Προς το περιεχόμενο

all around πυκνωτικο ακομα το rode?


geka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μιας και φουντωσαν οι συζητησεις για τις ηχογραφησεις ευκαιρια να χωθω. 

εχω ξεμεινει με δυναμικα μικροφωνα επειδη ειχα πουλησει το πυκνωτικο μου για να παρω εναν καλο ενισχυτη τοτε. Από την εμπειρία αυ΄τη είμαι αρκετα καλομαθημένος γτ ήταν αρκετά καλό και μπορω να πω ότι μαγευτηκα περα απο τη φωνη στην ηλεκτρικη και φυσικα στην ακουστικη. σα να την γλύκαινε.

Κάποια στιγμή σύντομα θα ξαναπαρω πυκνωτικο αλλα όχι τοσο ακριβό( warm audio wa87) oso ειχα. Η χρηση του θα ειναι all around αλλα κατα σειρα καιγομαι για την ακουστικη που τώρα δεν τραβαει για.φωνη ................και ηλεκτρικη.

Θεωρείται ακόμα το rode nt1a στανταρακι ή αλλάξανε τα πράγματα. Εχω καιρό να το παρακολουθήσω μιας και δυσκολευομαι αρκετό καιρό τώρα με τις mic ηχογραφήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εχω παρει και το rode, αλλά στα entry level μικροφωνα, συνεχιζει να μου αρεσει το behringer b2 pro.

Ισως γιατι εχει ταιριαξει με το χωρο μου η επιλογη omni που εχει και γραφω με αυτη.

Οπως και η επιλογη figure 8 που εχει, που σε συνδυασμο με ενα ακομα οικονομικο μικροφωνο (το akg p170) μπορω και γραφω stereo με την mid/side miking τεχνικη.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, geka είπε

ευχαριστω σπυρο. αυτες τις επιλογες το rode δεν τις εχει?

ειναι πολυ χρησιμες

 

Αν δεν κάνω λάθος το Behringer B2 pro, είναι "αντιγραφή" του Rode NT2-A.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλωνω και εγω πολυ μεγαλος φαν του mid/side recording οπως εδειξε παραπανω ο Δελτα, μου εχει αρεσει παρα πολυ στην ηχογραφηση ακουστικης. Για να το κανεις ομως θελεις 2 μικροφωνα, και το ενα (αυτο που θα χρησιμοποιηθει για το side) πρεπει να εχει figure 8 pattern. Απο εκει και περα μπορει να ειναι πυκνωτικο, ribbon, whatever. Δεν ειναι δεδομενο παντως το να εχεις figure 8 pattern ως επιλογη σε πυκνωτικο, πολλα περιοριζονται σε cardioid. Το Rode NT1 πχ δεν δουλευει σε figure 8. 

Για να τιμησω την νοιζικη παραδοση του να προτεινουμε αβερτα κουβερτα ο,τι να'ναι, εγω θα σου προτεινω αν σε ενδιαφερει το μελλοντικο stereo (και δη το mid/side) να εχεις υποψην το παρακατω μικροφωνο σαν 2η επιλογη, ασχετως του πιο πυκνωτικου θα παρεις ως main:

https://www.thomann.de/gb/superlux_r102.htm

Ειναι ενα πολυ φτηνο αλλα παρα πολυ τιμιο ribbon με Figure 8 pattern. Θα σου προσφερει ενα ηχοχρωμα αρκετα διαφορετικο απο οποιουδηποτε πυκνωτικου και θα εκτελεσει επαρκεστατα τη δουλεια του side σε mid/side setup (και γενικα σε stereo setup ειναι χρησιμο). Και δε σε νοιαζει αν το μικροφωνο που θα παρεις τωρα, καλη ωρα ενα NT1, εχει επιλογη figure 8.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, geka είπε

ευχαριστω σπυρο. αυτες τις επιλογες το rode δεν τις εχει?

ειναι πολυ χρησιμες

Oχι.

Και ειναι αρκετα γυαλιστερό για τα γουστα μου.

Πολυ διαδεδομενο μικροφωνο αλλα προσωπικα δεν το προτιμω.

Το εχω μηπως και χρειαστει.

Το behringer  το εχω λιωσει

Δεν εχει στο πακετο ομως pop clipper (για τη φωνη). Το πηρα ξεχωριστα.

Εχει βαλιτσακι ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Το behringer  το εχω λιωσει

 

Να σε ρωτήσω βρε Σπύρο μου.

Σε σύγκριση με το b2 pro τι λέει το tracer (αν δεν κάνω λάθος το έχεις)?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

ένα καλό low-cost μικρόφωνο είναι το AT2020.

γενικά όλη η σειρά AT της Audio Technica είναι καλή.

 

 

  • Like 2

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Να σε ρωτήσω βρε Σπύρο μου.

Σε σύγκριση με το b2 pro τι λέει το tracer (αν δεν κάνω λάθος το έχεις)?

Aξιοπρεπες το tracer για home recording.
Αν ας πουμε βαζω (για home) στο B2 pro 8/10 στο ΝΤ1Α 7/10, στο tracer βαζω 5/10.
Για τα χρηματα του (γυρω στα 30€ μαζι με βαση και αραχνη και pop clipper) ειναι VFM.
Οταν ειχα κανει μια προχειρη ηχογραφηση για ενα μαθητη μου να δει πως γραφει, (που ειχε την sigma του βιντεο και θα επαιρνε και το tracer), ηταν μια χαρα.

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Slew Rate
Το post επιλέχθηκε από τον Slew Rate.

Στον Spyros Delta απονεμήθηκε το badge 'Αξιόλογες συμμετοχές' και 10 πόντοι συμμετοχής.

Νομιζω πιο χρησιμο θα ηταν αυτο το τεστ που ειχα κανει
σε rode nt1a, behringer b2 pro, shure sm57, και ενα αλλο badget μικροφωνο το superlux e205 (ιδια χρηματα περιπου με το Tracer αλλ οχι τοσο καλο κατα την αποψη μου)
Στην περιγραφη εχω γραψει
"Πληροφοριες δειγματων
- Τα πρωτα 3 δειγματα ειναι dry
- Στα δευτερα εχει μπει σε καθε mic το RVOX (waves plugin). Στο SM57 εχω δωσει πιο πολυ για να ερθει στα ισα με τα πυκνωτικα.
- Στα τριτα εχει μπει και λιγο EQ (κυριως low cut - στο superlux και στο sm57 εχω κοψει λιγο και καποιες μεσαιες) και λιγο reverb.
Ολα ειναι wav.
Προσοχη στην ενταση γιατι οταν μπαινει το rvox ανεβαινει η ενταση".
 

 

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου