

 

Sf καλό ταξίδι......

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα απο τα μεγάλα μου όνειρα είναι να πάω στην Ιαπωνία αλλα δυστυχώς δεν το βλέπω μέσα στα επόμενα 2-3 χρόνια :cry:

Οσοι φιλοι μου έχουν πάει μου έχουν πει τα καλύτερα και πως οι ιάπωνες είναι πολύ φιλικοί, σε βαθμό παρεξήγησης. Μάλιστα για τους Ελληνες έχουν ιδιαίτερη εκτίμηση, αν και μετα το ταξίδι του... τόκου στην ιαπωνία θα την έχασαν :lol:

 

Νομίζω πως επειδή νιώθουν λίγο αποκομμένοι από τον υπόλοιπο ''προηγμένο'' κόσμο θέλουν να αποδείξουν την αξία τους και προσπαθούν συνέχεια να κάνουν την χώρα τους πιο γνωστή εξάγοντας τον πολιτισμό και τα προιόντα τους με την τελειομανία και την εργατικότητα που τους διακρίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα .. "seven samurai" και "the bodyguard" ειναι απλα "ταινιαρες"................Τωρα αυτο που μου ειχε προξενησει εντυπωση ,ηταν η συμπεριφορα των ιαπωνων στο παγκοσμιο πρωταθλημα basketball που διεξηχθει περισυ στην saytama...συγκεκριμενα στον ημιτελικο Η.Π.Α. - Ελλαδα καθε φορα που ελληνας εκτελουσε βολες οι γιαπωνεζοι γιουχαραν....ηταν σαφες οτι ηθελαν να νικησει το μεγαλο φαβορι....το αναφερω γιατι μου προξενησε εντυπωση.(εχουμε συνηθισει στα σπορ,ο ουδετερος φιλαθλος να υποστηριζει συνηθως τον πιο αδυναμο ,ιδιαιτερα οταν βλεπει μια υπερπροσπαθεια απο μερους του,εναντια σε αδιαφιλονικητο φαβορι)....Φυσικα δεν ηταν κατι που με ενοχλησε, απλα με παραξενεψε και ηθελα να το αναφερω...Παντως και εμενα ειναι ονειρο μου ενα ταξιδι στην Ιαπωνια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω γιουχαρα οταν εκτελουσαμε βολες! Σαν Ελληνας λυπηθηκα που χασαμε, σαν ανθρωπος ομως χαρηκα παραπολυ!
:?: :?: :?: ...μα αφου........κερδισαμε!! :?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω γιουχαρα οταν εκτελουσαμε βολες! Σαν Ελληνας λυπηθηκα που χασαμε' date=' σαν ανθρωπος ομως χαρηκα παραπολυ! [/quote'] :?: :?: :?: ...μα αφου........κερδισαμε!! :?

 

Μάλλον παρεξήγηση με τον τελικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kινηματογραφος+cartoon (πειραζει που τα λεω cartoon? :P)

Tεχνολογική υπεροχή (μονόδρομος τα αυτοκίνητα) και στα ηλεκτρονικά τι να λέμε τώρα.

Καστρο του Takeshi και φύσικα όλες οι ταινίες του Κιτάνο.

Με τα σπαθια κ ολο αυτό το σαμουράι thing δεν τα παω καλα,με την υπερτατη σοφία του δασκάλου κλπ ,παρότι ειμαι και ο ιδιος ninja,αλλα χαλάλι τους.emoticon_Ninja.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου