Προς το περιεχόμενο

Τη γνώμη σας! Ηχογράφηση και Μίξη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/FusionMalmo.../TheOtherWayAroundMaster16.mp3

 

Εκφραστείτε!!! 8) :D

 

Τώρα δουλέυει το link. Η ηχογράφηση έγινε στο σπίτι του πληκτρά μου (τύμπανα) και στο σπίτι μου και μίξη στον υπολογιστή μου. 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραίο progressive!

 

Λοιπόν από το καλλιτεχνικό μέρος δεν έχω κανένα παράπονο ίσα ίσα οι αλλαγές που συνήθως σου σπάνε τα νεύρα σε τέτοιες περιπτώσεις δεν ισχύουν εδώ.Δεν βαριέσαι να περιμένεις τι θα συμβεί μετά και συνήθως είναι καλό αυτό που έρχεται στην ροή του κομματιού.

Συνθετικά νομίζω ότι είσαστε στην κορυφή.Και feeling πάρα πολύ και ελάχιστη επιδειξιομανία στις κιθάρες (αν και παίζουν πολλά)

 

Στο τεχνικό μέρος τώρα.(Μιλάμε για το πως θα ήθελα να ακούγεται σαν έτοιμο για κυκλοφορία,όχι για ντέμο)

 

Οι κιθάρες έχουν υπέροχο ήχο.

Τα τύμπανα είναι πνιγμένα στο reverb,σε στύλ Trilogy αλλά αυτό ήταν 20 χρόνια πριν.Εκτός και αν το θέλετε έτσι,οπότε πάσο.

Ο μπασσίστας είναι απολυμένος? Αν δεν του έχετε δώσει αποζημίωση,πέστε του να ξαναέρθει για να παίξει και λίγο!.Τι? Έπαιξε? Που είναι βρε,δεν ακούγεται.

 

Ο ήχος στα πλήκτρα εκεί που σολάρουν είναι..εεμ λίγο φτωχός θα το έλεγα και είναι τίγκα...κάτω στη μίξη.Πιο πάνω θέλει.

 

Συμπέρασμα.Πολύ καλή δουλειά η οποία αξίζει να "μεταφραστεί" σε cd από παραγωγό που ξέρει.Αυτά.

 

 

 

Υγ. Αν ο σκοπός της ηχογράφησης είναι το ντέμο τότε πάσο στα αρνητικά που είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τύμπανα όντως έτσι τα θέλουμε.

 

Τώρα για το μπάσο και τα πλήκτρα θα το κοιτάξω, γιατι έιχα την εντύπωση ότι ήταν οκ.

 

Thanks για τα καλά σου λόγια... :)

 

http://www.myspace.com/loughoutloud

 

Φιλικά, Διονύσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από WMP σε default rock eq, και line out στο στέρεο, μου φάνηκε υπέροχο. Η δική μου άποψη είναι ότι το μπάσο και τα πλήκτρα είναι όπως πρέπει. Αυτού του είδους η μουσική, που αγαπώ πολύ, σηκώνει παιχνιδάκια με αριστεροδεξιά παναρίσματα, θα μπορούσατε ίσως να είχατε δοκιμάσει κάτι τέτοιο.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα εγώ μια χαρά το ακούω το μπάσο να παίζει διάφορα δικά του εκεί μέσα.

 

Εύγε και από μένα καθώς είναι από τα λίγα progressive που θα ακούσω χωρίς να σπαστώ.

 

Ο ήχος στα πλήκτρα στο 1ο σολο τους δεν μου άρεσε, ίσως να αλλαχτεί λίγο; Αν και πάλι προσωπική μου άποψη είναι αυτή.

 

Α ναι και αυτά που λέει και ο wasted για τα παναρίσμετα με βρίσκουν σύμφωνο.

 

κατά τα άλλα 1 χαρά όλα.

 

Δώσε πληροφορίες για το πως ηχογραφήθηκε το κομμάτι, ξέρεις οι κιθάρες που είναι πολύ καλές (αν και λίγο όγκο παραπάνω η ρυθμική τον τραβάει), το μπάσο και άλλα τέτοια

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα εγώ μια χαρά το ακούω το μπάσο να παίζει διάφορα δικά του εκεί μέσα.

 

Εύγε και από μένα καθώς είναι από τα λίγα progressive που θα ακούσω χωρίς να σπαστώ.

 

Ο ήχος στα πλήκτρα στο 1ο σολο τους δεν μου άρεσε' date=' ίσως να αλλαχτεί λίγο; Αν και πάλι προσωπική μου άποψη είναι αυτή.

 

Α ναι και αυτά που λέει και ο wasted για τα παναρίσμετα με βρίσκουν σύμφωνο.

 

κατά τα άλλα 1 χαρά όλα.

 

Δώσε πληροφορίες για το πως ηχογραφήθηκε το κομμάτι, ξέρεις οι κιθάρες που είναι πολύ καλές (αν και λίγο όγκο παραπάνω η ρυθμική τον τραβάει), το μπάσο και άλλα τέτοια[/quote']

 

 

Λοιπόν παιδιά το μπασο είναι line-in στην κάρτα ήχου περασμένο από έναν

λαμπάτο προενισχυτή ART, τα πλήκτρα από ένα Korg TRITON EXTREME πάλι στον ίδιο προενισχυτή, και η κιθάρα περασμένη απλά από την πιστή μου KORG AX3000G πάλι στον ίδιο λαμπάτο προενισχυτή. Τα τύμπανα έιναι γραμμένα με 8 μικρόφωνα στην PRESONUS FIREPOD. Ό,τι άλλο θέλετε ρωτήστε. Ένα σας λέω: Το NUENDO όταν ξέρεις να το χρησιμοποιείς κάνεις παπάδες, είναι απίστευτο εργαλείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε βλέπω με ωραία μηχανήματα και να ξέρεις να τα χειρίζεσαι. Μπράβο

 

Βασικά ποια κάρτα ήχου και ποιο μοντέλο προενισχυτή έχεις;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα μου φάνηκε όντως με πολύ καλό ήχο σαν χροιά αλλά το rhythm μέρος πολύ μπροστά, όχι τόσο στη μίξη αλλά στην παρουσία, στο expand... πώς να το πω;;; Όπως είπαν τα παιδιά, τα παναρίσματα θα ήταν ωραία αλλά ξεκινώντας από κεντρική στέρεο θέση... μια ωραία λύση θα ήταν να ηχογραφήσεις ξανά το ίδιο rhythm μέρος της κιθάρας (σαφώς καλύτερη λύση από ένα απλό copy paste του καναλιού), να φέρεις το υπάρχον λίγο προς το κέντρο χαμηλώνοντάς το και να μιξάρεις πολύ ελαφρά το καινούργιο με παναρίσματα.

 

Τα ντραμς μου φάνηκαν κάπως ψεύτικα, σόρι... και νομίζω ότι θα άλλαζα τον synth ήχο προς κάτι λιγότερο "cheesy" με κάποιον με περισσότερο attitude, τραβώντας περισσότερο την προσοχή του ακροατή και διεκδικώντας μεγαλύτερο ρόλο στο κομμάτι, προσοχή όχι σαν mixing level αλλά σαν ήχος. Η σύνθεση πολύ καλή! Δεν μας λες και το κιθαριστικό setup που ακούγεται;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου