Προς το περιεχόμενο

Προσθήκη καμπίνας σε compo ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μας εχεις μπερδεψει τελειως!  ;D

...γι'αυτο και εγω προτεινα να πας σε εξωτερικη με 4Χ10.

 

Γιατί σας μπέρδεψα?!Απο ότι δείχνουν τα πράγματα το πρόβλημα είναι στο να ταιριάξει το ηχείο του combo με μια εξωτερική καμπίνα,συνδέοντας σε σειρά τα ηχεία&όχι (τελικά) παράλληλα...το οτι με αυτή τη σύνδεση θα ανοίγω πολύ εως τέρμα το master δε με χαλάει(όσο αντέξει!)

αυτό που θα με χαλάσει θα είναι αν η εξωτερική καμπίνα(στα 4Ω) παίζει πιο χαμηλά απο τον combo και να έχω πάλι το πρόβλημα να "τρίζω" τον combo(ανοίγοντας την ένταση)!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπάνισα αυτό το βιντεάκι(μάλλον στα Ισπανικά είναι,άκουσα τη λέξη "μπάχο",μάλλον μπάσο!)και μπήκα σε καινούρια μονοπάτια:

 

http://www.youtube.com/watch?v=Up6EYKYG2oM

 

Ο τυπάς έχω την εντύπωση οτι ξήλωσε τον ενισχυτή...θα γούσταρα να το το κάνω αυτό,ωστε να κρατήσω την καμπίνα σπίτι και να πάρω για αρχή αυτήν την καμπίνα για πρόβες:

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/gr/hartke-4-5-xl.html

Το θέμα είναι οτι είναι στα 8Ω και ο ενισχυτής είναι 100watt στα 4Ω..άρα ερώτηση:!

1. Μέχρι να πάρω δέυτερη καμπίνα θα ακούγομαι καθόλου ή τζάμπα τα μαστορέματα?!!

2. Αν ξηλώσω τον ενισχυτή τι ξύλα πρέπει να "συμπληρώσω" στην καμπίνα?Ή θα την αχρηστέψω?

3. Θα πρέπει να βάλω ανεμιστηράκι στον ενισχητή(μήπως ψυχότανε απο τον αέρα του ηχείου στην καμπίνα και τώρα που θα παίζει στα κόκκινα τον κάνω λαμπάδα!

4. Να πουλήσω ότι έχω για να πάρω αυτόν:

http://www.thomann.de/gr/markbass_mini_cmd_151p_lm3.htm (Δεν είναι και βαρύς!)

 

Ευχαριστώ!

(σε άλλο post θα ξεκινήσω με την παιδική μου ηλικία ;D ;D ;D )

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 4 δαγκωτο.

Εχεις ορεξη να τα κανεις ολα αυτα? ???

Αν εχεις κανε τα.

Παντως ετσι εχεις θεμα ωμικης αντιστασης.4Ω ο ενισχυτης και 8Ω η καμπινα?

Μαλλον η καμπινα θα παιζει πιο χαμηλα απο τον ενισχυτη. :-\

Απο την αλλη,αν βαλεις καμπινα στα 4Ω,το πιο πιθανο ειναι να γινεις πυροσβεστης επειδη η αντισταση θα γυρισει στα 2Ω,πραγμα που σπανιως επιτρεπεται απο τις κατασκευαστριες εταιρειες οποτε: Καύτα Χαραλαμπε!!!!

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτεινα να τον πουλησεις και να παρεις εναν αλλο.... μην τον ανοιξεις και μας παθεις και καμια ηλεκτροπληξια... ποιος θα παιζει μπασσο μετα?  :o

 

...το εσωσες στο τελος με αυτο που λες για την ηλικια! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους...αν ακούσετε σε τσίρκο σόου ο φλεγόμενος μπασσίστας,να έρθετε να με δείτε...!  ;D

Άν πάλι δείτε κανα Β100r να πουλιέται ,να μου στείλετε και τσιγάρα να τη βγάζω....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου