Προς το περιεχόμενο

βοηθεια για σαξοφωνο.....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας ειμαι νεα στο φορουμ θα ηθελα να με βοηθησετε σε ενα θεμα αν μπορειτε...εχω ενα σαξοφωνο τενορο jupiter και νομιζω οτι ειναι ελλατωματικο ( παω στην φιλαρμονικη της πολης εκει μου το εδωσαν) δεν μπορω να βγαλω ευκολα ηχο ζοριζομαι πολυ ενω αντιθετα με το σαξοφωνο της φιλης μου(ειναι και αυτο τενορο και ιδια μαρκα)φυσαω πολυ ευκολα και με την πρωτη βγαινει ηχος.Αναφερα αυτο τον θεμα στον δασκαλο μου αλλα επιμενει οτι δεν εχει τιποτα το σαξοφωνο ...δεν ξερω πλεον τι να κανω αλλα μου εχει βγει η πιστη να φυσαω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον.

Βαλε τη φιλη σου (που εχει το καλο jupiter) να φυσηξει με το "ελλατωματικο" δικο σου, και πες αν μπορει αυτη να φυσηξει. Με το δικο σου επιστομιο (εχει σημασια αυτο).

2ον.

Με τη φιλη σου εχετε ακριβως την ιδια εμπειρια??

3ον

Το sax ειναι παλιο η καινουριο. Επισης ειναι ιδιας παλαιοτητας και τα δυο??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον.

Βαλε τη φιλη σου (που εχει το καλο jupiter) να φυσηξει με το "ελλατωματικο" δικο σου, και πες αν μπορει αυτη να φυσηξει. Με το δικο σου επιστομιο (εχει σημασια αυτο).

2ον.

Με τη φιλη σου εχετε ακριβως την ιδια εμπειρια??

3ον

Το sax ειναι παλιο η καινουριο. Επισης ειναι ιδιας παλαιοτητας και τα δυο??

 

εχει φυσηξει με το δικο μου ουτε αυτη δεν μπορει και επιστομιο εχω αλλαξει και με το δικο μου και εχω βαλει το δικο της στο δικο μου το σαξοφωνο αλλα τιποτα....μαζι ξεκινησαμε σαξοφωνο εχουμε την ιδια εμπειρια τα σαξοφωνα και τα δυο ετσι οπως τα βλεπω τα διακρινω να ειναι παλια δεν ξερω τι φταιει....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της φιλαρμονικής θέλει καθάρισμα. Όλο το πνευστό και όχι μόνο το επιστόμιο.

 

τα χριστουγεννα ο δασκαλος μου  υποτιθεται οτι θα το εστελνε για επισκευη.Μετα απο 15 μερες που ειχαμε σταματησει για διακοπες τον ρωτησα αν το εφτιαξε και μου λεει οτι ειναι μια χαρα και απλως το καθαρισε ομως δεν εχει αλλαξει κατι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα χριστουγεννα ο δασκαλος μου  υποτιθεται οτι θα το εστελνε για επισκευη.Μετα απο 15 μερες που ειχαμε σταματησει για διακοπες τον ρωτησα αν το εφτιαξε και μου λεει οτι ειναι μια χαρα και απλως το καθαρισε ομως δεν εχει αλλαξει κατι

 

Το σαξοφωνο εχει προβλημα και θελει επισκευη. Αλλα η επισκευη μια κουβεντα ειναι.... ;D

Στοιχιζει γυρω στα 400 με 500 ευρω και οι φιλαρμονικες δεν εχουν τα μεσα και τα λεφτα.

Ποιο ειναι το προβλημα??!!

Η δεν σου κλεινει καλα καποια ταπα (οποιαδηποτε μπορει να ειναι....και ειναι πολυ συνηθες το φαινομενο αυτο) με αποτελεσμα να φευγει αερας (χωρις να μπορεις να το δεις οσο εμπειρος και να σαι) και να ειναι δυσκολο στο παιξιμο. Βεβαια καποιος προχωρημενος μπορει να παιξει και πολλες φορες να μην αισθανθει και καμμια φοβερη δυσκολια. Αυτο ομως δεν λεει τιποτε γιατι ο αρχαριος δεν μπορει να παιξει και αυτο εχει σημασια.

Η θελει σεταρισμα. Εκει καπου στη μεση (λιγο παρακατω απο την ταπα που βγαζει το σολ#) εχει κατι βιδιτσες, κλπ κλπ κλπ.

Αλλα αν μου λες οτι ειναι και παλοια, μαλλον θα χρειαστουν να αλλαχτουν οι ταπες και αυτο θελησε να αποφυγει και ο δασκαλος.

Τι μπορεις να κανεις τωρα εσυ??

Η να παρεις ενα δικο σου οπως ολα τα παιδια εδω στη δικη μας φιλαρμονικη, και να κανεις τη δουλεια σου. Ειναι φτηνα τωρα.

Η να πεισεις το δασκαλο να το στειλει για σερβις (φυσικα οχι με δικα σου εξοδα).

Φυσικα ο δασκαλος δεν θα ειναι σαξοφωνιστας.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σαξοφωνο εχει προβλημα και θελει επισκευη. Αλλα η επισκευη μια κουβεντα ειναι.... ;D

Στοιχιζει γυρω στα 400 με 500 ευρω και οι φιλαρμονικες δεν εχουν τα μεσα και τα λεφτα.

Ποιο ειναι το προβλημα??!!

Η δεν σου κλεινει καλα καποια ταπα (οποιαδηποτε μπορει να ειναι....και ειναι πολυ συνηθες το φαινομενο αυτο) με αποτελεσμα να φευγει αερας (χωρις να μπορεις να το δεις οσο εμπειρος και να σαι) και να ειναι δυσκολο στο παιξιμο. Βεβαια καποιος προχωρημενος μπορει να παιξει και πολλες φορες να μην αισθανθει και καμμια φοβερη δυσκολια. Αυτο ομως δεν λεει τιποτε γιατι ο αρχαριος δεν μπορει να παιξει και αυτο εχει σημασια.

Η θελει σεταρισμα. Εκει καπου στη μεση (λιγο παρακατω απο την ταπα που βγαζει το σολ#) εχει κατι βιδιτσες, κλπ κλπ κλπ.

Αλλα αν μου λες οτι ειναι και παλοια, μαλλον θα χρειαστουν να αλλαχτουν οι ταπες και αυτο θελησε να αποφυγει και ο δασκαλος.

Τι μπορεις να κανεις τωρα εσυ??

Η να παρεις ενα δικο σου οπως ολα τα παιδια εδω στη δικη μας φιλαρμονικη, και να κανεις τη δουλεια σου. Ειναι φτηνα τωρα.

Η να πεισεις το δασκαλο να το στειλει για σερβις (φυσικα οχι με δικα σου εξοδα).

Φυσικα ο δασκαλος δεν θα ειναι σαξοφωνιστας.... ;)

εχουν τα μεσα οι φιλαρμονικες τουλαχιστον η δικη μας γιατι ο δημος εβαλε πανω απο 5.000 ευρω για να παμε εκδρομη 2 μερες ολα πληρωμενα απο αυτον στην Αθηνα ειμαστε και πολλα παιδια....τελος παντων εχεις δικιο. Λιγο δυσκολο να τον πεισω γιατι φοβαμαι μην μου φερει το σαξοφωνο καπελο. Αυτος παντως μπορει και παιζει ο εγω δυσκολευομαι παρα πολυ.δεν μπορω να παιξω καλα τις χαμηλες νοτες....αλλα τοσο που κανει η επισκευη μπορει να παρει καποιος καινουργιο σαξοφωνο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν τα μεσα οι φιλαρμονικες τουλαχιστον η δικη μας γιατι ο δημος εβαλε πανω απο 5.000 ευρω για να παμε εκδρομη 2 μερες ολα πληρωμενα απο αυτον στην Αθηνα ειμαστε και πολλα παιδια....τελος παντων εχεις δικιο. Λιγο δυσκολο να τον πεισω γιατι φοβαμαι μην μου φερει το σαξοφωνο καπελο. Αυτος παντως μπορει και παιζει ο εγω δυσκολευομαι παρα πολυ.δεν μπορω να παιξω καλα τις χαμηλες νοτες....αλλα τοσο που κανει η επισκευη μπορει να παρει καποιος καινουργιο σαξοφωνο

αν ειναι να παρω σαξοφωνο τι θα μου προτεινες αλτο η τενορο? αναμεσα σε αυτα τα 2 εκτος το οτι δεν εχουν ιδιο μεγεθος και το τενορο βγαζει πιο χοντρο ηχο εσυ πιο πιστευεις οτι ειναι καλυτερο?εγω βασικα θελω να παιζω τραγουδια σε στυλ blues και pop(πχ.careless wisper)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος παντως μπορει και παιζει ο εγω δυσκολευομαι παρα πολυ.δεν μπορω να παιξω καλα τις χαμηλες νοτες....αλλα τοσο που κανει η επισκευη μπορει να παρει καποιος καινουργιο σαξοφωνο

 

Τωρα μου τα λες αυτα.  ;D

Δηλαδη ο δασκαλος ειναι σαξοφωνιστας, αρα μπορει και να ξερει τι σου λεει.

Εγραψες παντως οτι δεν μπορεις να σφυριξεις και οχι να παιξεις τις χαμηλες νοτες. Αυτο ειναι αλλο προβλημα το οποιο αφορα τους αρχαριους.

Φυσικα φταιει και το οργανο, αλλα πιθανως να μην εχει φτασει ακομα σε σημειο να θελει γενικη επισκευη.

Γενικα οσο παλιωνουν και φθειρονται τα οργανα αυτα (και μαλιστα στις φιλαρμονικες πολυ γρηγορα λογω κακομεταχειρισης) τοσο και πιο δυσκολοπαιχτα γινονται και ξεκινουν απο τις χαμηλες νοτες.

Τα ξυλινα πνευστα γενικα (το sax θεωρειται ξυλινο πνευστο) θελουν πολυ καλη μεταχειριση και μεγαλη φροντιδα. Αυτο να ξερεις σε περιπτωση που θα παρεις δικο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά το προσέχω σαν τα μάτια μου. Αλλά το σαξοφωνο το δικό μου είναι εντελώς για τα μπάζα τις ψηλές νότες μια χαρά τις παίζω. Σήμερα που έχω μάθημα θα του ξανάπω αλλά δεν νομίζω να κάνει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου