Προς το περιεχόμενο

Jazz Standards...Χέλπ μη τον άμοιρο


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Desafinado Coleman Hawkins

Dizzy Gilespie ,and the united nation orchestra

Antonio Carlos Jobim ολοι οι δισκοι που θα βρεις

Getz-Gilberto " " "

Jazz samba Stan Getz- Charlie Byrd

Bossa nova Quincy Jones

Portraits of Cuba Paquito d ' Rivera

Mongo Santamaria oτι βρεις

 

Απο οτι καταλαβα για κατι τετοιο ψαχνεις

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.musicnotes.com/sheetmusic/book.asp?ppn=kcja069&arp=1

 

Aυτά τα transcriptions είναι στα προσεχώς για εμένα πάντως..Ίσως ενδιαφέρεσαι κι εσύ :wink:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, πιο εύκολο όργανο η κιθάρα απο τα πλήκτρα trigga...λες??? Ισως! όταν

ομως ερθει η ώρα να μελετήσεις πιο αυστηρά και θα πρεπει να σκεφτεσαι νότες πανω στις αλλαγές των ακκόρντων, ίσως γνωρίσεις για τα καλά τον ορισμό της λέξης πονοκέφαλος :) Κιθάρα=μη γραμμικό όργανο=φοβερές δυσκολίες και στον αυτοσχεδιασμό και στην παρτιτούρα. Έτσι ειναι κι άλλα όργανα, 'οπως πολύ σωστά θα πει κάποιος, απλώς όταν συνδιαστούν με ένα είδος σαν τη jazz ρα πράγματα δυσχεραίνουν, αυτή ειναι και η ομορφιά όμως. Καλά κουράγια στις προσπάθειές σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλήκτρα-πιάνο εκτός απο τον αυτοσχεδιασμό που θα κάνεις έχεις και τα ακόρντα απο το αριστερό.Αυτό είναι πολύ πιο δύσκολο απο το σόλο της κιθάρας.Τουλάχιστον δεν έχω δεί κιθαρίστα που να παίζει ακόρντα με σόλο μαζί και ίσως κάνω λάθος.Θεωρώ το να συγχρονίσεις στο αριστερό ρυθμικά τα ακόρντα και δεξί να σπέρνεις 4 οκτάβες με αλλαγές στο ρυθμό,τέμπο, θέσεις άρσεις κτλ. είναι "λιγάκι" πιο δύσκολο.Αυτά...

 

PAstelius ευχαριστώ ρε συ.¶μα έχετε ιδέες να προτίνετε βιβλία ή κάτι που βοήθησε εσάς πολύ, έκτος απο την μπόλικη ακρόαση, διαφωτιστικό θα ήταν να το παραθέσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλήκτρα-πιάνο εκτός απο τον αυτοσχεδιασμό που θα κάνεις έχεις και τα ακόρντα απο το αριστερό.Αυτό είναι πολύ πιο δύσκολο απο το σόλο της κιθάρας.Τουλάχιστον δεν έχω δεί κιθαρίστα που να παίζει ακόρντα με σόλο μαζί και ίσως κάνω λάθος.Θεωρώ το να συγχρονίσεις στο αριστερό ρυθμικά τα ακόρντα και δεξί να σπέρνεις 4 οκτάβες με αλλαγές στο ρυθμό' date='τέμπο, θέσεις άρσεις κτλ. είναι "λιγάκι" πιο δύσκολο.Αυτά...

 

PAstelius ευχαριστώ ρε συ.¶μα έχετε ιδέες να προτίνετε βιβλία ή κάτι που βοήθησε εσάς πολύ, έκτος απο την μπόλικη ακρόαση, διαφωτιστικό θα ήταν να το παραθέσετε.[/quote']

 

Εκτός του οτι δεν νομίζω οτι το να συγκρίνεις δύο μουσικά όργανα...

 

 

είναι κάτι που οδηγεί σε ορθά συμπεράσματα...

 

 

 

τσέκαρε τον Joe Pass.

 

 

Είναι ο Hey Joe που λέει το τραγούδι.... :wink:

 

 

Συγκεκριμένα... έχει ένα δίσκο... Virtouso... ή κάπως έτσι... δεν θυμάμαι ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Granule τι κάνει ο εξωγήινος αυτος ρε.¶πιαστος απλά.Είδα ενα βίντεο στο youtube

Ξέφυγε τελείος.Φαντάζομαι είναι η εποχή του ελeύθερου jazz αυτοσχεδιασμού 60's αν θυμάμαι καλα.

Είναι διαφορετικά όργανα το ξέρω απλά λέω οτι το πιάνο είναι πιο δύσκολο και νομίζω επιμένω σ'αυτο ακόμα.

Τι λέτε για Erik Truffaz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου