Προς το περιεχόμενο

Roland Juno-G vs Korg TR: Ποιο έχει καλύτερους ήχους;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιο απο τα δυο πλήκτρα έχει καλύτερους ήχους και ειδικά ακουστικούς?

το

Roland Juno-g

ή το

Korg tr ???

 

Με ενδιαφέρουν μόνο οι ακουστικοί ήχοι.

Γενικά αν μπορεί κάποιος ας μου πει τι καλύτερο και τι χυρότερο έχει το ένα απο το άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να σου απαντήσει κάποιος που έχει εμπειρία κι απ'τα δύο.

Εγώ πάντως έχω το Juno-G και δεν μπορώ να πω πως τρελλάθηκα κιόλας απ'τους ακουστικούς ήχους , εκτός από το πιάνο που μου άρεσε ιδιαίτερα.

Βέβαια με επηρεάζει και το γεγονός πως έχω και το MotifES το οποίο είναι κορυφαίο στους ακουστικούς ήχους , κυρίως κιθάρες και μπάσσα .

Μήπως θα έπρεπε να σκεφτείς και το Yamaha MO6 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως θα έπρεπε να σκεφτείς και το Yamaha MO6 ;

 

Το έχεις ακούσει και σου άρεσαν οι ακουστικοί του ήχοι,

ή το υποθέτεις επειδή έχεις το Motif ; :?:

 

edit ..

Μεταξύ Motif και Kontakt ποιο προτιμάς; :?

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΜΟ6 είναι στην ουσία ένα "περικεκωμένο" MotifES .

Έχουν ακριβώς την ίδια μηχανή σύνθεσης , την ίδια SampleROM , τα ίδια εφφέ κλπ, νομίζω και τα ίδια presets.

Απλά το ΜΟ6 ΔΕΝ έχει το πολύ καλό κλαβιέ του μεγάλου του αδελφού , το sequencer , τη δυνατότητα να "φορέσει" sample RAM και κάποιες άλλες ήσσονος σημασίας δυνατότητες (όπως τα PLG expansions).

Όσον αφορά τη σύγκριση μεταξύ MotifES και KONTAKT νομίζω πως είναι αυτονόητο πως είναι άτοπη. Όπως μας λέγανε και στο σχολείο , δε συγκρίνουμε μήλα με ντομάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΜΟ6 είναι στην ουσία ένα "περικεκωμένο" MotifES .

Έχουν ακριβώς την ίδια μηχανή σύνθεσης ' date=' την ίδια SampleROM , τα ίδια εφφέ κλπ, νομίζω και τα ίδια presets.

Απλά το ΜΟ6 ΔΕΝ έχει το πολύ καλό κλαβιέ του μεγάλου του αδελφού , το sequencer , τη δυνατότητα να "φορέσει" sample RAM και κάποιες άλλες ήσσονος σημασίας δυνατότητες (όπως τα PLG expansions).

[/quote']

 

Οκ κατάλαβα. :)

 

 

Όσον αφορά τη σύγκριση μεταξύ MotifES και KONTAKT νομίζω πως είναι αυτονόητο πως είναι άτοπη. Όπως μας λέγανε και στο σχολείο ' date=' δε συγκρίνουμε μήλα με ντομάτες.[/quote']

 

 

 

Αυτό να μου το έλεγες αν σου ζητούσα να συγκρίνεις

 

 

το Yamaha yamaha.jpgμε το kontakt2.jpg Κοντακτ.

 

Από την στιγμή που μιλάμε για ήχους … τα πράγματα είναι συγκρίσιμα.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου , επιμένω .

Δεν μπορείς να συγκρίνεις εικονικό όργανο με βιβλιοθήκη ήχων πολλών GB με φυσικό synth που έχει 175 MB ROM.

 

Nομίζω είναι αυτονόητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θα πάρω με 76 πλήκτρα θα πάρω ή tr ή juno-g οπώτε θέλω την βοήθειά σας

 

 

 

off topic : ρίξτε μια ματιά εδώ http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=10354

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου ' date=' επιμένω .

Δεν μπορείς να συγκρίνεις εικονικό όργανο με βιβλιοθήκη ήχων πολλών GB με φυσικό synth που έχει 175 MB ROM.

 

Nομίζω είναι αυτονόητο.[/quote']

 

Τι σημαίνει εικονικό όργανο και τι σημαίνει φυσικό συνθ; 8O

Και το κοντακτ και το γιαμαχα κάνουν ψηφιακή αναπαραγωγή δειγμάτων.

Απλά το ένα έχει δικό του επεξεργαστή και dedicated controls. το αλλο χρησιμοποιεί τον επεξργαστη και το interface του pc. Ο προγραμματισμός κανει τη διαφορά. Υπάρχουν "φυσικά συνθ" με 32ΜΒ ROM που εχουν καλύτερο ήχο από libraries 5 GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάτε ρε παιδιά , θα παίξουμε με τις λέξεις ;

 

Εικονικό όργανο είναι το ελληνιστί λεγόμενο VST , αυτό που "υπάρχει" μόνο μέσα σε έναν υπολογιστή , άρα μπορεί και κουβαλάει τεράστιες βιβλιοθήκες ήχων στο σκληρό δίσκο του Η/Υ.

Φυσικό synth είναι το πραγματικό πληκτροφόρο , αυτό που το πιάνουμε με τα χεράκια μας και εκ των πραγμάτων δεν μπορούν να έχουν τόσο μεγάλες Sample RΟMs , το μεγαλύτερο που υπάρχει αυτήν τη στιγμή (αν δε με απατά η μνήμη μου) είναι το MotifXS με 355 ΜΒ ROM.

Δε θυμάμαι να πω την αλήθεια με το OASYS τι παίζει.

 

Είναι δύο διαφορετικές κατηγορίες οργάνων . Τι να κάνουμε δηλαδή , να αρχίσουμε να αναλύουμε αν υπάρχουν ψύλλοι στ'άχυρα ; ¶σε δηλαδή που είμαστε και τόση ώρα off-topic.

 

Τέλος πάντων συνιστώ στο φίλο που ξεκίνησε το θέμα να κάνει μια βόλτα στα πιο κοντινά μαγαζιά , να ακούσει μόνος του ποιό τον ικανοποιεί περισσότερο (νομίζω πως για το Kontakt δεν ενδιαφέρεται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θα πάρω με 76 πλήκτρα θα πάρω ή tr ή juno-g οπώτε θέλω την βοήθειά σας

Επειδή το μόνο που βγαίνει σε 76άρι είναι το TR, αν θες οπωσδήποτε 76 πλήκτρα θα πάρεις το TR. Αν δεν σε πειράζει να πάρεις κάποιο όργανο με 61 πλήκτρα, θα σου πρότεινα κι εγώ να πας για Yamaha MO6 αλλά αφού πρώτα πας και τα ακούσεις όλα. Α, ρίξε ένα βλέφαρο και στο Alesis Fusion, μπορεί να σε καλύψει επίσης. 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου