Προς το περιεχόμενο

Roland Juno-G vs Korg TR: Ποιο έχει καλύτερους ήχους;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι μια γενιά πριν το MotifES .

Έχω ακούσει ότι επίσης οι ακουστικοί του ήχοι είναι πολύ καλοί (εκτός του πιάνου και των πνευστών) αλλά έχει δύσκολο interface.

Επειδή το TR76 είναι πιό σύγχρονο στη θέση σου θα έπαιρνα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είσαι σίγουρος , γιατί δεν πάς να τα ακούσεις και να παίξεις και τα δύο, και μετά μπές στο site και έλεγξε αν τα τεχνικα τους χαρακτηριστικά, και οι λειτουργίες τους ταιριάζουν με τις ανάγκες σου/

 

Είναι κλασσική απάντηση , αλλά η μόνη σίγουρη λύση για να μην μπείς στον κόπο να δώσεις τόσα ευρώ και μετά να μπείς στην διαδικασία να πουλάς και να χάνεις χρήμα.

 

Η επιλογή ενός synth είναι προσωπική υπόθεση γιατι πέραν απο τις δυνατότητες, είναι και θέμα προσωπικής αισθητικής.

 

Και τα δύο είναι καλά όργανα.

 

Να σου πώ ένα παράδειγμα.

 

Επικρατεί η άποψη οτι τα triton έχουν τα χειρότερα πιάνα, ακόμα υπάρχουν και μομφές για τα ψηφιακά του, ο περισσότερος κόσμος αυτό θα πεί.

 

Ομως εμένα μου αρέσουν και φαντάσου πόσο θα με επηρέαζε τελικά αν δεχόμουν την άποψη της πλειοψηφίας. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια οτι εχουν άδικο όσοι το λένε.

 

Είναι προσωπικό θέμα.

 

Το αν είναι καλύτεροι οι ήχοι , είναι κάτι που θα το αποφασίσεις εσύ με προσεκτική ακρόαση και σε κατάλληλα ηχεία στο κατάλληλο μαγαζί.

 

Εγώ θα σου πρότεινα επίσης να πάρεις και ένα ζευγάρι καλά σου ακουστικά, που τα εμπιστεύεσαι, και πέραν απο αυτό που θα ακούσεις στο εξωτερικό περιβάλλον απο τα ηχεία και τους μείκτες των μαγαζιών, να τα ακούσεις και μέσω των ακουστικών, να δείς και πόσο "ήσυχα" είναι τα ίδια τα synth σε κατάσταση ηρεμίας, να δείς πόσο στο αυτί σου δένουν τα εφφε με τα δείγματα των patch , γενικά ποιο απο τα δύο σε εμπνέει περισσότερο.

 

 

 

Φιλικα, cos_dr ,

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάλυψες 100% cos_dr

Ευχαριστώ πολύ.

Σας ευχαριστώ όλους όσους με νοηθήσατε.Θα πάω άυριο μεθαύριο να τα δω και σε κανα 2 βδομάδες θα αγοράσω ένα απο τα δύο.

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου