Προς το περιεχόμενο

Όταν δημιουργούμε...η ηχομόνωση...παίζει ρόλο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Η ηχητική πίεση (sound pressure level) μεταφράζεται στο ανθρώπινι αυτί σαν ένταση και μετριέται σε db. (Όπως όλοι ξέρουμε ότι το υδρογόνο 2 οξυγόνο' date=' το λέμε νερό στην καθομιλουμένη.)

Να βοηθάμε ουσιαστικά είπαμε...[/quote']

 

 

Μεταφράζεται στο ανθρώπινο αυτί πάντα....

σαν "ενοχλήσεις" τριχιδίων... και όχι σαν ένταση.

Η ένταση είναι διανυσματικό μέγεθος και αυτό τα λέει όλα.

 

Δεν καταλαβαίω το νεράκι τι δουλειά έχει εδώ.

Σαν ένταση μεταφράζεται στο στόμα του ανθρώπου... και it's ok....

 

Το πρωί όταν ξυπνάς ένταση θα την πείς.. την στάθμη (και όχι την ηχητική πίεση μίας και η πίεση μετριέται σε Pa και ουχί σε dB).

αλλά όταν μιλάμε για τεχνικά πράματα οι λέξεις σημαίνουν κάτι και αντιπροσωπεύουν κάτι.... πολύ συγκεκριμένο.

Να ξέρουμε για τι συζητάμε... θαρρώ είναι χρήσιμο.

 

edit\

 

P.S.

Εννοειτέ συζητάμε για το γραπτό λόγο.....

εκτός και αν παίζει forum με on line προφορικές συζητήσεις.

\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

"dBSPL: A measurement of sound pressure level in decibels, where 0 dBSPL is the reference to the threshold of hearing. " Wikipedia.

 

Granule δεν βοηθας καθόλου και στο έχω επαναλάβει στο παρελθόν.

Εξυπνακίζεις και κάνεις επίδειξη γνώσεων διαβάζοντας εγχειρίδια επιγραμματικά.

Το απόσταγμα της γνώσης να μεταφέρεις, σε παρακαλούμε όχι να μπερδεύεις με ορολογία.

 

Αν θες βοήθα. Μη παίζεις.

 

ΥΓ - Κάνε κάτι με τα κενά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
....

...

Μεταφράζεται στο ανθρώπινο αυτί πάντα....

σαν "ενοχλήσεις" τριχιδίων... και όχι σαν ένταση.

...

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να οριστεί ο δεκαδικός λογάριθμος του λόγου της πίεσης προς μιά πίεση αναφοράς που θεωρείται μόλις ανιχνεύσιμη από το μέσο ακροατή.

....

Η ένταση είναι διανυσματικό μέγεθος και αυτό τα λέει όλα.

...

 

Το ότι είναι διανυσματικό μέγεθος - από μόνο του- δεν λέει τίποτα.

 

 

 

Δεν καταλαβαίω το νεράκι τι δουλειά έχει εδώ.

 

La metafora...

 

...

Το πρωί όταν ξυπνάς ένταση θα την πείς.. την στάθμη (και όχι την ηχητική πίεση μίας και η πίεση μετριέται σε Pa και ουχί σε dB).

 

α) Εγώ όταν ξυπνάω, κατευθείαν ακριβολογώ.

β) Πράγματι η μονάδα της πίεσης είναι το Pa, αλλά ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μπορείς να ποσοτικοποιήσεις σε dB αν υιοθετήσεις μια τιμή αναφοράς.

Είναι πιο σκόπιμο βέβαια να το κάνεις αυτό, όταν έχεις να κάνεις με ένα μέγεθος το οποίο κυμαίνεται σε πολλές τάξεις μεγέθους ή που το σύστημα ενδιαφέροντος (αυτί, μάτι, ενισχυτής, camera κλπ) έχει λογαριθμική απόκριση σε αυτό το μέγεθος.

 

Και αν δεν σε βολεύει η παραπάνω γραφή,

 

...

τσου (δις)

 

...

και για το ένα......

αλλά και για το άλλο

 

 

 

 

.... επίσης τσου.

 

 

 

- (list)/=-edit....δεν καταλαβαίνω.

 

Ας μιλάμε επιστημονικά.....

 

 

το πρώι

 

 

 

....

 

αφενός....το ίδιο είναι το άλλο.

 

....

 

 

ΟΚ?

/list/ URL - EDIT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη διάρκεια μιας παραγωγής παίζει τεράστιο ρόλο η ηχητική του χώρου.

Επίσης, κατά τη διάρκεια μιας σύνθεσης ,παίζει τεράστιο ρόλο η ηχητική του χώρου.Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον mariathina (εκτός αν είναι "η"),στο ότι

 

mariathina

Αυτή έχει σκοπό (σ.σ. η "ακουστική") να μην αλλοιώνει μέσω των ανακλάσεων του ήχου στα τοιχώματα , ταβάνι, πάτωμα, αυτό που πραγματικά πρέπει να ακούγεται απο τα ηχεία. Με απλά λόγια αν εκεί που κάθεσαι έχει πχ στάσιμα μπάσα τότε θα ακούς τα χαμηλά πιό έντονα και θα θες να αφαιρέσεις πράγμα όμως που θα είναι λάθος και θα φανεί όταν κάνεις ακρόαση σε άλλο χώρο.

 

GRANULE κάνε κάτι με τα κενά,ένα ποστ σου = 2 σελίδες 8O :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Granule δεν βοηθας καθόλου και στο έχω επαναλάβει στο παρελθόν.

Εξυπνακίζεις και κάνεις επίδειξη γνώσεων διαβάζοντας εγχειρίδια επιγραμματικά.

Το απόσταγμα της γνώσης να μεταφέρεις' date=' σε παρακαλούμε όχι να μπερδεύεις με ορολογία.

 

Αν θες βοήθα. Μη παίζεις.

 

ΥΓ - Κάνε κάτι με τα κενά.[/quote']

 

 

Ωρίστε...;

 

Ποιά εγχειρία...;

 

 

Και ξέρεις οτι τα διαβάζω και επιγραματικά....;

 

 

'Ετσι.... !

 

δλδ... όταν modulator λέει χαρακτηριστικά εμείς είματσε τεχνικοί...

 

και μετά ζητήτε να μιλάμε ακριβολογόντας όπως αρμόζει σε τεχνικά θέματα και απο τεχνικούς...

 

 

εξυπνακίζουμε και "διαβάζουμε εγχειρίδια επιγραμματικά";

 

 

Ωραίο...

 

Και μία ερώτηση....

 

 

Ποιό εγχειρίδιο λέει μέσα για modes, nodes, antinodes, eigen functions - eigen values...? \edit επιγραμματικά αναφέρω κάποια που θεωρώ πολύ κοινά\

 

Γιατί αν δεν μου βρείς ένα... τότε... πολύ λογικά ή δεν ξέρεις σε τι αναφερόμουνα στο πόστ μου και πώς αυτά σχετίζονται (γιατί αν ήξερες οτι σχετίζονται θα πήγαινε εκεί ο νού σου) ή απλά πέταξες μία κατηγορία να με θίξεις επειδή.. ξέρω γώ.. ίσως αυτό σου είναι πιο εύκολο!

 

 

 

Ακόμα... ο ορισμός από την πολυαγαπημένη σας βικιπεδία για ποιό λόγο...;

 

Χώρια οτι είναι ημιακριβής ορισμός....

 

 

Ημιακριβής γιατί λέει

 

"0 dBSPL is the reference to the threshold of hearing"

 

πράγμα όμως που ισχύει μόνο για το 1 ΚΗz και όχι έτσι γενικά...

 

\edit επειδή υποψιάζομαι... ημιμάθεια.. 20 μPa είναι η ελάχιστη αντιλιπτή ηχητκή πίεση στο ανθρώπινο αυτή για το 1 κίλο (Hz εννοείτε).

 

Για οποιαδήποτε άλλη συχνότητα δεν ισχύει αυτό. (μη υπερβάλουμε όμως και πούμε οτι στο 999.999999 Hz δεν ισχύει... το αυτί δεν λειτουργεί με αυτό τον "τρόπο".)

 

 

και επειδή λογκ με βάση 10 του ένα = 0 λέμε για τα μήδεν ντι μπί... και απο εκεί και πέρα .. για δυνατά .. για σιγανά ... και μέτρια και ό,τι άλλο τραβάει η όρεξη του καθεμιανού που λένε και οι νησιώτες (αντί καθενός).\

 

 

Πάλι ανακρίβεια.

 

 

 

Ένα ακόμα πόιντ...

 

 

πώς γίνεται κάποιος να κάνει επείδηξη γνώσεων... όταν διαβάζει εγχειρίδια επιγραμματικά...;

 

 

Γιατί αν μαθαίνεις τελικά μέσα από αυτήν τη διαδικασία τότε ίσως και να την ακολουθήσω...

 

 

Και αλήθεια...

 

όταν λές οτι η πίεση μετριέται σε Pa και η στάθμη ηχητικής πίεσης σε dB και ένας σου λέει..

 

" Πράγματι η μονάδα της πίεσης είναι το Pa, αλλά ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μπορείς να ποσοτικοποιήσεις σε dB αν υιοθετήσεις μια τιμή αναφοράς.

Είναι πιο σκόπιμο βέβαια να το κάνεις αυτό, όταν έχεις να κάνεις με ένα μέγεθος το οποίο κυμαίνεται σε πολλές τάξεις μεγέθους ή που το σύστημα ενδιαφέροντος (αυτί, μάτι, ενισχυτής, camera κλπ) έχει λογαριθμική απόκριση σε αυτό το μέγεθος. "

 

 

Πράγμα που δεν βλέπω εγώ το λόγο να αναφερθεί ..... και ειδικά μετά από αυτή τη συήτηση θαρρώ πώς όλοι καταλαβαίνουν πώς ειπώθηκε για να "κταρίψει" την πρόταση :

 

 

"Το πρωί όταν ξυπνάς ένταση θα την πείς.. την στάθμη (και όχι την ηχητική πίεση μίας και η πίεση μετριέται σε Pa και ουχί σε dB). "

 

Πώς αυτό που λέχθηκε κολάει με αυτό... δεν ξέρω..

 

Σαφώς και λέει η πρώτη εκ των δύο σωστά πράγματα.. αλλά κολλάει...;

 

 

 

¶λλο πράγμα η πίεση και άλλο η "στάθμη" ηχητικής πίεσης.

 

Γιατί είναι πιο σκόπιμο και ξέρω τι άλλο γράφτηκε δεν είναι εξυπνακισμός.. ή επιγραμματικό διάβασμα εγχειριδίων μίας και ο τυπάκος ούτε έχει καταλάβει οτι άλλο πράγμα το ένα άλλο το άλλο...;

 

 

 

 

Βλέπεις οτι σε όλα τα πόστ μου απαντάω με επειχιρήματα... και όχι με απαντήσεις του στύλ έτσι είναι τώρα.. έτσι έχει επικρατήσει.

 

πράγμα που έχω δεί από ελάχιστους....

 

 

Για μία φορά ας δοκιμάσει κάποιος που δεν το κάνει να δεί πως είναι...

 

ίσως του αρέσει.

 

 

Αυτά...

 

 

Τι να πώ...;

 

Πραγματικά... τι να πώ...;

 

 

 

 

Υ.Γ. Harilatron... ή όπως σε λένε...

 

Σε .... "δικηγόρους" άλλων δε συνηθίζω να απαντάω...

 

πόσο μάλλιστα όταν αυτοί δεν καταλαβαίνουν ούτε τι διαβάζουν αλλά ούτε τι γράφουν (κάτι δείχνει αυτό να το κοιτάξεις.. χαχαχαχαχα )

 

Στο λέω για οποιαδήποτε μετέπειτα αναφορά σου σε λόγια μου που μιλάω με άλλους.. μιας και να μιλήσω σε σένα κομματάκι δύσκολο έως αδύνατο.

 

 

Υ.Γ2

 

Για τα κενά... δλδ όλοι εσείς που παραπονιέστε για τα κενά.. μου λέτε πως για τα μάτια σας είναι πιο ξεκούραστο να διαβάζουν πυκνές γραμμές στην οθόνη του υπολογιστή και όχι αραιές...;

 

Ειδικά με αυτό το άσπρο φόντο και τα μαύρα γραμματτάκια...

 

Τι να πώ (στο τετράγωνο.. χαχαχαχα)

 

 

 

edit\

 

Υ.Γ.3

 

 

Προσωπικά θεωρώ εξαιρετικά ... οξύμορο να μου απαντάει κάποιος με παράθεση απο βικιπεδία κι να κάνει μετά λόγο για εγχειρίδια...

 

Βικιπεδία... που αν δεν είναι αυτή εγχειρίδιο τότε τι είναι...;

 

 

Και εκτός από αυτό και με ανακριβή ορισμό....

 

 

 

πληροφοριακά....

 

στις ακαδημαικές κοινότητες... το ίντερνετ θεωρήται η χείρηστη πηγή αναφοράς..... δε πά νάνε και βικιπέδια....

 

 

Μέσα στο φόρουμ.. δεν νομίζω να έχει δημοσιεύσει κάνεις πότε επιστιμονικό άρθρο...

 

όταν το έκανα εγώ... που φυσικά δεν το είπα γιατί για να το αποχτήσεις πρέπει να πλερόσεις.. (A.E.S... δεν ξέρω λέει κάτι το όνομα..; )

 

και κανείς δεν το πήρε χαμπάρι... δές στο θέμα με το reverb... το τρίτο κείμενο είναι το paper του schroeder.

 

Είναι παράνομη παράθεση. Τώρα που το γράφω έτσι φόρα παρτίδα είναι καλύτερα για το φόρουμ...;

 

Γιατί σε κάποιο πόστ ο superfunk έλεγε κάτι για κολάσιμες πράξεις....

 

ή μήπως το paper από την A.E.S. είναι εγχειρίδιο...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το.... κουρασαμε το θεμα... :lol:

 

 

και καναμε την τριχα τριχια..... :lol:

 

η ουσια ειναι οτι ολος ο κοσμος (ναι ο απλος κοσμακης που μεγαλωσε τοτενες που δεν υπηρχε...πονηρια με την ελιτσα και την ντοματιτσα,ο κοσμος της εργατιας & του...μεροκαματου :) ) οταν λεει db ,το ποσο ΔΥΝΑΤΑ ακουγεται (ναι μεσω της....ηχητικης...πιεσης :lol: ) κατι εννοει....

 

.

.

.

.

.

.

.

.

..

 

 

 

α,ας βαλω και κανα κενο

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

 

:lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι, υποβάλλω πρόταση δημιουργίας Granule Fan Club!

 

Και ρωτάω:

 

Αμφισβητεί κανείς ότι η ακουστική διαμόρφωση ενός χώρου συμβάλλει αισθητά στην αντίληψη του ήχου και κατ'επέκταση στην όποια δουλειά και επεξεργασία κάνουμε πάνω σ'αυτόν τον ήχο μέσα σ'αυτό το χώρο;;;

 

Απλή ερώτηση είναι χωρίς αναφορές σε dbA, Leq, 1/3 octaves, χρόνους αντήχησης, κ.α.

 

Για να ξέρουμε σε τι βάση "μιλάμε" τουλάχιστον....

 

disclaimer 1: Νo synths or ulterior motives :P

disclaimer 2: Το ως άνω ποστ αποτελεί πρότυπο ορθής χρήσεως των...κενακίων :lol:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έλα granule,

Έλα να συνεννοηθούμε: :lol:

Entropy, nodes, eigen values (+eigen functions), boundary conditions, extinction, absorption, scatter, diffusion,

(γουστάρεις? να πω κι άλλα?)

modes, longitudinal wave, Weber's Law, Stokes vector, Green's function, Sturm-Liuville theorem, spectral sensitivity, detection threshold,

(χτύπα με κι άλλο και ρίξε με στα βράχια :lol: )

obsessive-compulsive disorder, SSRI, lexotanil, valium, vzzzzzzz -single coil, Chebyshev filters, Nyquist's sampling theorem, waveform reconstruction, Wavelet reconstruction, Discrete Fourier transform, aliasing, Hermitian operators, (έτσι, και ανακατωτά), Voronoi diagram.

Να πατήσω και το καζανάκι? :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

στις ακαδημαικές κοινότητες... το ίντερνετ θεωρήται η χείρηστη πηγή αναφοράς..... δε πά νάνε και βικιπέδια....

 

τσου ( :lol: :lol: ) . Εξαρτάται από την πηγή. Π.χ. υπάρχουν open (peer-reviewed) περιοδικά. Που δεν πλερώνεις. :lol: :lol:

Χείριστη γράφεται με "ι".

 

Μέσα στο φόρουμ.. δεν νομίζω να έχει δημοσιεύσει κάνεις πότε επιστιμονικό άρθρο...

...

 

Είσαι μέγας πρωτοπόρος granule' date=' πες μας και γι' άλλα [b']επιστιμονικά :lol: [/b] (ναι με "ι") paper που πρέπει να πλερώσεις ... αλλά .... τσου....δε μας λές.... :lol:

Σε θέλουμε πολύ - τέλος. :lol:

 

Κράτα κατά νου, ότι το να επικαλείσαι -με μισόλογα- την κατάρτισή σου και τα άρθρα που έχεις διαβάσει είναι ένδειξη αμορφωσιάς και ημιμάθειας.

 

¶σχετους συναντώ κάθε μέρα....

¶σχετους και φαντασμένους λίγο πιο αραιά. :lol:

Αν και ξέρεις ... μεταξύ των φαντασμένων, οι περισσότεροι είναι άσχετοι.

 

¶ντε coolαρε τωρα, μη σου βάλω διαγώνισμα και πάρεις 3. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου