Προς το περιεχόμενο

TR-EXTREME


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι διαφορες σημαντικες υπαρχουν μεταξυ αυτων των οργανωνTR-EXTREME; Κυριως στον ηχο και την ποικοιλια ηχων.Οσοι εχουν κανει την συγκριση απο κοντα ας μας πουν.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ηχος είναι πλουσιότερος και όσων αφορά την συνδρομή των περισσότερων fx στα programms και τα compinations, και φυσικά λόγω των πολλαπλασίων δειγμάτων.

 

Είναι σαν να συγκρίνουμε το mitsubishi lancer το 1.6 comfort με το evo.

 

Δεν αναφέρω βέβαια τις δυνατοτητες του extreme γενικότερα,

 

Η μηχανή συνθεσης μπορεί να είναι η ίδια , αλλά απο εκεί και πέρα , ξεφευγουμε.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

M"αυτα που μου ειπες σκεφτομαι να δωσω το δικο μου για να παρω extreme :)

 

Σου το'πα μια και δυο και τρεις...Πάρε Fantom να βρεις την υγειά σου (just χουμορ):lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
M"αυτα που μου ειπες σκεφτομαι να δωσω το δικο μου για να παρω extreme :)

 

Λίγο αργά για Extreme φοβάμαι.

 

Στην Bon Studio δεν υπάρχει τίποτα και ούτε μάλλον θα ξαναφέρουν.

 

Η μόνη σου ευκαιρία να το βρεις καινούριο είναι σε περίπτωση που υπάρχει κάποιο ξεχασμένο σε stock σε κατάστημα με μουσικά όργανα το οποίο προφανώς δεν θα έχει μεγάλη κίνηση.

 

Βλέπεις η μαμά εταιρεία θέλει να προωθήσει το Μ3 που προσωπικά θεωρώ οτι δεν υπερτερεί του extreme. (Αν θέλετε το συζητάμε και γιατί αλλά όχι εδώ γιατί θα βγούμε εκτός θέματος)

 

Πάντως το extreme είναι σίγουρα 2 κλάσεις παραπάνω απο το tr. Έχει παραπάνω εφφέ (Tr: 2mfx 1ifx. Extreme: 2mfx 5ifx) παραπάνω samples, επεκτάσιμο σε physical modelling synthesis. Αυτά είνα τα σημαντικότερα σε ότι αφορά τον ήχο.

 

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A και κάτι άλλο που ξέχασα και θεωρώ σκόπιμο να αναφέρω.

 

Ως γνωστό tr και extreme έχουν την ίδια μηχανή σύνθεσης. Όπως γίνεται αντιληπτό αν στα 2 όργανα φτιάξεις τον ίδιο ήχο χρησιμοποιώντας τα ίδια samples (εννοείται από τα κοινα samples που διαθέτουν και τα 2 όργανα) και τον ίδιο αριθμό εφφέ, φίλτρων κτλ τότε το αποτέλεσμα στον ήχο θα είναι ακριβώς το ίδιο.

 

Το γράφω αυτό για να γίνει αντιληπτό οτι το extreme δεν έχει καλύτερη γεννήτρια απο αυτή του TR απλά το ΤR έχει λιγότερα δείγματα στη μνήμη του και λιγότερα fx. Κυκλοφορούν κάποιες φήμες βέβαια οτι το extreme έχει βελτιωμένους DAC's αλλά πιστεύω (αν ισχύουν) οτι δεν κάνουν τρομερή διαφορά.

 

Επειδή τυχαίνει να έχω και τα 2 (Extreme και Le που είναι ίδιο με το Tr) όταν φορτώνω τον ίδιο ήχο και στα 2 μην κάνοντας χρήση των παραπάνω εφφέ του extreme το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

 

Βέβαια δε λέω οτι δεν αξίζουν τα παραπάνω χρήματα για το extreme απλά θα πρέπει να αναρωτηθείς γιατί το θές. Εγώ ας πούμε ήθελα παραπάνω απο 1 insert fx και το σημαντικότερο ήθελα να βάλω physical modelling στο όργανο.

 

Ξέρω έχω αρχίσει να γίνομαι κουραστικός με το θέμα moss και physical modelling αλλά είναι τρομερό option.

 

Aυτά τα ολίγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πληροφοριες σας ειναι πολυτιμες,το extreme περισσοτερο το ηθελα για τα παραπανω δειγματα,Νικο.

Δεν θα ηταν κακο να γινει και μια συγκριση με το Μ3, μια που ανοιχτηκε το θεμα.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου