Προς το περιεχόμενο

νεο pc ψαχνει καρτα ηχου


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηρα κι εγω λοιπον ενα pc της προκοπης, αλλα θελω μια αξιοπρεπη καρτα ηχου.

 

Δεν θελω να δωσω πολλα γιατι δεν μου χρειαζονται ..πολλα. (λεω να το κρατησω σε επιπεδα μεχρι 150€)

Απλα θελω να μπορω να γραφω κλιψ με αποδεκτη ποιοτητα και να εχω αξιοπρεπη ηχο στο pc μου. (vista)

Κλασσικα in/outs, χωρις πολλα πολλα bells and whistles

 

Να παρω pci?  ...αξιζει τον κοπο σε usb?    ???

 

Εχω διαβασει διαφορα threads αλλα θα ηθελα γνωμες γιατι εχω μεινει ψιλοπισω στο θεμα home computing/music... (το νεο pc αντικατεστησε Intel MMX@200Mhz...)  :-[

 

α, και κατι ακομα. Συμφερει απο Θωμα? ...alder καλο για blues? ...usb πιανει vintage χροια?  :D

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα σου έλεγα να πάρεις usb, για την φορητότητα για την περίπτωση που μπορεεεί να πάρεις λαπτοπ ή να πας σε άλλο σπίτι κλπ κλπ.

 

Firewire μέχρι στιγμής έχω ακούσει μόνο προβλήματα(όχι στις κάρτες, αλλά στην συμβατότητα και στους drivers) και όχι ουσιαστική διαφορά στις ταχύτητες.

 

Pci ίσως η πιο καλή λύση από την άποψη ταχύτητας, αλλά από την άλλη, σχετικά περιοριστικό (έχω pci).

 

Επίσης ίσως να ήταν καλό να ανέβαινες ένα 50ευρω ώστε να πιάσεις κάρτες τύπου m-audio fast track pro ή emu 0404.

Aπό την άλλη δεν έχω ιδέα αν είναι οκ αυτές οι κάρτες με βίστα.

Πριν κάνεις οποιαδήποτε αγορά κοίτα αν το daw που χρησιμοποιείς είναι απροβλημάτιστο με βιστα, αλλά επίσης η κάρτα που  χαλβαδιάζεις. (υπάρχει φυσικά και η λύση που λέγεται xp και τελειώνουν τα προβλήματα)

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pci ίσως η πιο καλή λύση από την άποψη ταχύτητας, αλλά από την άλλη, σχετικά περιοριστικό (έχω pci).

 

"σταθερο" pc εχω, οποτε για pci με κοβω...

 

Επίσης ίσως να ήταν καλό να ανέβαινες ένα 50ευρω ώστε να πιάσεις κάρτες τύπου m-audio fast track pro ή emu 0404.

 

αυτη που λεει ο ffmakis μια χαρα μου φαινεται... αλλο πραμα ειναι αυτη?

 

Μ-Αudio 24-96 με 50- 80 ευρώ, τά κάνει όλα και συμφέρει.

 

http://www.thomann.de/gr/m-audio_delta_audiophile_2496.htm

 

αξιζει να παρω απο Θωμα? (δεδομενου του +20€ shipping)

Στην Ελληνικη αγορα δεν εχει?

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω σε σταθερό την έχω, αλλά μια-2 φορές μου είχε χρειαστεί φορητότητα και δεν την είχα.

Τεσπά, αυτό είναι θέμα καθαρά δικό σου, οπότε πάω πάσο προφανώς.

 

Το καλό που έχουν οι pci είναι ότι είναι πιο φθηνές (στην αντιστοιχη ποιότητα) σε σχέση με τις usb/firewire(την πληρώνεις την φορητότητα).

Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις (και από την στιγμή που έχεις κατασταλάξει στο pci) είναι αν έχει προενισχυτές η κάρτα.

Αν δεν έχει, πρέπει να πάρεις και προενισχυτή(το σήμα σου χωρίς αυτόν θα είναι ψόφιο εντελώς), εκτός αν χρησιμοποιείς pod ή πεταλοεφεδιέρα, οπότε φαντάζομαι ότι θα έχει τους δικούς της προενισχυτές.

Από την άλλη αν θες και για φωνή, τότε προενισχυτής=μονοδρομος(πάντα στην περίπτωση που δεν έχει η κάρτα που κοιτάς).

 

Τσέκαρε πάντως και τις τιμές Νακα και ελινα. Όταν είχα πάρει την emu1212m είχε(Νακας) την ίδια τιμή με θωμά.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alder αυτη του Μακη δεν εχει εισοδο για xlr και 1/4. Απο που θα γραφεις analog? (μικροφωνα, guitar jack?)

 

ΔΕΝ θα προτεινα convertors

 

Εγω εχω Tascam usb 2 και μαλιστα αρκετα παλια και δεν ειχα ΠΟΤΕ προβλημα. Αλλα εγω εχω xp pro

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(το νεο pc αντικατεστησε Intel MMX@200Mhz...)  :-[

 

 

 

Υπάρχουν και πολύ χειρότερα δηλαδή από μένα που την έβγαζα μέχρι πριν λίγους μήνες με έναν pIII-533!  ;D

 

Πολύ σωστά αυτά που λέει ο animae, καλύτερα να βρεις κάρτα που να έχει πάνω προενισχυτές της προκοπής (με πυκνωτές 3D) και φυσικά είσοδο low-z για να καρφώνεις τις κιθάρες σου (αν μπορεί να πει κανείς την στρατ κιθάρα, τέλος πάντων) και να παίζεις.

 

Αξίζει να βάλεις XP για μουσικές εφαρμογές, θα είσαι πολύ πιό απροβλημάτιστος, θα σου μένει περισσότερος χρόνος για να παίζεις παρά για να ψάχνεις γιατί δεν μπορείς να παίξεις. Το ξέρω, οφ-τοπικ, αλλά έπρεπε να το βγάλω από μέσα μου.

 

 

Οκ βιστάκηδες, φάτε με τώρα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου έλεγα να πάρεις usb, για την φορητότητα για την περίπτωση που μπορεεεί να πάρεις λαπτοπ ή να πας σε άλλο σπίτι κλπ κλπ.

 

Firewire μέχρι στιγμής έχω ακούσει μόνο προβλήματα(όχι στις κάρτες, αλλά στην συμβατότητα και στους drivers) και όχι ουσιαστική διαφορά στις ταχύτητες.

 

Pci ίσως η πιο καλή λύση από την άποψη ταχύτητας, αλλά από την άλλη, σχετικά περιοριστικό (έχω pci).

 

Θα συμφωνήσω στα πάντα εκτός του firewire. Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα από άλλους που ξέρω και μου το είχαν προτείνει και πήρα και εγώ αλλά αντιθέτως δουλευει πολύ καλύτερα σε πολυκάναλη ηχογράφηση.

Τρανό παράδειγμα η Alesis multimix firewire 8 που σε σχέση με την usb σε πραγματικά τεστ σηκώνει πολλά κανάλια. εχω δοκιμάσει 5 μαζί κομπλέ ενώ στην usb αναφέρουν ότι έχει πρόβλημα σε πολλά κανάλια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...καλύτερα να βρεις κάρτα που να έχει πάνω προενισχυτές της προκοπής (με πυκνωτές 3D) ...  

 

εννοειται οτι θα φαει μοντα με custom 3D πυκνωτες και τρανζιστορ Ge...  ;D  ;D  ;D

 

 

 

 

αυτη τι σας λεει ρε παιδια?

 

http://www.thomann.de/gr/infrasonic_quartet.htm

 

απο specs καλη μοιαζει, αλλα κατι ειχε παρει το ματι μου για ασυμφωνια χαρακτηρων μεταξυ vista και ASIO drivers. Ισχυει?

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα είδα ότι αναφέρεσαι στην συμβατότητα και στους drivers.. Δεν ξερω για αυτά, εμένα μου είναι οκ αλλά δεν το έχω ψάξει και έχω και texas instruments chip κάρτα οποτε τζετ.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου