Προς το περιεχόμενο

Yamaha MM6. Zητείται βοήθεια με προοπτική αγοράς


prang

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Yamaha MM6. Πληκτράς αναζητεί βοήθεια για προοπτικές αγοράς!!!

Μπορεί να βοηθήσει κανένας;;;

Γενικά, ψάχνω κάτι με το οποίο μπορώ να φτιάξω έναν αξιπρεπή ήχο χωρίς να χρειαστεί να μπλέξω με LFO και samples και πανάκριβα Roland και Korgάκια.

Any help;;;

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γενικά' date=' ψάχνω κάτι με το οποίο μπορώ να φτιάξω έναν αξιπρεπή ήχο χωρίς να χρειαστεί να μπλέξω με LFO και samples ...

Any help;;;[/quote']

 

Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι τέτοιο. :roll: :?

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yamaha MM6. Πληκτράς αναζητεί βοήθεια για προοπτικές αγοράς!!!

Μπορεί να βοηθήσει κανένας;;;

Γενικά' date=' ψάχνω κάτι με το οποίο μπορώ να φτιάξω έναν αξιπρεπή ήχο χωρίς να χρειαστεί να μπλέξω με LFO και samples και πανάκριβα Roland και Korgάκια.

Any help;;;[/quote']

 

Μήπως μπορείς να μας βοηθήσεις κ εσύ λίγο γιατί εγώ προσωπικά μπερδεύτηκα :lol: Τι έχεις, τι θες, τι δεν θες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε prang, το point του Ιχνηλάτη είναι σωστό, εφόσον φυσικά θέλεις να φτιάξεις έναν ήχο εκ του μηδενός. ¶σε που είναι γενικώς καλό να γνωρίζεις κάποια βασικά πράγματα γύρω από τη σύνθεση ήχων.

 

Στο θέμα του MM6, δεν το έχω δοκιμάσει για να πω την αλήθεια. Επειδή κι εγώ ψαχνόμουν να το τσιμπήσω πριν καιρό, είχα κάνει μια προσεκτική ανάλυση στις προδιαγραφές του και είδα ότι έχει πολύ λίγες (έως μηδαμινές) δυνατότητες για editing στους εργοστασιακούς ήχους. Νομίζω ότι ένα Korg X-50 θα ήταν καλύτερη επιλογή, ουσιαστικά είναι ένα TR χωρίς το sequencer και κάνει κάπου 100 ευρώ παραπάνω από το MM6.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ότι καταλαβα θες κατι το οποίο θα σε υπερκαλυπτει σε presets ετσι ώστε να μην χρειαζεται να ασχοληθεις με το ψαξιμο των samples και την συνθεση ηχων....

 

Πιθανα η καλύτερη λύση για σενα ειναι τα virtual instruments αφού θα βρείς πληθώρα synth-ιών με παρα πολλά presets στο internet....

 

Ετσι αν συνεχιζεις να θες να ασχοληθείς με καποιό hardware synth καλό θα ειναι να πας να το δεις ο ιδιος και να τσεκαρεις αν καλυπτεσαι....Επίσης καλο θα ειναι να ψαξεις για communities στο internet οι οποίες να ανταλλάσουν presets....

 

Παντως η κινηση σου να μην θες να ασχοληθεις με κανενα τομεα "αναπτυξης" ήχου...μου φαινεται καπως περιεργη....γιατί δεν θα καταφερεις να παραμετροποιήσεις όσο θες εσυ τους ηχους σου (αφού δεν θες να εμβαθυνεις σε αυτό το θεμα)...

 

Παντως το x-50 το ειχα προτεινει σε ενα κιθαριστα-πιανιστα ο οποίος ουδεμια σχεση με συνθεσεις ηχου και πλήκτρων γενικότερα δεν ειχε αλλά μου λέει ότι τον υπερκαλύπτει σε όλους τους τομείς.....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οκ, έχετε δίκαιο.

Λοιπόν, θέλω κάτι με το οποίο να:

 

1.Μπορώ να παίξω ποιοτικούς ήχους, να γεμίσω τον ήχο γενικά, με καλά drawbar, hammond, καμιά sawtooth κλπ.

2.Όσο το δυνατόν περισσότερο, ο έλεγχος μου στον ήχο να είναι hardware, δηλαδή, κουμπάκια, διακόπτες, knobs, μέσα από τα οποία να ρυθμίζω το βάθος του ήχου, το πόσο πιο μπάσσος ή ψηλός θα βγαίνει κτλ.

3.Αν γίνεται, να μην χρειαστεί να δώσω παραπάνω από 600 euros γιατί δεν έχω και μεγαλύτερο διαθέσιμο budget.

4.Τέλος, το συγκεκριμένο μοντέλο το έχω ακούσει στο demo της εταιρίας και με ικανοποίησε. Έχω δεί μέσω youtube.com να το παίζει και ο Steve Wonder και έπαθα πλάκα..

 

Βασικά, οκ, Steve Wonder είναι αυτός...

 

Ρωμαίο, Ρωμαίο, ζητάω πολλά;;;;;

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"drawbar, hammond"

Mην το μπερεδέυεις τα drawbars είναι μέρος του hammond ήχου, είναι τα συρταράκια που δημιουργούν τον ήχο του οργάνου. Με το εν λόγω όργανο δεν έχεις drawbars, παρά μόνο κάποιους preset ήχους. Αν και, απ' ότι καταλαβαίνω, θέλεις κάτι απλό με all around ήχους και όχι κάτι εξειδικευμένο - μόνο τέτοιο δεν είναι το Yamaha...Οπότε για το budget σου και το λόγο που το θέλεις, μια χαρά είναι. Το είχα ακούσει στο Νάκα και είχε συμπαθητικούς ήχους (αν και τίποτα το εξαιτρετικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ, δεν το θέλω για να παίξω υπερπαραγωγή Pink Floyd με συνοδεία Ισπανικής Τρομπέτας και Φλαμανδικού Μπουζουκιού.. (τι είπα ο άνθρωπας...) Rockakia θέλω να παίζω, τουλάχιστον για τα επόμενα 4 χρόνια.

Ευχαριστώ πάντως.

 

Αν κάποιος έχει προτάσεις για όργανα εύκολα στη λειτουργία και ταυτόχρονα αρκετά "δυνατά" και με δυνατότες..

Παρεπιπτόντως..

 

To ΜΜ6 παίρνει αλλαγή του Soundbank του;;

Δηλαδή, πείραγμα μέσω PC και χρήση του αποθηκευμένου ήχου στου live??

 

Δεν θα με πείραζε synthaki τέτοιας κλίμακας άνευ sequencer. δεν σκοπεύω καθόλου να το χρησιμοποιήσω.

 

 

 

Ανακεφαλαίωση.

1.Υπάρχει όργανο με αξιόλογους ήχους που να επιδέχεται μετάλλαξη της soundbank του;;

2.Το sequencer είναι πραγματικά χρήσιμο;;

3.(Σε στιλ διαφήμιση της ΤΙΜ..) Μπορώ να έχω, ένα τέτοιο γ****ο και ταυτόχρονα ευέλικτο και ταυτόχρονα φτηνό όργανο, δίνοντας λιγότερα από 650 ευρώπουλα;;

 

Εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα πράγμα ξέρω. Ότι δεν ήξερα το mm6 πρίν, με έβαλες να το ψάξω, είδα video στ youtube, (ΤΙ ΘΕΙΚΟΙ ΗΧΟΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΙ???) και για 560 ευρώ θα πάω να το πάρω! Επιτέλους το πλήκτρο που μου ταιριάζει!

 

Το έχεις δει απο κοντά? Φαίνεται τρελή πλαστικούρα. Για να ζυγίζει μόνο 5 κιλα και να το πουλάνε μονο τόσο σημαίνει ότι πρέπει να έχουν ρίξει πολύ την ποιότητα κατασκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσι, ζεν το έχω δει, αλλά έχω τεστάρει το Motif XS7 το οποίο είνια μεν κλάσης ανώετρο, αλλά χρησιμοποιούν την ίδια γεννήτρια ήχων. check it out!!!

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου