Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια Τοποθετησης Monitor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα συνφορουμιτες!

Μολις αγορασα αυτα http://www.thomann.de/gr/m_audio_bx5_d2.htm και χρειαζομαι την βοηθεια σας για το που να τα τοποθετησω στο δωματιο μου! Σας παραθετω φοτογραφιες και ακουω γνωμες! Εαν θελετε οτιδηποτε αλλες πληροφοριες ή φοτογραφιες πειτε μου

 

http://s480.photobucket.com/albums/rr166/bloodyz/?action=view&current=P1060057.jpg

 

http://s480.photobucket.com/albums/rr166/bloodyz/?action=view&current=P1060055.jpg

 

http://s480.photobucket.com/albums/rr166/bloodyz/?action=view&current=P1060054.jpg

 

Οι χρωματιστοι κυκλοι ειναι επιλογες που θα μπορουσαν να μπουν. Αμα εχετε να προτεινετε και αλλα μερη ακουω! :)

 

Κυκλος: Θα εμπαιναν σε κατι βασεις που θα κολουσαν στον τοιχο και θα "στοχευαν" εμενα

Κυκλος: Θα εμπαιναν παλι σε κατι μικρες βασεις ωστε να στοχευουν εμενα.

Κυκλος: Θα εμπαιναν σε βασεις υψους γυρω στο ενα μετρο. (προφανως το αρμονιο θα το εβγαζα απο εκει)

 

 

Υ.Γ 1) Το ξερω οτι το δωματιο πρεπει να πληρει καποια χαρακτιριστικα για καλυτερη μεταδοση ηχου αλλα μου ειναι δυσκολο οικονομικα αλλα και οσον αφορα τον ελευθερο χωρο που υπαρχει στο δωματιο (ειναι λιγο στιμογμενο) να κανω μετατροπες. Εαν η μετατροπες ειναι ευκολες και απλες πειτε μου.

 

2)Ναι ειναι λιγο βομβαρδισμενο το δωματιο και ναι εχω αφισα του Ζακρη απο το Uri Geller  :P

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δες αυτό και τα άλλα 11 επεισόδια (12 σύνολο), θα σε βοηθήσει:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δυστυχως λοφω μαθηματων δεν διαθετω τοσες ωρες μπορεις να μου πεις πανω κατω ποια θα ηταν η καλυτερη λυση και οταν βρω χρονο θα τα δω και τα επεισοδια και θα διαβασω και βιβλια περι ακουστικης. Ευχαριστω παντως

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πιο γρήγορα θα τα δεις, από ότι θα τα γράψω εγώ  :P ;D. Δες τα 2 πρώτα. 16 λεπτά είναι.

 

Πάνω κάτω τα ίδια είναι, απλά σου είπα να δεις όλα τα επεισόδια γιατί μπορεί να βρεις κάποιο χώρο που να μοιάζει με τον δικό σου (και έτσι να προβείς ενδεχομένως και σε κάποιες αλλαγές της θέσης των επίπλων σου π.χ. )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ειδα τα 3 πρωτα. Αρχικα το δωματιο μου ειναι πολυ δυσκολο σε σχεση με αυτα! Το κρεβατι δεν γινεται να παει πουθενα αλλου ουτε το γραφειο ουτε κανενα επιπλο βασικα! Εαν θελετε δεν εχω κανενα προβλημα να ποσταρω μια κατοψη και να ανεβασω φοτογραφιες να παρετε μια ιδεα! Απλα πειτε το και εγινε! Επισης μιας και σε λιγοτερο απο 2 χρονια θα αλλαξω σπιτι δεν εχει νοημα για πολυ μεγαλες μετατροπες! Το πιο πιθανο ετσι οπως το βλεπω ειναι να τα βαλω εκει που ειναι οι μπλε κυκλοι... το ξερω πως θα ηθελε η ντουλαπα ενα ηχοαπορροφητικο και οι γωνιες bass traps αλλα 1ον ειναι αβολο - δεν υπαρχει χωρος 2ον οικονομικο θεμα 3ον δεν ειμαι σε θεση για την ανακατασκευη ολοκληρου του δωματιου! Πραγματικα θα γουσταρα ο τυπας να ερθει στο δικο μου να εβλεπα τι θα εκανε! Θα ελεγε "φιλε εισαι καταδικασμενος πρεπει να γκρεμισουμε ολους τους τοιχους και να ξαναχτισουμε το δωματιο"! Και μεταξυ μας τωρα μαλλον αυτα τα δωματια ηταν λιγο επιλεγμενα ωστε να ειναι ευκολα αναστρεψιμα!

 

Τελως παντων... Κατι που δεν το ειδα σε κανενα επεισοδιο και το εχω απορια ειναι το εξης : Αμα τα ηχεια ειναι αρκετα πιο ψηλα (κοκκινοι ή πρασινοι κυκλοι) και στοχευουν εμενα ειναι εντελως λαθος? Στους κοκκινους κυκλους το καταλαβαινω οτι ειναι λαθος γιατι αμα εκανα το κολπο του με τριγωνο θα εβγαινε εξω απο το δωματιο η "sweet spot" οπως την λεει. Στους πρασινους ομως κατι θα γινοταν...

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πραγματικα θα γουσταρα ο τυπας να ερθει στο δικο μου να εβλεπα τι θα εκανε! Θα ελεγε "φιλε εισαι καταδικασμενος πρεπει να γκρεμισουμε ολους τους τοιχους και να ξαναχτισουμε το δωματιο"! Και μεταξυ μας τωρα μαλλον αυτα τα δωματια ηταν λιγο επιλεγμενα ωστε να ειναι ευκολα αναστρεψιμα!

 

 

Ε, όχι δεν κάνει τόσο ακραία πράγματα. Εύκολες λύσεις δίνει. Και πίστεψε με έχει και χάλια δωμάτια σε άλλα επεισόδια :P ;D

 

Εν πάσει περιπτώσει. Τα ηχεία σου στην καλλίτερη πρέπει να τα βάλεις στους μπλε κύκλους, να είναι στο ύψος των αυτιών σου, όταν κάθεσαι. Αλλιώς δεν θα ακούς σωστά. Τα monitors σου είναι near-field [δηλαδή  ακούμε το ηχείο , πριν (να ακούσουμε) τις ανακλάσεις του ήχου στον χώρο ] και όχι midfield ή Far-field ή  hi-fi (όχι ότι αυτά πρέπει να τοποθετούνται όπου να είναι) , που σημαίνει ότι πρέπει να είμαστε κοντά τους για να ακούμε σωστά.

 

"sweet spot" οπως την λεει.

Ναι, έτσι το λένε ή "uniform off-axis response".

Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να μετακινήσεις το κεφάλι σου και  να εξακολουθείς να είσαι σε θέση να ακούσεις  τον πλήρη στερεοφωνικό ήχο, ειδικά αν τα monitors σου έχουν αυτό που λέγεται: "large sweet spot"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK αυτην την επιβεβαιωση ηθελα ευχαριστω :) επισης ξερει κανεις που μπορω να βρω κατι τετοιο http://www.thomann.de/gr/the_tbone_micscreen_mini.htm στην αθηνα σε καλη τιμη? (πολλα ζηταω ε? :P)

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

OK αυτην την επιβεβαιωση ηθελα ευχαριστω :) επισης ξερει κανεις που μπορω να βρω κατι τετοιο http://www.thomann.de/gr/the_tbone_micscreen_mini.htm στην αθηνα σε καλη τιμη? (πολλα ζηταω ε? :P)

 

Στην Αθήνα δεν ξέρω. Στην Κοζάνη ξέρω. Να σε πώ;  :P ;D

Πάντως, αν ερχόταν ο τύπος στο σπίτι σου, θα στο έδινε δώρο (μαζί με άλλα καλούδια)  :P ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αθήνα δεν ξέρω. Στην Κοζάνη ξέρω. Να σε πώ;  :P ;D

Πάντως, αν ερχόταν ο τύπος στο σπίτι σου, θα στο έδινε δώρο (μαζί με άλλα καλούδια)  :P ;D

 

Παιζεις με τον πονο μου τωρα και μου το λες αυτο? :P

 

οσο για το αλλο... H κοζανη μου πεφτει λιγο μακρια σορρυ :P

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου