Προς το περιεχόμενο

νεο pc ψαχνει καρτα ηχου


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε συ alderbody αφου το ξερεις οτι ο μονος λογος που κοιτας pci ειναι επειδη ειναι εκτεθειμενοι οι πυκνωτες και ψηνεσαι να βαλεις χερι, παραδεξου το...

 

Εγω παντος θεωρω οτι η φορητοτητα ειναι αρκετα σημαντικη στις καρτες, πας οπου θες, σε οποιον υπολογιστη θες κλπ. Αλλα αυτο ειναι βεβαια δικο σου θεμα.

 

Αν παντως αποφασισεις να κινηθεις σε usb, εχω την απλουστατη E-MU 0202 και με vista ειμαι μια χαρα. Και εχει μαζι της και το κερατο της σε software. Ο spimav_z μαλιστα εχει την πιο ακριβη και καλυτερη 0404 που οπως ειπαν και πιο πανω ειναι ελαχιστα πιο πανω απο το budget σου. Ειχε ανοιξει παλια θεμα οπου εγραψε πολλα πραγματα περι καρτας, ριξε μια ματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα συμφωνήσω στα πάντα εκτός του firewire. Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα από άλλους που ξέρω και μου το είχαν προτείνει και πήρα και εγώ αλλά αντιθέτως δουλευει πολύ καλύτερα σε πολυκάναλη ηχογράφηση.

Τρανό παράδειγμα η Alesis multimix firewire 8 που σε σχέση με την usb σε πραγματικά τεστ σηκώνει πολλά κανάλια. εχω δοκιμάσει 5 μαζί κομπλέ ενώ στην usb αναφέρουν ότι έχει πρόβλημα σε πολλά κανάλια.

 

 

Ναι δεν το λέω ως κανόνα σε καμία περίπτωση:)

Απλά έχει τύχει και έχω ακούσει 2 περιπτώσεις που είχαν πρόβλημα και το αναφέρω ως κάτι (εστω και λίγο) πιθανό.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παντως αποφασισεις να κινηθεις σε usb, εχω την απλουστατη E-MU 0202 και με vista ειμαι μια χαρα. Και εχει μαζι της και το κερατο της σε software.

 

στο Θωμα που διαβασα δε λεει για vista...  μηπως αυτη που δινει ειναι πιο παλια η κατι τετοιο?

εχει αρχικη 199 και τη δινει 98.  μηπως γι' αυτο?    ???

 

να και το λινκ

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ποια απο τις δυο λετε? (ειναι και οι δυο στα 98€)

 

http://www.thomann.de/gr/yamaha_audiogram_3.htm

 

http://www.thomann.de/gr/emu_0202_usb.htm

 

για την E-MU εχω ακουσει καλα σχολια, αλλα το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι στο link του Θωμα δεν αναφερει τα Vista ως supported OS,

παρολο που ο odis13 λεει οτι παιζει, και παρολο που για μια ιδια στο Νακα μου ειπαν οτι ειναι ΟΚ με τα Vista.

Mηπως εχουν τιποτα πιο παλιες χωρις Vista drivers? θα μου πειτε, κατεβασε απ' το web...  :-\  :-\  :-\

 

Εστειλα mail στο Θωμα, αλλα προς το παρον με γειωσαν.

Θα παρω απο εκει γιατι εχω κι αλλα πραματα και θα εχω free shipping, οποτε δε λεει να την παρω (και καλα για σιγουρα) απο το Νακα.

 

για πειτε....   ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου έλεγα την EMU, δεν μπορεί να μην παίζει με Vista πλέον (θυμάμαι ότι είχαν βγάλει κάτι beta drivers προ καιρού) και έχει πολύ καλό ήχο, ειδικά σε σχέση με το κόστος της.

 

Πάντως και οι δύο κάρτες φαίνονται καλές, με τα σωστά I/Os και το πιθανότερο είναι ότι όποια κι αν πάρεις θα κάνεις μια χαρά δουλειά. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει βγει driver για vista και μπορεις να τον κατεβασεις απο το επισημο σαιτ. Αρκει να μην ξεχασεις οταν ερθει το δεμα και χρησιμοποιησεις το cd εγκαταστασης που εχει μεσα. Αγορασα την ιδια καρτα πριν κανα 2μηνο και ειναι αψογη.

 

http://www.emu.com/support/files/download2.asp?Centric=1005&Legacy=0&Platform=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φίλε θα σου πρότεινα αυτή: http://www.thomann.de/gr/mackie_onyx_satellite.htm

 

Πριν λίγο καιρό η Mackie διέθεσε (επιτέλους) drivers για τα windows vista (και 64bit). Επιτέλους την έχω και δουλεύω σε σύστημα με 8Gb μνήμη (τα οποία τόσο καιρό με 32bit XP δεν φαίνονταν εννοείται) πάνω σε Cubase 4 essential. Το σύστημα απλά πετάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου