Προς το περιεχόμενο

Προσπάθεια recording και mastering.Τι να διορθώσω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Έιπα να χρησιμοποιήσω οτι έχω και δεν έχω απο εξοπλισμό και να ηχογραφήσω κάτι γνωστό για να δω τί δυνατότητες έχω απο πλευράς ήχου και ποσο κοντα είμαι σε επαγγελματικές παραγωγές. (λέμε τωρα..)

 

Χρησιμοποιήθηκαν...

 

Hardware:

Edirol ua-4fx

ibanez rg 370b

m-audio oxygen 61

boss mt-2

e-drums millenium mps-100

 

Software:

Ableton Live

Guitar rig (για τις καθαρές)

Reason (για το μπάσο)

Audition

 

Υπάρχουν κάποια προβληματα στο παίξιμο (όλα τα οργανα τα έχω παίξει εγώ) αλλα θέλω να εστιάσω στον ήχο. Τί θα έπρεπε να έχω κάνει διαφορετικά; Είναι τα drums ας πουμε πολυ κομπρεσαρισμένα; Υπάρχει κάποιος κανόνας που παραβαίνω γενικότερα; Είναι όλα θέμα προσωπικού γούστου;

 

Το αποσπασμα είναι απο το unforgiven των Metallica. Το βαλα δίπλα-δίπλα με το original,σίγουρα υπάρχουν διαφορές. :) Αλλα και ο ήχος των metallica στο συγκεκριμένο τραγούδι είναι κάπως "περιεργος" . Αυτα :D

 

http://rapidshare.com/files/41215227/unforgiven_reRendered.mp3

 

Υ.Γ. Επίσης, δεν ξερω βεβαια αν έχει γίνει ήδη αλλα το λέω, θα είχε "φαση" να γίνει κάποιος διαγωνισμός mastering έτσι για την πλακα εδω στο Noiz. Με έτοιμα tracks που εμείς απλα θα επρεπε να διαμορφώσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τι να σου πω....

Θα πείραζα διάφορα, αλλά καθώς είμαι άσχετος ας περιμένουμε να μιλήσουν καλύτερα αυτοί που κατέχουν το σπορ....

(Παρακολουθώ κι εγω τις απαντήσεις σαν μάθημα.... :lol: )

 

Μόνο θα πω ότι στη lead κιθάρα θα έκοβα λίγο gain και θα έβαζα ένα κομπρεσοράκι πριν το γκάζι. Θα έκοβα και λίγα πριμα ή/και θα έσπρωχνα μεσαία... (διότι επί του παρόντος, έστιν ουν τζιτζικιον μέγα. :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν νομιζεις πως υπαρχει καμια πιθανοτητα να πετυχεις τον απολυτο μεταλ ηχο του black album με τις γνωσεις και τον ερασιτεχνικο εξοπλισμο σου κανεις τραγικο λαθος φιλαρακι.

καλα θα ητανε για ολους μας,δεν λεω :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
αν νομιζεις πως υπαρχει καμια πιθανοτητα να πετυχεις τον απολυτο μεταλ ηχο του black album με τις γνωσεις και τον ερασιτεχνικο εξοπλισμο σου κανεις τραγικο λαθος φιλαρακι.

καλα θα ητανε για ολους μας' date='δεν λεω :wink:[/quote']

 

Δηλαδή να τα παρατήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν οι πηγές δεν έχουν καμία σχέση με αυτές των σιδεράλικα.

 

το πιατο είναι δυνατά και έχει ενοχλητική χροια.

η μπότα και το μπάσσο είναι πλαδαρα και δεν έχουν definition.

οι κιθάρες άλλες είναι dry και άλλες από το υπερπέραν, δεν υπαρχει αίσθηση του χώρου

οι κιθάρες έχουν πολύ φθηνό ήχο.

 

γενικά αυτό που ακούγεται είναι τρύπιο και ψόφιο

 

με τον συγκεκριμένο εξοπλισμό μπορείς να βγάλεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα, keep on trying!

 

για να πούμε και μια καλή κουυβέντα, μην νομίζεις οτι σε θάβω: κατάλαβα τουλάχιστον τι θέλεις να κάνεις και είσαι σε καλό δρόμο :wink:

 

κ σε καμία περίπτωση δεν τίθεται θέμα παρατήματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν νομιζεις πως υπαρχει καμια πιθανοτητα να πετυχεις τον απολυτο μεταλ ηχο του black album με τις γνωσεις και τον ερασιτεχνικο εξοπλισμο σου κανεις τραγικο λαθος φιλαρακι.

καλα θα ητανε για ολους μας' date='δεν λεω :wink:[/quote']

 

Δηλαδή να τα παρατήσει?

οχι βεβαια,αλλα να ξερει πως ειναι αδυνατον να βγει τετοιος ηχος με ερασιτεχνικες δυνατοτητες και να μην μπει στην διαδικασια της απογοητευσης.

κριμα δεν ειναι???

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω με ολα αυτα που ειπε ο ytsestef_2112 :wink:

και θα προσθεσω επισης οτι...καποιος πρεπει να σου μιλησει για το....panning...:)

 

ακομα from the top of my head:

 

-επειδη μπορουμε να βαλουμε κομπρεσσορες σε καθε καναλι δεν σημαινει οτι το κανουμε κι ολας..

-το reverb ειναι η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ μας λυση για δημιουργια "χωρου" & γενικα ειναι καλο να μην το βαζουμε παντου....

-η χρηση του eq ειναι πραγματικη επιστημη (αλλα αυτο δεν σημαινει οτι σωνει και καλα πρεπει να το χρησιμοποιουμε παντου)

-η εξισωση καλυτερος ηχος=δυνατοτερος ηχος ΔΕΝ ισχυει.

 

Keep on trying...

 

 

Το προβλημα με την νεα τεχνολογια ειναι οτι ολοι νομιζουν οτι επειδη εχουν ευκολη προσβαση σε καλο εξοπλισμο εχουν γινει αυτοματα και παραγωγοι,ηχοληπτες,μαστεραδες κ.ο.κ

 

Αυτο ειναι ΛΑΘΟΣ.....πρεπει να...τριψεις το παντελονι σου,να ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ & να ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ πολυ,να πειραματιστεις και βεβαια ολα αυτα να τα κανεις ΜΟΝΟΣ σου (γιατι το σημαντικοτερο σε μια παραγωγη ειναι η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ του καθε "κρικου" της αλυσιδας recording-mixing-mastering)....στην Ελλαδα δυστυχως ως γνησιοι Ελληνες :lol: ολοι μας πιστευουμε οτι μπορουμε να γινουμε ειδικοι και στα τρια.... :lol:

 

σγα-σγα (σιγα-σιγα :lol: ) λοιπον και ολα θα γινουν με τον καιρο... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες στο εξής: don't give up!!!

και εγώ ακούω παλιότερές μου μίξεις σε σύγκριση με τις σημερινές και ανατριχιάζω με χίλια δυο στραβά που δεν καταλάβαινα τότε. Και αναρωτιέμαι μήπως ήμουνα κουφός? 8O Είμαι, λοιπόν σίγουρος ότι και μετά απο κάποιο καιρό θα φρικάρω με κάποια λάθη που κάνω τώρα και δεν τα ακούω. Αλλά είμαι επίσης σίγουρος ότι η προσπάθεια δεν πάει χαμένη σε ότι αφορά το ηχητικό αποτέλεσμα, γιατί ΟΝΤΩΣ το διάβασμα και η συνεχείς μίξεις με έχουν κάνει καλύτερο από ότι ήμουν.

Γι'αυτό το λόγο το πιο ωραίο το είπε , νομίζω, ο superfunk, αυτό με τα τριμένα παντελόνια. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια και εγω ειμαι σχετικα καινουργιος στην ολη υποθεση της ηχογραφισης ολοκληρου κομματιου(παλια αντε κανα ριφφ για να μην το ξεχναω)

 

εχει 3-4 μερες που πηρα το toneport ux1 της line6

και το ιδιο βραδυ εγραψα ενα κομματι ψιλο τσιλ σμουδ τζαζ κι ετσι χωρις σολακια και τετοια.

 

http://rapidshare.com/files/41178821/Evarian_-_Smoothy_Today.mp3.html

 

η ολη διαδικασια εγινε σε 2 ωρες (συνθεση και ηχογραφιση)

 

οι κιθαρες και το μπασσο ειναι ηχογραφιμενες με το εργαλειο (το μπασσο ειναι κιθαρα μια οκταβα κατω γιατι απλα βαριομουν να βγαλω το μπασσο απο την θηκη.)

 

ντραμς απο το ezdrummer

 

τρομπετα απο το orchestral

 

ολη η δουλεια εγινε στο cubase sx3.

 

λοιπον πως ακουγεται? τι θα ηταν καλο να εχω στον νου μου στις υπολοιπες δουλειες μου?

http://www.neobux.com/?r=Evarian

βγάλτε λεφτάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου