Προς το περιεχόμενο

Κιθαρες - η γκομενα μας η΄ το Black&Decker μας ??


dkall

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμη μερικες αποψεις των φιλων bloody-sunday και boukaw7 αλλα

και δικων μου προβληματισμων , ρωτω την παρεα.

Ποια ειναι η συναισθηματικη αντιμετωπιση σας στα "αψυχα" ξυλα ?

Αν σας προτεινε καποιος την δωρεαν ανταλαγη μιας υπερδιπλασιας τιμης

κιθαρας με την δικια σας , θα δεχοσασταν ?

Αυτοι που καινε και σπανε τις κιθαρες τους μετα απο καθε συναυλια ειναι

διαφορετικου ψυχισμου ατομα απο αυτους που παιζουν χρονια με τις ιδιες

η΄ απλως συντηρουν το images τους?

Θα περνατε μια πανεμορφη (με τα γουστα σας) , αλλα πολυ χειροτερη

απο αυτη που εχετε κιθαρα ??

Το ονειρο σας ειναι καποτε να παρετε την ακριβωτερη(καλυτερη??) Fender-Gibson-Huber κλπ. ?

Αυτοι που κτυπουν-γρατζουνουν-ξεβαφουν τις κιθαρες τους για να φαινονται παλιες , ειναι ατομα που χρειαζονται ψυχολογο ?? (χαχαχα)

Ποσοι , ενω ειχαν τα χρηματα, δεν πηραν "μαρκα" σκεπτομενοι την μεταπωληση ?

Θα πουλαγατε την κιθαρα σας για να παρετε πχ μοτοσυκλετα με την σκεψη

οτι , δεν πειραζει σε 2-3 μηνες θα παρω αλλη ?

Επιλεγετε μια κιθαρα "γενικης χρησης" η΄ θελετε μια κιθαρα για καθε στυλ?

Οι συλλεκτες κιθαρων ειναι κατι σαν τους συλλεκτες γραμματοσημων ?

Στις κιθαρες ισχυει οτι "ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο"??

Τελικα αυτοι που εχουν οικονομικη στενοτητα ,αναπτυσουν και συναισθηματικη σχεση με την κιθαρα τους , ενω αυτοι που δεν εχουν ,τις

"αλλαζουν σαν τα πουκαμισα" ??

 

Προβληματισμοι και σκεψεις που συνηθως η απαντηση αλλαζει αναλογα τα

"κεφια"

Σιγουρα εχετε και αλλες να συμπληρωσετε............

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαμός!

Τόσες ερωτήσεις, τί να πρωτοαπαντήσει κανείς....

Εγώ μάλλον ανήκω κάπου στο ενδιάμεσο. Δε δένομαι με τις κιθάρες μου, αλλά δεν είμαι και αδιάφορος...(αντιθέτως με τη μηχανή μου δέθηκα λολ)

Πάντα προσπαθούσα να έχω ΜΙΑ και "καλή" να μου καλύπτει όλα τα γούστα, πρώτα απ'όλα αισθητικά και στη συνέχεια ηχητικά. Αυτό όμως είναι πρακτικώς αδύνατο τελικά.

Έτσι έχω 3 διαφορετικές και πειραματίζομαι πάνω τους διαρκώς έχοντας πάντα τη μία ως "βασική", μέχρι φυσικά να βρω την κατάλληλη διάταξη μαγνητών κλπ ώστε να πάρει η άλλη τη θέση της κ.ο.κ.

 

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα προσωπικά όπως έχω ξαναπεί πολλές φορές, δεν μου πάει η καρδιά να πουλήσω πράματά μου, από το αυτοκινητάκι μου έως και τον οπτιμους πραιμ που έπαιζα μικρός, πόσο μάλλον καμιά κιθάρα μου.

Δεν είναι θέμα ότι τις βλέπω ως γκόμενες (που μάλλον πόδι θα έτρωγαν τότε :twisted: :twisted: ), απλά ως καλούς φίλους, που μου προσέφεραν όσα μπόρεσαν δίχως πολλά πολλά. Χώρια που έχω δεθεί με αυτά, κυρίως επειδή έχουν συνδεθεί με διάφορα γεγονότα της ζωής μου... Και δεν έχω και κάποια οικονομική στενότητα. Βέβαια Νιάρχος δεν είμαι...

 

Τώρα στα υπόλοιπα

 

1) Όσοι καίνε τι κιθάρες: Πουλάνε μούρη και τπτ άλλο. Και αφού οι περισσότερες από αυτές τις περιπτώσεις, είναι και μέρος των συμφωνιών μεταξύ καλλιτέχνη και εταιρίας (αυτό το endorsement, αν το έγραψα σωστά) με αφήνει αδιάφορο

2) Το όνειρό μου δεν είναι να πάρω την ακριβότερη λύση, αλλά αυτή που θα μου κάνει κλικ. Μπορεί να είναι μια μπεντον (χλωμό) ή καμιά σουρ (εξίσου χλωμό)....

3) Αυτοί που κάνουν αυτά τα κουλά στις κιθάρες δεν χρειάζονται κάποιο ψυχολόγο. Απλά ψεύτες κιθαρίστες είναι... :P

 

Αυτά. Θα ήθελα όμως και κάποιος που σκέφτεται διαφορετικά από μενα να πάρει μέρος σε αυτήν το ωραία κατά την άποψή μου κουβέντα που ξεκίνησες dkall.

 

 

Στο τέλος με βλέπω να μένω σε σπίτι αποθήκη, φάση ρακοσυλλέκτη, με όλα τα "σκουπίδια" που θα έχω μαζέψει :lol:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλό το θέμα, πάμπολλες οι ερωτήσεις (και πολλές από αυτές καίριες), θα το παρουμε σιγά σιγά αγαπητέ ντικάλ...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν από τη φύση του χαρακτήρα μου, είμαι άτομο που δεν πετάω ΤΙΠΟΤΑ (για αυτό έχει γεμίσει το σπίτι μου με τρελή σαβούρα...), με τις κιθάρες και το gear αυτό δεν το έχω...

 

Αντίθετα (όπως θα έχετε καταλάβει), πουλάω και αγοράζω σαν τρελός... Κάποιες φορές όργανα ή εξοπλισμό που δεν μου "έκατσε" (βλ. Deluxe Super Strat) ή κάποιες άλλες, επειδή δεν έχω αρκετά χρήματα για ξόδεμα και η απληστία μου με κάνει να θέλω νέο εξοπλισμό... :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν κι εγώ με τη σειρά μου,απαντώ ένα-ένα...

 

 

 

Την ανταλλαγή με τίποτε...

Αυτοί που κάποτε καίγανε και σπάγανε κιθάρες,ίσως είχαν κάτι να πουν...τώρα μου ακούγεται σα να πας σε live με πανοπλία επάνω και κάτω μόνο το σώβρακο...

Πανέμορφες είναι στα μάτια μου αυτές που τρελλαίνουν τα αυτιά μου....τσου λοιπόν

Θα ήθελα ασφαλώς μια καλή Gibson και Fender αντίστοιχα,αλλά πρέπει και να μου αξίζουν :)

Ξέρω έναν απο αυτούς που ξεβάφουν και χαρχαλεύουν τα κιθαρώνια τους,αλλά είναι μια χαρά τρελλάρας..

Δεν θα πούλαγα ποτέ κιθάρα,αλλά οι συλλέκτες που το βλέπουν σαν επένδυση είναι άλλη περίπτωση.

Δεν έχω κιθάρα για κάθε στύλ,με την έννοια ότι η κλασσική,η ακουστική και η ηλεκτρική είναι σχεδόν άλλα όργανα.Μια απο το κάθε είδος λοιπόν.

Σου αντιπαραθέτω στο εχθρο του καλού το "παν μέτρον άριστον"....θα έχεις διαβάσει εδώ για θεικές φίρμες που σε ορισμένα μοντέλλα τρώνε σκόνη απο κιθαρούλες ταπεινές και φτηνές.Είναι η εξαίρεση φυσικά.

Το τελευαίο λύνεται με απλά μαθηματικά.Αν έχεις μόνο μια γκόμενα είσαι τρελλά ερωτευμένος μαζί της,ενώ άν έχεις ας πούμε τρείς δε τρέχει και τίποτε ? :)

Βάζω κι εγώ μια ερωτησούλα.....γιατί όσο περισσότερα χρόνια παίζεις τόσο πιο λίγα αισθάνεσαι ότι γνωρίζεις ??

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για μένα, άλλο η μουσική, άλλο ο επιθυμητός ήχος, και άλλο η (εκάστοτε) κιθάρα που θέλω να προσθέσω στη συλλογή μου.

 

Πολλές παρεξηγήσεις περί μουσικής, ήχων, ξύλων, κλπ κλπ νομίζω ξεκινάνε από τα ασαφή όρια των παραπάνω.

 

...

Βάζω κι εγώ μια ερωτησούλα.....γιατί όσο περισσότερα χρόνια παίζεις τόσο πιο λίγα αισθάνεσαι ότι γνωρίζεις ??

 

Αλτσχάϊμερ το λένε. :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Βάζω κι εγώ μια ερωτησούλα.....γιατί όσο περισσότερα χρόνια παίζεις τόσο πιο λίγα αισθάνεσαι ότι γνωρίζεις ??

 

Αλτσχάϊμερ το λένε. :lol: :lol: :lol:

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

(κάνω ποστς με ουσία, δε λέω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
A!.....ποιό λένε Αλτσχάιμερ ?? :lol:

 

Παλιός ποδοσφαιριστής ήταν Δημήτρη...

 

Έπαιζε μαζί με τον Κλάιν Μάιν Ρουμενίγκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου