Προς το περιεχόμενο

Tama rockstar


Shaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ποιό λόγο παίρνουν αξία οι κιθάρες ?

 

Εγώ ξέρω ότι κάτι κερδίζει σε μεταπωλητική αξία, όταν παράγεται σε μικρούς αρι8μούς (άρα είναι σπάνιο), είναι σε καλή κατάσταση (άρα σαν καινούριο), κλείσει το εργοστάσιο που το παράγει (άρα και πάλι σπάνιο), το βελτιώσεις εσύ (άρα δεν μοιάζει με κανένα άλλο).

 

Πολύ σπάνια κάποιος θα πουλήσει μουσικό όργανο ακριβότερο απ όσο το αγόρασε...

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τα ντραμς δεν παίρνουν αξία όπως οι κιθάρες γιατι η τεχνολογία τους (εν αντιθεση με τις κιθάρες που δεν έχει αλλάξει ο τρόπος κατασκευής τους) εχει ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ δραματικά & βελτιώνεται με το χρόνο με την έννοια ότι τα νέα μοντέλλα π.χ.της ΤΑΜΑ είναι δραματικά καλύτερα απο τα παλαιά (π.χ σύγκρινε την τοπ ΤΑΜΑ των 90's την Artstar με την Starclassic & πολύ απλά τα παλαιά ΤΑΜΑ είναι τετζερέδια μπροστα στα κανινούργια...) .

επίσης τα ντράμς με τα χρόνια & τη χρήση ΔΙΑΛΥΟΝΤΑΙ και πάνε για πεταμα κάτι που στις κιθάρες δεν συμβαίνει.

ακόμα και τα πραγματικά Vintage τύμπανα (40's & 50's & 60's Gretsch,Ludwig & Slingerland) ελάχιστη αξια έχουν σε σχεση με τις πραγματικά vintage κιθάρες των αντίστοιχων δεκαετιών.

Τα τυμπανά σου στο ebay που έκανα ενα search πιάνουν απο 300-500 euro το πολύ (στην Ελλάδα ίσως τα πουλήσεις περισσότερο).

 

 

http://search.ebay.com/tama-rockstar_W0QQsokeywordredirectZ1QQfromZR8

 

επίσης δεν ακριβαινουν όλες οι κιθαρες αλλα μόνο οι Vintage (δηλ.αυτες απο το 40 εως και το 70 περιπου)

 

Γενικά σε όλον τον κόσμο θεωρείται πολύ τυχερός όποιος καταφέρει να πουλήσει ένα μεταχειρισμένο μουσικό όργανο στο 50% της αρχικής του αξιας,μονο στην Ελλάδα παρατηρείται το φαινόμενο να περιμένει κάποιος να πάρει πίσω το κεφάλαιο του :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως τα τύμπανα γίνονται βίδες με τη χρήση...!

 

Γνωστός μου που έχει 30 - 35 χρονών κομμάτια, τα προσέχει σαν κόρη οφθαλμού (υγρασίες κλπ κλπ), πόσο μάλλον δεν τα ακουμπάει καν ;)

 

Χεχεχε, πάντως πρέπει να μαι ο μοναδικός που αγόρασε κιθάρα 250 ευρώ, και την πούλησε 180...

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως οπως ειπε ο superfunk πολυ σωστα η τεχνολογια στα τυμπανα αλλαζει ραγδαια. Ειδικα στα συστηματα κουρδισματος και γενικα στα σιδερα και στις στεφανες. Π.χ. τα sonor της σειρας 3001 με τα Sonor 3003 μπορει εξωτερικα να φαινονται οτι ειναι παρομοια, τα σιδερα των 3003 ειναι απο καινουργιας τεχνολογιας ποιο ανθεκτικο σιδερο. Και ο καλυτερος ντραμερ να εισαι και καθολου να μην τα κοπανας, μην ξεχναμε πως το καλο κουρδισμα των τυμπανων εξαρτατε απο το σχημα τους. Εαν ο κυκλος, με την παρεμβολη υγρασιας και αποτομων μεταβολων θερμοκρασιας γινει αυγο, τοτε εχεις μεγαλο προβλημα στο κουρδισμα. Jericho πιστεψε με δεν εισαι ο μονος, αρκει να ριξεις μια ματια στις αγγελιες εδω στο noiz :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιό λόγο παίρνουν αξία οι κιθάρες ?

 

Το ξύλο της κιθάρας με τον καιρό στεγνώνει και όσο πιο στεγνό (άρα και ελαφρύ) είναι το ξύλο τόσο πιο ελεύθερα πάλλεται και διαμορφώνει τον ήχο καλύτερα. Αυτό έχει βέβαια μεγάλη σημασία στις κλασσικές ή στα σκαφάκια. Για τις ηλεκτρικές υπάρχουν πολλοί που αμφιβάλλουν :) .

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αυτό περισσότερο μύθος είναι ,ειδικά για τα σκαφάκια τύπου ES335 τα οποια έτσι κι αλλοιώς από κόντρα πλακέ είναι φτιαγμένα.

ολοι οι σοβαροί κατασκευαστές χρησιμοποιούνε ΑΦΥΔΑΤΩΜΕΝΑ ξυλα για να φτιάξουν τις κιθάρες τους κανένας κατασκευαστής δεν χρησιμοποιεί ξύλα που δεν είναι ciln dried γιατί δεν τον συμφέρει μια και η επεξεργασία τους είναι δυσκολότερη .

έχω ακούσει ολοκαίνουργιες ακουστικές ποιοτητας με πολύ καλύτερο ήχο απο "παλιωμένες" Gibson & Martin.

όλο αυτό το Hype με τις "ξεραμένες" & "ψημένες" κιθάρες με κάνει να σκάω στα γέλια (αλλά αδειάζει τις τσέπες πολλών θυμάτων...)

ας αναλογιστούμε όλοι ότι ο Hendrix έπαιζε μεν με strat του 1969 αλλα το ημερολόγιο τότε έδειχνε 1969... :wink: (η κιθαρες του ήταν όλες του κουτιού...)

υπάρχουν καλές,μέτριες & κακές κιθάρες ανεξαρτητως φινιρίσματος,χρονολογίας & κατασκευαστή...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry που ξεφευγω λιγο απο το αρχικο θεμα αλλα superfunk πανω σε αυτο το θεμα που ειπες για τους μυθους περι ξεραμενες και ...ψημενες κιθαρες ξερεις καποια σελιδα στο ιντερνετ να διαβαζαμε;γιατι εχω ακουσει και εγω πολλους να μιλανε γιαυτους τους μυθους και δεν ξερω τι ισχυει :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

taki δεν ξέρω κάποιο συγκεκριμένο φόρουμ αλλα γενικά είναι ένα θέμα που πολύ συζητιέται.

η ταπεινη μου γνώμη είναι ότι οι vintage κιθάρες είναι απλά παλιές κιθάρες & τίποτα παραπάνω & τίποτα παρακάτω,άλλες είναι κακές,άλλες καλές & άλλες μέτριες.Ως πρώην ιδιοκτήτης παλιών Fender (60's & 70's) σου λέω υπέυθυνα οτι δεν πιάνουνε μια μπροστά στις Warmoth που συναρμολογώ μόνος μου.. :wink: (με ωραία ολοκαίνουργια μπρατσακια & σωματάκια & σουπερ μαγνήτες...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το θέμα έχει ξεφύγει τελείως, να συμπληρώσω ότι σε μία παλιά κιθάρα αξίζουν αποκλειστικά και μόνο τα ξύλα, και αυτά εφόσον έχουν "προσεχθεί". Όπως και στα κρασιά (...) δεν γίνονται όλα καλύτερα με την παλαίωση. Είναι πολύ συγκεκριμένες οι προδιαγραφές αυτών που φτιάχνουν με τον χρόνο. Τα υπόλοιπα απλά ξυνίζουν.

 

Επανέρχομαι, όλα τα μεταλλικά μέρη και οι μαγνήτες μπορούν να βρουν άξιους ή και καλύτερους αντικαταστάτες με σύγχρονα αντίστοιχα.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου