Προς το περιεχόμενο

Προσθήκη καμπίνας σε compo ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας,θέλω τις γνώσεις σας!έχω τον εξής ενισχυτή:

http://www.ampeg.com/products/diamondbluebass/b100r/index.html

 

έχει το κακό οτι ενώ είναι 100άρης αν του βάλω πολλά μπάσσα το ηχείο του δε τα καταφέρνει με το volume στα μισά.έτσι σκέφτομαι να του προσθέσω μια καμπίνα...

το πρόβλημά μου είναι το εξής:

το ηχείο είναι στα 4Ω και έτσι αν θελήσω να το συνδέσω παράλληλα πρέπει να πάρω καμπίνα στα 8Ω για να μην κάψω τον ενισχυτή(πέσει δηλαδή στα 2Ω).

Εδώ μου γενιέται η εξής απορία:

1 θα μοιράζεται ομοιόμορφα ο ήχος στις καμπίνες ή στην 8Ω καμπίνα θα περνά λιγότερο?

2 Σε περίπτωση που το συνδέσω σε σειρά με μια 4Ω καμπίνα υπάρχει τρόπος(φθηνός&αξιόπιστος) να ρυθμίζω το ποσοστό των watt που πάει στην κάθε καμπίνα?

3 Επίσης (ψιλοάσχετο)γιατί οι καμπίνες έχουν τέτοιες τιμές(υψηλές) που φτάνουν σε μια τιμή ενός combo ενισχυτή?Μήπως τελικά να πάρω δεύτερο(compo) ενισχυτή?!

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1. Αυτο θα το δεις καλυτερα απο την ευαισθησια των μεγαφωνων που θα χρησιμοποιησεις. Οποιο ειναι πιο ευαισθητο θα παιζει/ακουγεται πιο δυνατα...

 

2. Υπαρχουν πολλοι τροποι αλλα θα εχουν αποτελεσμα και στον τελικο ηχο σου. Ο πιο απλος και φθηνος τροπος ειναι με αντιστασεις.... ειναι ομως και ο χειροτερος για την ποιοτητα ηχου.

 

3. Ειναι οπως τα παντελονια! Μερικα εχουν οσο ενα κοστουμι!  ;D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέμε ευαίσθησία, υπάρχουν τεχνικά χαρακτηριστικά που μπορώ να δω στις καμπίνες?το λέω γιατι πέρα απο την αντίσταση του ηχείου δεν αναφέρεται συνήθως κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξερεις τα μεγαφωνα που "φοραει" η καμπινα ειναι πολυ ευκολο να μαθεις την ευαισθησια του απο τον κατασκευαστη του. Εκτος και αν τα μεγαφωνα ειναι no name οποτε δυσκολα τα πραματα. Ποια καμπινα σε ενδιαφερει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμμ....δεν έχω καταλήξει ακόμα!!!!αμφιταλαντεύομαι μεταξύ μοντέρνου ήχου και κλασσικού!

http://www.thomann.de/gr/hartke_410_xl.htm

http://www.thomann.de/gr/fender_bassman_410.htm

http://www.thomann.de/gr/ampeg_b410he.htm

(την αντίσταση της καμπίνας θα την σκεφτώ ανάλογα με την σύνδεση-σε σειρά ή παράλληλη)

Πάντως δε θέλω τόσο να αναλύσουμε την επιλογή της καμπίνας σε θέμα ήχου όσο να κατανεμηθούν τα watt ομοιόμορφα(&όμορφα!)

 

το ξαναλέω μου κάνει τρομερή εντύπωση η τιμή απο τις καμπίνες σε σχέση με έναν combo!πιστεύω περισσότερο έχει να κάνει με το κόστος παραγωγής,δηλαδή οτι δεν πουλιούνται τόσο πολύ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχω συνδεσει καποιους combo σε καμπίνα αλλα με bypass του εσωτερικού ηχείου συνήθως. Αυτό γιατί η ύπαρξη 2 ή περισσότερων μεγαφώνων στον ίδιο χωρο, αν δε γίνει σωστά, μπορεί να έχει κακό ηχητικό αποτέλεσμα, ειδικά στις χαμηλές συχνότητες. Πχ. αν το ένα μεγάφωνο δίνει 70dB στα 50hz και ένα άλλο 60dB στα 50Ηz με διαφορά φάσης μεταξύ τους περι τις 180μοιρες, τα 50Ηz θα ακουστούν ελάχιστα(θεωρητικά μόνο 10dB).

 Θέλει κάποια μελέτη για τη χρήση 2 μεγαφώνων για μπάσσες ως προς τα χαρακτηριστικά τους και την θεση τους στο χώρο. Με σωστή μελέτη, με το αυτί μας και πολύ πειραματισμό, μπορεί να βγει πολύ καλό αποτέλεσμα.

 Η ευαισθησία του μεγαφωνου παίζει ρόλο για μεγαλύτερη ένταση σε ντεσιμπέλ αλλά στις χαμηλές, είναι καλύτερο να ΜΗΝ εχεις πολυ ευαίσθητα μεγάφωνα. Με πολύ ευαίσθητα μεγάφωνα το μπάσσο γίνεται "πλαδαρό" και συγκεχυμένο (χάνει την ατάκα, το "punch"). Με τις ηλ.κιθάρες ταιριάζουν καλύτερα τα ευαισθητα μεγάφωνα.

 Η αντίσταση των μεγαφώνων είναι πολύ σημαντική επίσης, γιατί οι τρανζίστορ ενισχυτές αποδίδουν περισσότερα Watt σε χαμηλές αντιστάσεις π.χ.4Ohm αλλά από την άλλη θερμαίνονται πολυ περισσότερο με χαμηλής αντιστασης και μεγάλης διαμέτρου μεγάφωνα. Με ένα 4Ω και ένα 8Ω μεγάφωνο συνδεδεμένα παράλληλα θα πάρεις αντίσταση 2,66Ω !!! Ισως ο ενισχυτής ΔΕΝ το αντέξει το φορτίο αυτό(θα ψήσει τα τρανζίστορ...).

 Οι καμπίνες που συνδέονται σε σειρά αλληλοεπηρεάζονται ηχητικά γιατί η μια αποτελεί φίλτρο για την άλλη. Αυτό αφορά κυρίως τις υψηλές συχνότητες (μειώνονται λίγο). Αν μοιάζουν αρκετά τα μεγάφωνα (π.χ. 4Ω) και συνδεθούν εν σειρά(8Ω), ο ενισχυτής θα λειτουργεί πιο "άνετα"(χαμηλότερη θερμοκρασία τρανζίστορ) αλλά θα αποδώσει λιγότερα Watt και καπως λιγότερες συχνότητες. Άλλο όμως τα Watt κι άλλο τα decibel. Πιο πολλά ντεσιμπέλ θέλουν τα αυτιά μας.

Η λυση 2ου combo λύνει το θέμα του ενός ενισχυτή με σειρά/παράλληλα κλπ και δίνει πολλες επιλογές για ρύθμιση των watt, της έντασης, του Equalizer του τελικού αποτελέσματος κλπ. Aρκεί να βρεις έναν combo που να "ταιριάζει" με τον ampeg στα αυτιά σου και στα χρήματα που θέλεις.

Φυσικά μιλώ γενικά γιατί υπάρχουν αρκετές λύσεις στο θέμα cabs και σίγουρα θέλει παραπάνω έρευνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις(μη με περάσετε για αχάριστο!!!)

Μάλλον για δεύτερο combo τη βλέπω την υπόθεση.απλά μου τη σπάει που δεν μπορώ να γκαζώσω τον ενισχυτή χωρίς να τα φτύνει το ηχείο(η πλάκα είναι οτι κυκλοφόρησε αργότερα και ίδια έκδοση του ενισχυτή στα 200W)

Ίσως μόνο αν απο την εταιρία μου προτείνουν δοκιμασμένα κάποια λυση(αν και χλωμό το κόβω!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν αλλάζεις το μεγάφωνο του ενισχυτή σου με κάποιο καλύτερο/μεγαλύτερο σε watt?

Π.χ. κάποιο eminence.

 

Γιατί μου αρέσει πολύ ο ήχος του και σε ένα άλλο φόρουμ αποδείχτηκε οτι το ηχείο είναι αυτό που κάνει την όλη δουλειά(του είχε καεί ο ενισχυτής και έβαλε ένα εντελώς διαφορετικό&ο ήχος παρέμεινε ίδιος σχεδόν)

Απλά το γκάζι του είναι λίγο&επειδή στο μέλλον ο ντράμερ θα πάρει δικά του τύμαπανα(!) θα κάνουμε δικό μας χώρο και χρειάζομαι ένταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις(μη με περάσετε για αχάριστο!!!)

Μάλλον για δεύτερο combo τη βλέπω την υπόθεση.απλά μου τη σπάει που δεν μπορώ να γκαζώσω τον ενισχυτή χωρίς να τα φτύνει το ηχείο(η πλάκα είναι οτι κυκλοφόρησε αργότερα και ίδια έκδοση του ενισχυτή στα 200W)

Ίσως μόνο αν απο την εταιρία μου προτείνουν δοκιμασμένα κάποια λυση(αν και χλωμό το κόβω!)

Φανταζομαι η δοκιμασμενη λυση ειναι να σου προτεινουν να πας στον 200αρι!

Το οποιο "φοραει" Eminence.... η ιδεα του kwstas79 δεν ειναι ασχημη.

Τι μεγαφωνο εχει ο ενισχυτης σου? Μηπως να παρεις αλλο ενα και να το βαλεις σε μια καμπινα? Μπορεις να φτιαξεις και μια με design Ampeg!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου