Προς το περιεχόμενο

Όταν δημιουργούμε...η ηχομόνωση...παίζει ρόλο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Three little birds were sitting up on the BRASS EYE

one stares at Livadia and the other at the Asking

the third which was the best wails and says:

"Too much blackness fell down upon,black like the jackdaw.......

 

is the Hut coming or the Brave John???

 

Neither the Hut is coming,neither Brave John

Homer Vrionis fell down upon us with 18.000 troops

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοίτα που έχει πάει το θέμα...

Τελείως off-topic και θ' αναγκαστώ να το μεταφέρω' date=' καθώς δεν δίνεται εποικοδομητική απάντηση στην αρχική ερώτηση, αφού επιμένεις να βλέπεις το δέντρο και να χάνεις το δάσος.

 

Επεμβαίνεις διορθώνοντας τον SF για το αν τα 2-3 db αναφέρονται σε ένταση...

Ξεκόλα και βοήθα αφού θες να επεμβαίνεις.[/quote'] Τι να πώ....από όσα ειπώθηκαν... ΕΣΥ ξεχώρισες μόνο αυτό.... και ήταν όντως αυτό το οποίο ειπώθηκε πιο ήπια από όλα.Αυτό δεν λέει κάτι;Και μετά λές οτι εγώ ευθύνομαι που πήγε εκεί το θέμα...;Πάμε καλά...; Επειδή ΕΣΕΝΑ δεν σου έκατσε κάτι καλά.. αρχίζεις μια κουβέντα...πετάς αυτά που πετάς.... τα αφήνεις έτσι στον αέρα.....και μετά λές κοίτα που πήγε το θέμα...Στον χρήστη που αποκαλείται "διδακτορικός ερευνητής"... φίλε μου...το τί δηλώνει ή τι δεν δηλώνει οτι είναι κάποιος δεν δίνει καμία βαρύτητα στα λόγια του απο την στιγμή που είμαστε εδώ που είμαστε...και μιάς που λες οτι είσαι διδακτωρικός ερευνητής δέξου και ένα τίπ...κάποιοι επιστήμονες λένε οτι άλλο ο επιστήμονας και άλλο ο μηχανικός... επι λέξη"this is the part where the scientist form the engineer differs".Και συμπληρώνω... αλήθεια... η ειρωνία εγώ ξέρω πώς συνήθως εκφράζεται μέσω της φωνής.. δηλαδή του τόνου και της χροιάς της φωνής.....εδώ πώς την διάκρινες...;Ή με ξέρεις τόσο καλά που ξέρεις αυτό που λέω πώς το λέω...;Ή θα πείς αφού το λένε όλοι...;Πάντως...όσο για το θα τους ειρωνευτώ αν δεν απαντήσουν.. δες σε τι απαιτώ απαντήσεις, το οποιό είναι προσωπική επίθεση, και μετά πές μου αν εσύ θα απαιτούσες ή όχι.Και φυσικά... ακόμα να πάρω απαντήσεις...γιατί φυσικά δεν έχει... κίτρινός όπως και οι απο κάτω του...(οι περισσότεροι)....γλύφουν ο ένας τον άλλο μπάς και νιώσουν ωραία. Τι να πώ. Τα γραπτά εδώ είναι... όσοι είναι να καταλάβουν θα καταλάβουν. Δηλαδή μετά από ένα πόστ μου.. μου ναι θα μπορούσε να μου πεί κα΄τι ο άνθρωπος που του απάντησα... πείραξαν κάποιον 2ο τα πράγματα που απλά επισήμανα για κάποιον 3ο και μετά εσείς οι 2 - 3ς συνεχίζετε να σχολιάζετε ακόμα..; Ή μήπως yameth τόσο πολύ σε έχει πειράξει που σε διωρθώνω όποτε λές άκυρα...; Την άλλη φορά δεν κοντραριζόσουνα με ένα χρήστη για το τι είναι τελικά sequencer και του λές αυτό είναι και του λές και λάθος...;Ντάξ.. έχουμε μνήμη.. δεν είμαστε χρυσόψαρα. Και ακόμα να απαντήσεις yameth... ακόμα.. και σου είπα.. αν δεν βρείς ένα τετοιο εγχειρίδιο που να λέει όσα λέω τότε ή δεν κατάλαβες γρι από όσα έλεγα ή απλά πετούσες λάσπη....Πιο λιανά να το δώσω δεν μπορώ. Αλήθεια όμως... αυτό το κείμενο... έτσι χωρίς κενά.. είναι πιο ξεκούραστο στα μάτια σας απο ένα κείμενο με κενά...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και οι παράγραφοι... αλλά δεν τους έχει ανακαλύψει ακόμη... να κάνουμε έναν έρανο για να του πάρουμε καινούργιο πληκτρολόγιο μιας και του χάλασε το ENTER; Εγώ ξεκινάω δίνοντας κάτι ελβετικά φράγκα που μου έχουν ξεμείνει στο πορτοφόλι μου.

 

Κατά τα άλλα; Κοιτάξτε τι ωραίο άβαταρ έχω!

 

green_machine_single.gif

 

Και επίσης μην ξεχάσετε να τσεκάρετε το myspace του nathanlyk (http://www.myspace.com/nathanlyk) και να παίξετε και καμιά καγκουριά γιατί ΑΡΚΕΤΑ πια με αυτό το ΒΖΖΖΖΖ!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@granule (χωρίς καμία προσβλητική ή ειρωνική διάθεση)

 

η ελληνική γλώσσα έχει ορθογραφία και κανόνες σύνταξης και στίξης. Για την παραγραφοποίηση δεν υπάρχουν απόλυτοι κανόνες ωστόσο σε γενικές γραμμές οδηγίες δίνονται στο μάθημα της γλώσσας και της έκθεσης που διδάσκεται από δημοτικό έως λύκειο. Εφόσον θέλεις να ακριβολογείς (μια και αυτό είναι πλέον το θέμα της συζήτησης αν έχω καταλάβει σωστά) πρέπει να είσαι τυπικός σε όλα. Δεν είναι μόνο τα κενά, συνολικά τα post σου είναι δυσνόητα και σου το έχω επισημάνει και σε άλλο thread. Στην πραγματικότητα δε μπορείς να επικαλείσαι την ακρίβεια στο γραπτό λόγο όταν όλες σου οι απαντήσεις είναι σε προφορικό στυλ.

 

Από την άλλη εφόσον βρισκόμαστε σε forum δηλαδή για συζήτηση μέσω γραπτών κειμένων ο λόγος αναγκαστικά δε θα είναι ούτε προφορικός (προφανώς) ούτε επίσημος γραπτός, αλλά κάτι ενδιάμεσο. Ο στοιχειώδης σεβασμός στους κανόνες της γλώσσας όμως επιβάλλεται.

 

Όσο για την ουσία της διαφωνίας, τι να πω, για ψύλλου πήδημα φέρνουμε τον αρμαγεδδώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

παλιόπαιδα...πόσο μου λείπετε...ειδικά σε τέτοια threand...

ας αφήσω λοιπόν λίγο τον γάμο μου να πάω για πουρνάρια και ας πω και γω την γνώμη μου, έτσι για να κάνω ένα brake από τις μπομπονιέρες και τα συμπαραμαρτούντα, μήπως και έρθω λίγο στα ίσα μου... 8)

 

στο αρχικό ερώτημα....ναι, πιστεύω ότι ο χώρος και η "ποιότητα" του σε ηχομόνωση , ηχοδιαμόρφωση και αισθητική, παίζει σημαντικό ρόλο στις "reference" συνθήκες για την σύνθεση...

που το στηρίζω? όχι σε μαθηματικούς τύπους φυσικά...

οι διάφορες και ταλαίπωρες απόπειρες της μουσικής μου έκφρασης μέσα από την σύνθεση έχουν γίνει σε ποικίλους τόπους και χρόνους...

ναι και στην παραλία, και στο δωμάτιό μου, και στην τουαλέτα και στο πιάνο με μένα να παίζω πάνω και την γκόμενα να "παίζει" κάτω...

 

η ειδοποιός διαφορά όμως, οριζόταν τις φορές που το επιχείρησα στο recording room του studio μου...

εκεί όπου η απομόνωση μου από εξωτερικά (noise και όχι μόνο) ερεθίσματα , η αισθητική και φυσικά ο "καυλ...ρικος" πλέον ήχος της κιθάρας μου, πλήρωναν την "εσωτερική μου ησυχία" (υπέροχη και εμπνευσμένη διατύπωση Πάνο), σηματοδοτώντας νέους δρόμους στην όποια μου ανάγκη για κατάθεση "blue notes" στην μουσική μου εκτόνωση...

 

παντού μπορείς να γράψεις...κάπου ίσως καλύτερα...αν είσαι κομφορμίστας όπως εγώ προτιμάς τα ανωτέρω ... αν είσαι "γκουρού" γράφεις αριστουργήματα (κατά το αισθητήριο σου πάντα), ακόμα και περιμένοντας στην ουρά μιας δημόσιας υπηρεσίας...

 

όσον αφορά την περιβόητη διαφορά των 2-3 db που τόσο λόγος έγινε, είμαι σίγουρος ότι η αρχική αναφορά από τον φίλο\φίλη, αναφερόταν στην αλγοριθμική μέτρηση των διάφορων softs για το Average Power RMS

μιας κυματομορφής (με τα 0db ορισμένα σε Fs sine ή square wave) και που δεν έχει απόλυτη συσχέτιση με αυτό που τελικά ακούμε σε ηχητική στάθμη...

φυσικά εδώ δεν υπάρχει κανόνας ότι ένα wave που μετριέται στα - 10db θα ακουστεί σε διπλάσια ένταση από ένα αντίστοιχο στα -13....

Να σημειώσω ότι το αυτί μας δεν αντιλαμβάνεται την ένταση από τα peaks αλλά από τον μέσο όρο στην πορεία του χρόνου...αν ένα κομμάτι σας έχει κάποιες (και πολλές δεν πειράζει) κορυφές σκόρπιες στα 0 dB αλλά το average του είναι στα -20, το αποτέλεσμα θα είναι να ακούγεται πολύ χαμηλά...

 

Να λοιπόν που έρχεται ο ρόλος της ενορχήστρωσης και της διαδικασίας παραγωγής (με το hardware και την ανθρώπινη εμπειρία του διαχειριστή του πρωταγωνιστές) στην διαμόρφωση της ποθούμενης "συχνοτικής δυναμικής" με στόχευση στην ιδιαιτερότητα του αυτιού και την πολύπλοκη ευαισθησία του στο ακουστικό φάσμα...

 

για να μην το μπλέκουμε κάντε και ένα πείραμα...

ένα κομμάτι που φτιάξατε στο σπίτι με το ταπεινό pcάκι σας βάλτε του "φωτιά στα κόκκινα" με ένα limiter και κάντε το να παίζει στα -9 average dB RMS... και βάλτε το μετά δίπλα στο Back in Black των AC/DC που παίζει στα - 14... περιμένω να μου πείτε ποιο θα παίζει πιο δυνατά...:)

 

αυτά τα ολίγα κι από μένα...ουφ...ξεχαρμάνιασα...

 

ΥΓ. συγχωρήστε τυχόν συντακτικά λάθη...δεν ξαναδιαβάζω τι έγραψα...φωνάζει η Σοφία και μου πετάει ..πουρνάρια... :D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προσωπικά με ενοχλεί ο παραμικρός θόρυβος όταν γράφω. ("γράφω" γενικώς, γιατί μουσική γράφω 2-3 φορές το χρόνο).

 

Επίσης, στο ίδιο κλίμα με αυτό που έγραψε ο npap, έχω γράψει και σε τραπεζάκι αεροπλάνου με αναταραξεις, αλλά σαφώς προτιμώ στο γραφείο μου, μόνος μου, με καφέ κλπ.

 

Για τη μουσική, το θέμα έχει απαντηθεί από τις πρώτες σελίδες, και ως προς τα 2 σκέλη του: To συνθετικό αλλά και αυτό της παραγωγής.

 

 

 

Σε σχέση με αυτό:

....στο πιάνο με μένα να παίζω πάνω και την γκόμενα να "παίζει" κάτω...

 

Θέλω να πω ότι γίνεται -πλέον- φανερή η υπεροχή της πολυφωνικής μουσικής. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι καλά που σ' έχουμε και σένα Npap και επαναφέρεις την Τάξην και την Ασφάλειαν στο φορουμ τούτο.**

 

Πάντως θα παρακαλούσα θερμώς (και παγούρι μην σου πω) τους SF, Harilatron και Yameth (ναι ναι και Yameth) να μην το συνεχίσουν άλλο το γνωστό θέμα και ας επικεντρωθούν στο αυτό καθεαυτό το αρχικό ερώτημα.

 

Πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι αν και την πρώτη φορά που περίλαβε τον Harilatron, εμένα μου έσυρε περισσότερα (με την γνωστή μέθοδο της lsd-ολογίας) οφείλω να ομολογήσω ότι κατά βάθος τον granule τον συμπαθώ! schrik.gif

 

 

 

Μάλλον πρέπει να σταματήσω να βλέπω κάθε πρωί στις 10 τον ύψιστο

 

Master_SiteMisc286887.JPG

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΟΙ LSD - OΛΟΙ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ - ΖΗΤΩ Ο CYBERJOHNNYS - ΚΑΤΩ ΟΙ ΓΥΦΤΟΙ ΣΟΥΒΛΑΤΖΗΔΕΣ ΠΟΥ ΤΣΙΓΓΟΥΝΕΎΟΝΤΑΙ ΤΟ ΤΖΑΤΖΙΚΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΑΤΑΤΕΣ

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Πάλι καλά που σ' έχουμε και σένα Npap και επαναφέρεις την Τάξην και την Ασφάλειαν στο φορουμ τούτο.**

 

 

δηλαδή με προσφωνείς Νpap ..αδόπουλο φίλτατε bouk???? :roll:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου