Προς το περιεχόμενο

korg micro x roland sh201 junog


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά!!!έπαθα πλάκα όταμ άκουσα το micro x.Φοβεροί ήχοι και με όγκο!!Θα τα πάρω!!απο ποιό μαγαζί?ρωτάω επειδή τόσα χρόνια πήγαινα στο νακα να πάρω κανένα σολφέζ και τέτοια!!Επίσης είμαι ανάμεσα στα roland sh201 ή junog.Ασχολούμαι με ηλεκτρονική μουσική.Ποιό προτείνετε από τα 2? Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας πρότινες 3 νομίζω αλλα απάντησες και μόνος,προσωπικά σου προτίνω αυτό που άκουσες και σου άρεσε.

Αν θες πλήρη άποψη και για τα 3,κάνε ότι έκανες και για το Micro,να το παίξεις δηλαδή.

 

Τα θεμιτά αποτελέσματα δεν προέρχονται τόσο απο το όργανο που θα διαλέξεις για να πάρεις όταν αυτά βρίσκονται σχεδόν στο ίδιο budget αλλά απο την δουλειά που θα κάνεις πάνω σε αυτό για να πετύχεις αυτό ακριβώς που ψάχνεις σε ακούσματα.

 

Υ.Γ. Φαντάσου πως ένα αμάξι μπορεί να εξυπηρετήσει διαφορετικά 2 ανθρώπους.κάποιος το θέλει απλά για 1 συγκεκριμένη διαδρομή,κάποιος άλλος το θέλει για να τρέχει,έτσι θα αλλάξει κάποιες παραμέτρους ανάλογα με αυτό που ζητάει.

Δεν ξέρω αν βοήθησα και σόρρυ αν σε κούρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον, ασχολεισαι με ηλεκτρονικη μουσικη, παιζει να μπορεις να κανεις την δουλεια σου και μονο με το micro x. Απ'οσο το τσεκαρα, ειναι μια χαρα controller, συμβατο με τα περισσοτερα software που κυκλοφορουν, εχει μπολικους ηχους απο μονο του, και για την φαση που το θες ειναι ΟΚ.

 

Τωρα, αν πιστευεις οτι χρειαζεσαι και δευτερο synth, το sh-201 ειναι και αυτο για ηλεκτρονικη φαση οτι πρεπει, αλλα θα εισαι με δυο μικρα clavie (δεν ξερω αν θα σε ενοχλει αυτο), ενω το juno g ειναι πιο all around synth, θα χεις παλι αρκετους ηχους (απο πιανα και strings μεχρι οτι θες), αλλα δεν ξερω κατα ποσο χρειαζεσαι κατι τοσο γενικο. Δεν ξερω, σκεψου το.

 

Απο περιεργεια, θα τα βγαλεις ποτε live? Γιατι θες και 2ο synth?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρότεινα να πάρεις κάποιο απο τα καλά va synth και όχι κάποιο απο αυτά που πρότεινες.

ψάξε και για μεταχειρισμένα.

 

synth οπως τα access virus c,waldorf q,novation supernova2,nordlead2x είναι κλάσεις καλύτερα απο αυτά που πρότεινες (και ας είναι πολύ πιο παλιά).

 

καλυτερα ένα και καλό παρά δύο σκουπίδια (είμαι επιεικής στο χαρακτηρισμό μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sh201 είναι virtual analog και δεν έχει και τόσο σχέση με τα άλλα δυο.. είναι άλλη κατηγορία και αρκετά καλό στην κατηγορία και στην τιμή του. Αν ξέρεις τι είναι virtual analog και αυτό είναι που θες τότε μόνο αυτό πρέπει να πάρεις.

Το micro-x είναι καλό αλλά είναι σαν μικρή έκδοση triton. Επίσης το junog έχει και δυνατότητες worksation (απότι ξέρω).

Στην τελική κανένα synth από αυτά που έγραψες δεν έχει σχέση.. είναι σε άλλη κατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα ένα και καλό παρά δύο σκουπίδια (είμαι επιεικής στο χαρακτηρισμό μου)

 

Ποια είναι τα σκουπίδια; Μπερδεύτηκα...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να έχει το JunoG? Virtual Analog πάντως δεν είναι. Δεν νομίζω να σου χρειάζεται virtual analog πάντως με αυτά που γράφεις. Καλύτερα να πας να τα ακούσεις και να τα δεις μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου