Προς το περιεχόμενο

Jazz Standards...Χέλπ μη τον άμοιρο


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε συ Granule τι κάνει ο εξωγήινος αυτος ρε.¶πιαστος απλά.Είδα ενα βίντεο στο youtube

Ξέφυγε τελείος.Φαντάζομαι είναι η εποχή του ελeύθερου jazz αυτοσχεδιασμού 60's αν θυμάμαι καλα.

Είναι διαφορετικά όργανα το ξέρω απλά λέω οτι το πιάνο είναι πιο δύσκολο και νομίζω επιμένω σ'αυτο ακόμα.

Τι λέτε για Erik Truffaz?

 

¶λλη πλευρά του ήθελα να σου δείξω...

 

 

αυτό που ζητούσες θαρρώ...

 

 

 

αλλά δεν έβαλες αυτό που πρότεινα στο youtube για έρευνα... :wink:

 

 

 

δες το 1το αποτέλεσμα

 

 

 

 

 

 

ακκόρτνα.. μελωδία ... σόλο...

 

 

 

μόνος του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι διαφορετικά όργανα το ξέρω απλά λέω οτι το πιάνο είναι πιο δύσκολο και νομίζω επιμένω σ'αυτο ακόμα.

Τι λέτε για Erik Truffaz?

 

 

Χμμμμμμ

 

 

Τι είναι πιο δύσκολο......;

 

 

 

Τα 100 μέτρα ή τα 4 Κm τρέξιμο....;

 

 

Το άλμα είς μήκος ή το επι κοντό...;

 

 

 

Και για ποιόν........;

 

 

Για μένα, για σένα... για τον &^@%#@....?

 

 

Για ποιόν...; :D

 

 

Υ.Γ. Ο Ερίκος είναι ωραίος... τον είχες δεί στο Γκάζι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι υποκειμενική η άποψη μου ρε συ.Για μένα είναι πιο πολύπλοκο το πιάνο απ' ότι η κιθάρα.Δεν μπορώ να συγκρίνω στο παίξιμο του ενός με το άλλο ακόμα και μετά τον Joe Pass.Τέσπα άστο αυτό....Καμμιά βόηθεια-συμβουλή αν έχεις να προτείνεις στις απορίες μου καλό θα μας κάνει.Μάλλον σίγουρα καλύτερο απο το να συζητάμε για τα όργανα.

 

Δυστυχώς δεν τον είδα live μόνο youtube και κάτι mp3 ξεχασμένα απο ένα φίλο και μου άρεσε το στύλ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nickel νομίζω οτι είναι και το πιο δύσκολο, αν κρίνω απο ένα φίλο που διαβάζει για πτυχίο οργάνου και μου έπαιζε κάτι ψιλοκουλά απο κλασική και τανγκό.Υπέροχο αλλά συνάμα και μακρινό.....Βλέπε και μη ερεύνα είναι αυτά γιατι αν ερευνήσεις θα την βάλεις για προσάναμα την κιθάρα σου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον δεν έχω δεί κιθαρίστα που να παίζει ακόρντα με σόλο μαζί και ίσως κάνω λάθος.

 

 

Μα πάνω σε αυτό σου απάντησα μιας και ο Joe παίζει ακόρντα με σόλο και μελωδία αι μπασογραμμή μαζί!

 

Για αυτό και σου είπα να δείς τον Joe.

 

 

Είναι υποκειμενική η άποψη μου ρε συ.Για μένα είναι πιο πολύπλοκο το πιάνο απ' ότι η κιθάρα.Δεν μπορώ να συγκρίνω στο παίξιμο του ενός με το άλλο ακόμα και μετά τον Joe Pass.

 

 

Αφού όμως είναι υποκειμενική και το γνωρίζεις και το δηλώνεις... δεν πιστεύω πως είναι σόφρον να θές να την αποδεχτούν και άλλοι έχωντας σαν επιχείρημα το είναι υποκειμενική και το είναι πιο πολύπλοκο.

 

Απλά αυτό και πιστεύεις και δεν θές να το αλλάξεις. ΟΚ. Αλλά δεν σημαίνει ούτε οτι είναι ή δεν έτσι, ούτε οτι θα πρέπει να είναι ή να μην είναι έτσι.

 

Αναρωτιέμαι όμως... σε μία συζήτηση που ο καθένας θα έλεγε την υποκειμενική του άποψη, απόλυτα συνειδητοποιημένα, και θα έλεγε:

 

-"Παίδες.. εγώ αυτό πιστεύω. Είναι υποκειμενικό. Δεν αλλάζω γνώμη."

 

Πιστεύω θα μπορούσε να βγεί μία εξίσωση που να προβλέπει σε πόση ώρα θα τελείωνε η συζήτηση με βάσει πόσοι θα ναι μαζεμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ.Αλλά με την ειρωνία και το καθηγητηλήκι δεν βλέπω να βγαίνει φώς.Ίσως φταίει που είμαι αρχάριος εδώ μέσα, αλλά και στη μουσικη.Σαν να μου φαίνεται τον τελευταίο καιρό είμαστε πολ(λοι)ύ (ζεστό)ελαφρόμυαλοι εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ.Αλλά με την ειρωνία και το καθηγητηλήκι δεν βλέπω να βγαίνει φώς.Ίσως φταίει που είμαι αρχάριος εδώ μέσα' date=' αλλά και στη μουσικη.Σαν να μου φαίνεται τον τελευταίο καιρό είμαστε πολ(λοι)ύ (ζεστό)ελαφρόμυαλοι εδώ μέσα.[/quote']

 

Χμμμ....

 

Μία απορία.

 

 

Πώς κατάλαβες οτι στα λέω αυτά με καθηγητηλιστικό ύφος...;

 

Γιατί... το ύφος αφ' ενός διακρίνεται εύκολα στον προφορικό λόγο και αφ' εταίρου αν μπορώ και τον βάζω τόσο άνετα στον γραπτό μου τότε να πάω να γίνω συγγραφέας.

 

Μήπως.. λέω μήπως... όταν διαβάζεις αυτά που σου γράφω, μέσα σου τα λές με καθηγητηλίστικο ύφος και μετά φταίω εγώ...; Γιατί ειδικά με τέτοιο ύφος δεν στα έγραψα.

 

Ειρωνία τώρα. Είπες κάτι που δεν είχες δεί και εγώ όπως και ένα άλλο παιδί στου βάλαμε να δείς 2 βιντεάκια. Νομίζω οτι αυτό ήτανε που έλεγες οτι δεν είχες δει. Σωστά; Μπορεί να κάνω και λάθος... αλλά μάλλον δεν θα το μάθω. Τέσπα.

 

Λοιπόν... ειρωνία. Το ίδιο με το καθηγητηλίκη.... το οτι δηλαδή σου παράθεσα ένα φυσικό συνεπακόλουθο, κατ' εμέ, μιάς υπόθεσης σημαίνει πως σε ειρωνεύτικα...; Ή πάλι εμπείπτουμε στις εξαιρετικές συγγραφικές μου δυνατότητες που περνάω μέσα στα κείμενά μου ό,τι ύφος θέλω τόσο εύκολα;

 

Τι να πω...;

 

Μόνο έτσι δεν στα έγραψα.

 

Τελικά.. για τον χαρακτηρισμό περί (ζεστο)ελαφρόμυαλοι να βγάλεις μία άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου